YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    OKUYAN KOALA

GENÇLERE NE VEREBİLDİK...
Yazar: ZAFER ATUN | Tarih: 09/06/2018 | Saat: 09:06

Seçimlere şurda bir aydan kısa bir süre kaldı. 21 yaş olan seçilme hakkı 18 yaşa düşürüldü. Bu yapılan yenilik de ilk defa seçilme hakkı veriliyor gibi pazarlandı. Hayatının son eğitim evresinde olan; üniversiteye bile yeni giren, halen ailesine bağımlı, dünya görüşü yeni yeni oluşan gençlerden ne bekliyorsunuz.

Bu gelen seçimler eski seçimler gibi değil ne bir coşku ne bir heyecan ne de farklı bir beklenti maalesef yok. Çünkü sokağın gündemi ile siyasetin gündemi örtüşmüyor. Son 15 yılda okulların çoğu imam hatibe dönüştürülmüş, müfredatın içi boşaltılmış, sınıfta kalmak bile devamsızlık yapmasın yeter neticede geçer “merak etmeyin”e dönüşmüş durumda.

Çocuklarımız maalesef eğitimsizliğe, bilgisizliğe cahilliğe mahkum edilmiş. Okul bitince ya ne olacak? Herkesin derdi aman çocuğum üniversiteye girsin. Artık tatil beldelerinde bile üniversitelerimiz var. Nasıl gelişkin bir ülke olduk varın siz düşünün!

Zannediyorlar ki köylere kadar üniversite açarlarsa hem ekonomiye can gelecek hem o yöre kalkınacak hem de gençlik yetiştirilecek. Ama öyle olmuyor öncelikle bu okulların içini nitelikli ve bilgili hocalarla doldurmak gerekiyor. Çoğunun hocası eksik ders var hoca yok ya da hoca var ama yeterli bilgisi yok, gibi bir sürü küçük teferruat! Dostlar alışverişte görsün.

Okulun bulunduğu yerin kalkınmasına gelince; önce yöre halkı kiraları arttırır nasıl olsa öğrenciler gelecek bir evde üçbeş kişi kalırlar biz de para kazanırız, esnaf ise fiyatlarını ufaktan arttırır. Neticede çocuklar yiyip içecek alışveriş yapacaklardır. Sonuçta bu hesapsız gidiş ve insanların küçük hesapları, açgözlülüğü neticesinde okumaya gelen çocuklar kısa bir süre sonra ikamet haricinde para harcamamaya, harcayamamaya evde tüm ihtiyaçlarını gidermeye başlarlar.

Bir bardak çay geldikleri şehirde de 1.5- 2 liradır okuyacakları kasabanın kahve bozması cafesinde de çay aynı, parası aynı, fakat maliyeti farklı buna rağmen bu göz önüne alınmaz pahalı satılır, ucuz hiç birşey yoktur. Evden gelen para da kısıtlı ne olacak? Evde ders çalışıp evde çay içilip birşeyler yenecek. O zaman da esnaf para kazanamayacak Sonunda iyi kötü bir okul bitecek o diploma alınacak. Çocuk artık lise mezunu değildir. Aile sevinçlidir çocuğu üniversite mezunu olduğu için kıvanmaktadır. Ama bu çocuk ne kadar doludur, hayata ne kadar hazırdır bu ayrı bir tartışma konusu.

Çocuk mezun olur olmaz bu sefer kalifiye işsiz ordusuna direk geçiş yapmıştır. Artık önünde uzun yıllar bir iş arama süreci vardır. Sonunda mezun olduğu bölüm ile hiç alakası olmayan işlere müracaat etmeye başlar. Çünkü iş yoktur. Neticede kel alaka bir iş bulur o da şanslıysa. Ardından biteviye yaşam döngüsüne katılarak o da büyük çoğunluğun içine karışır ve yok olup gider. Bu muydu beklentiniz.

Ne oldu, onca sene okuma, onca masraf, umutlu beklentiler, değmedi boşuna oldu. Çünkü geleceğe dönük bir plan, program, hedef yoktu. O zaman açtığın okul, bitirilen bölüm herşey boş.

Gençliği boşu boşuna heder ediyoruz ne uğruna küçük uyanık hesaplar uğruna. Şu anki gençlik umutsuz, mutsuz, işsiz bir topluluk oldu. Fırsatını bulsa kaçıp gidecek canını kurtaracak. Bizler de tepinmeye devam edeceğiz beyin göçü veriyoruz diye, ülkenin en akıllıları çekip gidiyor diyerek hayıflanacağız. Geleceğimiz yok oluyor diye üzüleceğiz. Bir dön de kendine bak, ara eleman yetiştirme, meslek liselerini yaygınlaştırma, üniversitelerin ve eğitimin kalitesini arttırma, her köşe başına niteliksiz ve hocasız yüksek okullar açma, elindeki tüm lise ve dengi okulları imam hatip'e dönüştürme.

Sonuçta İlerlemen müsbet ilimle, eğitimle olacak çünkü. Tüm bu yediğin haltlardan sonra gelecekten ve gençlikten ümit bekle. Daha çok beklersin.

Kişisel hırs ve çıkarlardan arınarak ülkem için ne yapabilirim diye düşün.

Nasıl bu çıkmazdan kurtulabiliriz çocuklarımız yarın ne olacak onlara ne bırakabileceğizi düşün. (*)

Yaradılışından ötürü bir beynin var onu kullan, çalıştır. Korkma çalıştıkça randımanı artar daha çok açılır.

Daha iyiye nasıl ulaşırızı sorgula.

Gençliği bir hiç uğruna küçük hesap ve kısa vadeli kazanımlar için basit çıkarlar uğruna harcama. Kendin için değil ...

Zafer ATUN 08/06/2018

 

(*) Dün Marmara Üniversitesinin müzik bölümü kapatıldı, artık öğrenci maalesef alınmayacak. Daha önceleri de çeşitli üniversitelerin matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi bölümleri kapatılmıştı. Kapatılmayan çok az kalmış bölümler ise diğer üniversitelerin bünyesine aktarıldı, bunlara öğrenci alımı düşürüldü. Müspet bilimin olmadığı, bilinmediği öğretilmediği sanatın, müziğin resmin olmadığı bir ülkede cehaletin tavan yapması, kavganın ve çatışmanın dozajının artması beklenmelidir. Gençleri de artık yeni proje halk kıraathanelerine göndeririz. Dolu dizgin ortaçağ karanlığına yuvarlanan Türkiye'yi bakalım seçim ertesi ne sürprizler bekliyor. Kusura bakmayın gençler, karanlık bir dönemden geçiyoruz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>