YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SURUÇ'TAKİ ÇATIŞMAYI BBC'DEN ÖĞRENMEK!
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 16/06/2018 | Saat: 14:59

Suruç'taki çatışmayı BBC'den öğrenmek!

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki silahlı çatışma ve sonrasında meydana gelen olaylar, Tayyip Erdoğan tarafından önce "Seçim çalışması yapan AKP adayına ve ekibine PKK saldırısı"olarak duyuruldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soyluise "Önceden hazırlanmış, kurgulanmış bir olay olduğu anlaşılıyor"diye bilgi verdi.

Gazetelerin büyük çoğunluğu, karşı taraf HDP'liler olduğu için bu açıklamalara itibar etti! Ayrıntıya girmedi!

Bütün basını taradım. Yeniçağ'daki haber farklıydı, çünkü yerel kaynaklara dayanıyordu. Yerel kaynak "Ajansurfa"idi.

***

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada olay "AK Parti Milletvekili Sayın İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi"olarak değerlendirilmişti.

Ajansurfa'nın haberinde ise özetle şöyle deniliyordu:

"İddiaya göre, AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınları seçim çalışması kapsamında iş yerlerini ziyaret ederken bir esnafın tepkisiyle karşılaştı. İş yerinden çıkılmasını isteyen ve adının Esved Şenyaşar olduğu anlaşılan esnafla partililer arasında kısa bir tartışma yaşandı. Vekil ve yakınları buradan ayrıldı. Ertesi gün bir grup, Şenyaşar'ın iş yerini uzun namlulu silahlarla taradı. Şenyaşar da uzun namlulu silahla karşılık verdi. Saldırıda oğlu öldürülen Esved Şenyaşar, ayağından yaralandı.

Şenyaşar ailesinden üç, Yıldız ailesinden bir olmak üzere toplam dört kişi öldü. Yaralı sayısı ise 10'dan fazla...

3'üncü olay Suruç Devlet Hastanesi'ndeki yaralılara saldırı şeklinde gerçekleşti. Esved Şenyaşar'ın yaralı olarak geldiği hastanede öldürüldüğü öne sürüldü.

Hastane çevresindeki olaylar da yaklaşık 4 saat sürdü. Kent merkezine sevk edilmesi gereken yaralıların öfkeli kalabalık tarafından engellendiği öğrenildi."

***

Ajansurfa'yı biraz inceledim. Köşe yazarlarının son yazılarını okudum. Partiler arasında tarafsız bir yayın çizgisine sahip olduğu sonucunu çıkardım.

Haberin daha ayrıntılı olanı ise yerel veya ulusal basında değil, BBC Türkçe'de yayınlandı! BBC'ye konuşan tanıkların anlatımına göre, olaydan 3 gün önce yine aynı milletvekilinin, esnaf çarşısındaki aynı dükkân sahiplerinden oy istediği, dükkân sahiplerinin ise "Bizden size oy çıkmaz"dediği, gerilimin de burada başladığı iddia edildi:

"Olay günü tekrar gelen ve oy isteyen milletvekili adayına Şenyaşar ailesi,'Bizim oyumuz belli, buradan size oy çıkmaz' dedi, ardından karşılıklı ağız dalaşı başladı. Milletvekilinin kardeşi, Celal Şenyaşar'a tokat attı. Celal Şenyaşar'ın kardeşi de tokatla cevap verdi. Bir silah sesi duyuldu ve Celal Şenyaşar yere yığıldı. Yakınları da bıçak ve pompalı tüfekle karşılık verdi. Çatışma çıktı. Saldırıda yaralanan kardeşleri ve çocuklarının akıbetini öğrenmek için hastaneye gelen baba Esved Şenyaşar hastanede öldürüldü."

Kısacası Suruç'taki olay, AKP adayının, HDP'li olduğu bilinen aynı kişilere günler süren ısrarla propaganda yapmaya kilitlenmesi, HDP'li esnafın da buna tahammül edememesinden kaynaklanıyor.

***

Tayyip Erdoğanda bu haberlerin yayınlanmasından sonra, bayram namazından çıkarken, "Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyini Suruç'ta ne yazık ki terör örgütü PKK, HDP öldürdü. Esnaf ziyareti yapılırken'Siz bizim HDP'li olduğumuzu bilmiyor musunuz, nasıl buraya gelir girersiniz' gibi bir yaklaşımla orada bu tür bir saldırı cereyan etti ve bunun neticesinde böyle bir durum ortaya çıktı. 4 ölü, 9 kadar yaralı var"dedi.

Dört ölünün üçü aynı aileden ve HDP'li... Onları kim öldürdü?

Bu olay gösterdi ki Türkiye'de gazetecilik, siyasilerin açıklamalarına endekslenmiş, yani neredeyse bitmiş! Ajansurfa ve Yeniçağ'ı ayrı tutarsak, olayla ilgili iddiaları, BBC Türkçe'den öğrenmek, meslek adına utanç verici değil mi?

Arslan BULUT; arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr

16 Haziran 2018

Kaynak Yeniçağ: Suruç'taki çatışmayı BBC'den öğrenmek! - Arslan BULUT[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>