YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TAMAM
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 09/05/2018 | Saat: 17:39

TAMAM

Hüsamettin bey, mahallemizde sessiz sakin yaşayan bir aile babası idi. Kendisi Devlet Demir Yollarında çalışırdı. Sabahları Hüsamettin bey evden 08.20 de çıkar, iki alt sokağın karşısında Kurtuluş tren istasyonu vardı . 08.35 deki trene biner, çalışma yeri olan Ankara garına giderdi. İnce zayıf yapısı, koyu gri fötr şapkası vardı. Yaz ve kış bu şapka onun başından hiç eksik olmazdı. Köşe başındaki iki katlı müstakil kırmızı bir evde otururlardı. 

Merdivenle çıkılan evin girişinde balkon gibi bir yer vardı, eve oradan girilirdi. Burası aynı zamanda mutfak girişi idi. Hüsamettin beyin evden çıktığını gördüğünüzde, saatlerinizi ayar yapabilirdiniz. Dakik bir hayatı vardı. Akşam 17.25 treni ile istasyona gelir, oradan evine yürürken bazen kasap Rıza ile konuşur, bazende Bakkal Mustafa beyle kısa sohbet ederdi. Ayakkabı tamircisi Mehmet ustaya selam vermeden geçmezdi. 

Mahallede yaşayan başka insanlarla fazla bir muhabbeti yoktu. Akşam gelir, mutfak balkonunda küçük çilingir masasını kurar, aheste bir akşam demi yaşardı. Bahçelerinde dut, kiraz ve erik ağaçları vardı . Her sene bu ağaçlar çok verimli olurdu. Mahalledeki çocukların bu ağaçlara musallat olmasına ses çıkarmazdı. Zaten kendi evlerindeki çocuk sayısı dokuz idi. 

Biz Hüsamettin beyin kızdığını hiç görmezdik. Bunu evdeki çocuk sayısına yorardık. Hüsamettin beyin evi iki sokağın kesiştiği yerde ve iki katlı idi. Alt kata girmek için önce üst kattan girmeniz gerekmekteydi. Hüsamettin beyin eşi Ayşe hanım, ufak tefek bir bayandı. Biraz tombul olduğundan, her iki yana yalpa yaparak yürürdü. Her Perşembe günü Siyasal Bilgiler Fakültesinin karşısında, ana caddenin arkasında, kurulan pazara giderdi. Yazları kimi zaman benim validemi de alır, beraber giderlerdi. File taşımak konusunda yetenekli bir kadındı. 

Kimi zaman Pazar yerinde hammallar dolaşır ‘ Taşıyalım’ derlerdi. Ancak ne annem nede Ayşe hanım bu konuya yanaşmazlardı. Nede olsa bir hammala verilecek 50 kuruşla birkaç kilo domates alınırdı. Ayşehanımın dokuz çocuğunun sadece biri erkek, diğerleri kızdı. Her birinin ismi kafiye ile bir birini tamamlıyan isimlerdi. Aralarında bir erkek çocuğun ismi Oktay olarak konulmuştu.  Hüsamettin bey akşamları yemeğini yalnız başına balkonda yerdi. Bunun nedenini hiç bir zaman öğrenemedik. 

Sekizinci çocuğu YETERisimli ve bizim sınıfta idi. İlk okulda daha birinci sınıfta idik ve Yeter,bir kardeşi daha olacağını söyledi bizlere . Yeter ‘in  hesabına çok sevinmiştik. Yeterailede 8 inci çocuk idi ve bunların 7 si kız kardeşti. Ben bu kalabalık aileyi dışardan seyrederken hem gıpta ediyor, hemde bir evde bu kadar kalabalık aile içinde nasıl yaşanır diye düşünmüştüm. Ailede hepsi tahsilleri için çeşitli okullara gidiyorlardı.   

Mahallede yaz kış terlikle dolaşan bir kadın vardı, adına Terlikci Emine derlerdi. Kendisi alaylı ebelik yapardı. Bir evden diğerine koşardı. Aynı zamanda iğnede yapardı. O gün bir telaşla Terlikci Emine,  Hüsamettin beyin evlerine koşarak geldiğini gördük. Bir zaman sonra evden çıkarak gittiğini izledik . Evde mutlaka bir olay vardı diye düşündük.  Kısa bir süre sonra sokağa Yeterçıktı. Babası Hüsamettin beyde eve gelmişti. Evdeki telaşın ne olduğunu hemen sorduk. ‘Bir kızkardeşim daha oldu , Babam onun adınaTAMAM koydu ‘ diye konuştu .  Yeter’in Tamam isimli bir kız kardeşi olmuştu. Daha sonra Yeter’in hiç kardeşi olmadı, diye hayattan bir kesit aktardım, hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer          [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>