YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

PENCERE AÇILDI
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 19/04/2018 | Saat: 18:37

Türk sanat musikisini çok severim. Hatta koro çalışmalarınada giderim. Koroyu yöneten müzik üstatlarına biz ‘ Hocam ‘ diye hitab ederiz. Sazendeler ve hanendelerle bir bütünü, koro Şefleri, ahenk içinde icraat yapmalarını sağlarlar. Her şarkının mutlaka bir hikayesi vardır. Bir olay, bir hüzün, hatta bir sevinci dile getiren bu sözlerin, melodi ile söylenmesinden doğan bu musiki, kimi zaman tek başına terennüm edilir, kimi zaman iki veya üç kişi tarafından icra edilir. Kimi zamanda kalabalık sayıda hanendelerin bir araya gelip söylemelerinde büyük keyif vardır. Böyle konserleri ben kaçırmamaya gayret ederim. 

Çalışma hayatıma atılmadan önce Ankara da radyo evinde çalışmıştım. Bu dönemde çok değerli ses sanatcıları ve  saz sanatcıları ile tanışma fırsatı buldum. Hocalarımızdan biri Ruşen Kam idi. Ondan bilmediğimiz bir çok hususu öğrendik. Türkülerimiz konusunda da çok değerli Nevin Akol hocadan, türkü ve ezgiler konusunda ders aldık.  Hani radyonun o tarihte düğmesini açıp lambalarının ısınma süresi geçtikten sonra yükselen sesle tatlı nameleri dinlerken, eserlerin sözlerine pek dikkat etmezdik . 

Daha sonraları bu ezgilerin hikayeleri benim dikkatimi çekmiştir. Hani nasıl yarım asırdan fazla bir zaman evvel Sarısözen usta kasaba , köy demeden bütün Türkiye’yi  dolaşmasını, ezgileri toplayıp notalandırmasını hayranlıkla bu gün çok takdir etmekteyiz. Şarkılarında kaynaklandığı konuların özüne inmemizin doğru olduğunu düşünmekteyim. Şarkılarında, toplumun bir kesitinin aynası olarak bazen yaşanmış, bazen hayal mahsulu olup, nağmede dinleyenlere bir duygu aşıladığı mıhakkak. Bazı ezgileri anlamak oldukca güçtür. Hani türküde denirya ‘ manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış gördünmü’ . Burada mandanın söğüdün dalına yuva yapmasının tarifi, hatta yavrusunu sinek kapmış anlamı yöresel deyimi anlatır. Yerlere kadar dökülen söğüt dalının üzerine yayılan mandayı tarif eder bu sözler. Yavrusunu sinek kapması deyimi ise, aslında ufak fakat ısırığı yakan bir sineğin manda yavrusunu ısırdığını anlatmaktadır. Bu türküleri ilk dinlediğimde ‘ne kadar  yalnış cümleler ‘ diye düşünmüştüm. Bu ezgileri şimdi ise daha dikkatli dinlemekteyim.  

Yakın tarihimizde ülkemizde öyle siyasi oyunlar oynanmaktaki, şarkılara türkülere hatta operalara konu olabilecek derecede oyun içinde oyun görülmektedir. Normal insanın çıplak gözle izleyebilecek kadar apaçık oyunlar sergilenmekte Anadoluda. Hani Fatih Portakal adlı sunucunun ‘ aklımla alay etmeyin’ denecek kadar aleni bir oyun oynanmakta. Çok sevdiğim bir dostumla konuşurken geçtiğimiz hafta, ‘ Ankara 5 AC mahkemesinin,görülen bir dava ile kararını tartışırken, kararın mutlaka erken seçime yaklaşıldığını ifade etmeye çalıştım. Mahkeme kararına lehtar insanların oyları için oy toplamaya çalışılmakta demeyi düşünmekteydim. Hepsi bir kurgunun ötesinde olmadığı aşikar. Aklımla alay etmeye çalışmaktalar. 

Ortaklığa soyunmuş bir tüy siklet pehlivan, Baş pehlivandan icazet almadan hodri meydan deyip peşrev çekmesi abesle iştigal olduğu muhakkak. Büyük Devlet in onayı olmadan küçük Devletin konuşması, danışıklı döğüşün çok aleni bir göstergesi. 

Aklıma bir rumeli türküsü gelir böyle durumlarda. Mustafa Kemal Atatürk ün isteği ile repertuara alınan güzel türkü : ‘’ Pencere Açıldı Bilal Oğlan Piştov Patladı, Varın Bakın Kanlıda Bilal Yine Kimi Hakladı. ‘’ Bu türküdeki Bilal oğlanın, 5 Tepedeki Bilal oğlanla alakası olmadığı aşikar. O Bilal, Vakıf adı altında başka piştovlar patlatmakla meşgul olduğu söylenir. Devletin bir Perşembe sabahı penceresini açarak seçim haberini patlatması, hangi hesaplardan çıktığını düşünmek doğru olur. Mutlaka  siyasi kurumların çekindikleri başka hesaplar olduğu mutlak diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>