YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







SEÇİMDEN HEMEN SONRA EKONOMİDE YAPILABİLECEKLER VE OLASI ETKİLERİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 25/06/2018 | Saat: 13:01

Koral Çepni
              SEÇİMDEN HEMEN SONRA EKONOMİDE YAPILABİLECEKLER VE OLASI ETKİLERİ

             Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanının seçimi sonuçlanana kadar ekonomideki olumsuz gidişi değiştirecek önlemler beklememek gerekir. Ekonomiyi yönetecek kadroların açıklanması ise eğer olursa ikinci turdan evvel, birinci turda seçim sonuçlanırsa hemen ertesi hafta gerçekleştirilmelidir. Beklenen, 100 günlük, yıl sonuna kadar, 1 yıllık ve 5 yıllık detaylı aksiyon planlarının paylaşılmasıdır. Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçimler yürütmeyi radikal önlemlerden uzak tutacaktır.

             Seçimlerden sonra ilk yapılması gereken iş kanımca OHAL'in kaldırılmasıdır. Zaten tüm adaylar bu konuda olumlu açıklamalar yapmışlardır. OHAL'in kaldırrılması sermaye piyasalarının Türkiye'ye bakışını olumlu etkileyecektir. AB'ye vizesiz seyahat için gerekli şartların yerine getirilmesi AB'ye karşı tutumun yumuşaması için bir işaret olacak ve bu da yine sermaye piyasalarının sempatisinin kazanılmasına katkı sağlayacaktır. Yeni gümrük birliği anlaşması çalışmalarının kısa zamanda canlandırılması beklenmelidir. ABD ile ilişkilerin daha olumlu bir noktaya gelmesi de beklentiler arasındadır.

              Seçim vaatlerinin hepsinin ertesi gün gerçekleşmesi beklenmemelidir, bir şekilde zamana yayılacaktır. İlk başta mümkün olduğunca hemen yeni bütçe harcamalarına yol açmayacak önlemlere öncelik verilecektir. Kısa zamanda geri dönüşü olmayan tüm prestij projeleri iktidara kimin geldiğine bağlı olarak ertelenecek ve/veya iptal edilecektir. Bu gelişmeler para piyasalarını sıcak tutacaktır.  Seçimden önce yürürlüğe konan imar affı, bedelli askerlik gibi kısa sürede gelir getirecek projeler hızlandırmaya çalışılacaktır. Bu gibi önlemler faizlerin gevşemesine de katkı sağlayacaktır.  TCMB araç bağımsızlığına sahip olmalıdır. Aksi takdirde kuru ve faizleri tutmak mümkün olmaz.

             Cari açığın sürekli artşının sınırlanması amacıyla başta devlet olmak üzere ithalatta azami kısıtlamaya gidilecektir(örneğin devletin otomobil ithalatı). Yurt içinden temin edilebilen tüm ihtiyaç malzemeleri içerden karşılanmalıdır. TCMB altın ithalatını sınırlamalıdır. Lüks tüketim mallarında taksit imkanı kaldırılmalıdır; ancak neyin lüks olduğu da doğru belirlenmelidir. Tarım ürünlerinin ithalatını gereksiz kılacak şekilde içeride çiftçi doğru yönlendirilmeli ve desteklenmelidir. Böyle bir çalışma ihracatı da olumlu etkileyecektir. İhracat ve turizm daha fazla desteklenmeli, şirketler yurt içinden tedarike özendirilmelidir. Ancak genelde yurt içinde ekonomi ister istemez yavaşlayacak, ihracat odaklı şirketler öne çıkacaktır.

             Bu tablo karşısında şirketler bu günden nasıl daha fazla ihracat yapabileceklerine odaklanmalıdırlar. Tedarik zincirlerini mümkün olduğunca ithalattan iç piyasaya çevirmelidirler. Verimlilik analizlerine ve rekabet gücünün yüksek tutulmasına  özellikle dikkat edilmelidir. Faizlerin bir süre daha yüksek kalacağı varsayımıyla sermaye yapılarını güçlendirmek, bunun için gerekirse halka açılmak, ortak almak, harcamalardan azami tasarruf etmek, alacaklarını sigorta etmek, kur risklerinden korunmak düşünebilen önlemler arasındadır. Verimsiz, karsız, geleceği olmayan birimleri geçici/sürekli olarak kapatmak da değerlendirilmelidir. Yatırım yaparken iyi pazar araştırması, talep analizi, fiyat çalışması yapmak önemli olacaktır. Yatırımlar verimlilik artışına, kalitenin arttırılmasına ve ihracata dönük olmalıdır. İthalata bağımlı şirketlerin işi biraz daha zor görülmektedir.

             Bu yazı seçim sonuçlarından bağımsız olarak kaleme alınmıştır.

             Yeni dönem ülkemiz ve bu güzel ülkede yaşayanlar için barış, sevgi, sağlıklı güzel günler getirsin.
24 Haziran 2018



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>