YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SEÇİMDEN ÖNCE EKONOMİNİN KISA BİR ÖZETİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 05/05/2018 | Saat: 23:22

Koral Çepni

                        SEÇİMDEN ÖNCE TÜRKİYE EKONOMİSİNİN KISA BİR ÖZETİ

             Yazı,  bugünkü durumun bir özetidir. Geleceğe ait bir tahmin içermemektedir. Seçimden sonraki beklentiler ayrı bir yazı konusudur.

             Türkiye bugün %11 civarında bir tüketici enflasyonuyla karşı karşıya olup, TCMB son faiz artışı bile enflasyondaki artış beklentilerini karşılamaya yeterli olmamaktadır. TL Ocak ayından beri değer kaybetmeye devam etmektedir. Liranın reel efektif değeri 2001’deki en düşük seviyeler civarındadır. Hatta 2018’de Arjantin’den sonra USD karşısında en fazla değer kaybeden küresel para birimidir. TL’nin değer kaybı döviz borcu olan kurumları sıkıntıya sokmakta, hatta güvenirliğiyle övündüğümüz bankaların üzerinde bile soru işaretleri uyandırmaya başlamaktadır. Bunun bir nedeni de Türkiye’nin en büyük guruplarından kimilerinin Türkiye’deki bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılmasını istemeleridir. Arzulanan, 2-3 yıl ödemesiz dönemdir. Kısa vadeli mevduatla uzun vadeli kredileri finansa eden bankalar için bu bir sıkıntı kaynağıdır. İşin kötüsü, TL değer kaybettikçe, bankalara yabancı para cinsinden borcu olan kurumların borçlarının katlanması, teminatlarının yetersiz kalmaları ve yapılandırma taleplerinin artması beklentilerinin piyasayı rahatsız etmesidir.

             Mali(TCMB) ve parasal(Hükümet) politikalar birbiriyle çelişmekte, alınan mali önemlerin etkisi azalmakta veya sıfırlanmaktadır. Bu arada TCMB yaptığı tahminlerle güvenirliliğini her geçen gün daha fazla yitirmektedir. Yükseltilen faizler enflasyonu bastırmakta bir işe yaramamakta, tam tersine tüm teşviklere rağmen bireysel ve kurumsal yatırım ve istihdam hevesini sınırlamaktadır.  Türkiye bir devalüasyon-enflasyon sarmalına girmiş görünmektedir. 24 Haziran seçimlerinden sonra popülist politikaların, 9 ay sonraki yerel seçimler de düşünülerek ne kadar sürdürüleceği belirsizdir-iktidara kim gelirse. Seçimlere ise ülke OHAL’de girecektir. Aşırı bozuk gelir dağılımı çözülmesi gereken bir sorun olarak ekonomik karar vericilerin önünde durmaktadır. Adaletin olmadığına, hukukun kalmadığına dair sesler yükselmektedir.

             Ülkede genele yayılmış bir ithalat bağımlılığı gözlenmektedir-Galatasaray son BJK maçına 11 İTHAL oyuncuyla çıktı. İç politikada seçimlerden sonra hangi ekonomik tedbirlerin alınacağına dair tam bir belirsizlik mevcuttur. En büyük ihracat pazarımız olan AB’de büyüme yavaşlamakta, ABD müttefik vs dinlemeyip korumacılık önlemlerini almaktan çekinmemektedir(çelik)-ABD first! Güneyde jeopolitik belirsizlikler devam etmektedir. 

             Tüm bu gelişmeler karşısında ekonomik karar vericiler suskunluk içerisindedirler. Anlaşılan seçimlerin birinci turda mı, ikinci turda mı sonuçlanacağına bağlı olarak bir yol haritasının belirmesi için en erken Ağustos/Eylül sonuna kadar dişimizi sıkmak gerekecektir.

             Herkese kolay gelsin.

05 Mayıs 2018  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>