YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    "2023'E DOĞRU TÜBİTAK İLE GELECEĞE BAKIŞ" ÇALIŞTAYI TÜSSİDE'DE DÜZENLENDİ
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 01/04/2018 | Saat: 20:07

Çalıştaya katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açılış konuşmasında, TÜBİTAK'ın bütün birikiminin, 2023 hedeflerimize bizi ulaştıracak olan 'teknoloji atılımı' için seferber edileceğini söyledi.

TÜBİTAK'ın, herkesin üzerine titremesi, el üstünde tutması gereken önemli kurumların başında geldiğini belirten Bakan Özlü, Türkiye'nin gücüne güç katan, kapılarını bilim insanlarına ve araştırmacılara ardına kadar açan, verdiği burslarla ve teşviklerle sayısız gence umut olan TÜBİTAK'ı daha da işlevsel bir kuruma dönüştürmek durumunda olduklarını kaydetti.

Değişen koşullara, taleplere, ihtiyaçlara göre TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılmasını gündeme aldıklarını ifade eden Özlü, "TÜBİTAK'ın bütün birikimini, 2023 hedeflerimize bizi ulaştıracak olan 'teknoloji atılımı' için seferber edeceğiz. Tüm bunları yaparken, TÜBİTAK'ın özerk yapısını koruyacağız.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: “Nitelikli Bilgi ve Nitelikli İnsana İhtiyaç Var”

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Çalıştayda “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde TÜBİTAK” konulu sunum yaptı. TÜBİTAK’ın Türkiye için önemine değinen Prof. Mandal, 2023 hedeflerine doğru giderken TÜBİTAK’ın buna daha iyi katkı sunması için değerlendirmelerde bulunulacağını söyledi.

Türkiye’de 1.037 Ar-Ge ve tasarım merkezi, 76 teknoloji gelişme bölgeleri ve 185 üniversitenin bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Mandal, "Tam zamanlı eş değer araştırmacı sayımıza baktığımız zaman 2006'dan 2016'ya geçerken 2 katına yakın bir artış var.

Bunu yine özel sektördeki payımız 33'lerden 52'lere çıkıyor. Bu değerlendirildiğinde rekabet ettiğimiz ülkeler açısından iyileşmeye açık olan yönlerimiz gözüküyor. Yüzde 52 sanayideki tam zamanlı eş değer araştırmacı sayımıza bakıldığında iyi bir gelişme" diye konuştu.

2006 ila 2016 yılları arasında bilimsel yayın konusunda 2,1 katına çıktıklarını anlatan Prof. Dr. Mandal, " Dünya sıralamasında yayında 18. sıradayız, patent sıralamasında 21. sıradayız ama bunu nüfusla ilişkilendirdiğimiz zamansa 18'inciliğimiz 53'de değerlendiriliyor.

Patent sayısında 4 kat artışımız var. Yine 21. sırada olan durumumuz patentte 40'larda, yine burada iyileşmeye açık yönümüzü görüyoruz" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK'ın destek programlarından bahsederek, Türkiye'nin inovasyonda sınıf atladığını bildirdi. Türkiye'deki Ar-Ge, teknoloji geliştirme ve inovasyon noktasındaki gelişmeleri anlatan Prof. Dr. Mandal, şöyle konuştu:

"Türkiye uzunca yıllar 4. ligdeydi. Bunun 3. ligine geçti ama iyi bir başarı mı? Evet iyi bir başarı, önemli bir başarı ama süreçteki yerimiz değerlendirildiği zaman biz turuncudan sarıya geçtik. Önümüzde Türkiye'ye yakışır bir şekilde gidilmesi gereken yol var.

Türkiye hala yatırımın geldiği bir ülke bu teşvik edici unsur, bunun destekleyicileri yükseköğretim, insan kaynağı, üretilen Ar-Ge'nin ne kadar yüksek teknolojili ürün düzeyin olduğu, işletme yapılarının buna uygunluğuna bakıldığı zaman iyileşmeye açık olan yönlerimiz. Çünkü 14. market büyüklüğümüz bizi yukarı doğru çekmeye çalışırken insan kaynağı, üniversitelerimizin Ar-Ge düzeyi, Ar-Ge niteliğinin yüksek teknolojide olup olmadığı bunlar 50-60'larda bizi tersi yönde çeken eğilimler."

Tüm dünyada ihtisaslaşmanın konuşulduğunu belirten Prof. Dr. Mandal, "Nitelikli bilgi ve nitelikli insana ihtiyaç var. Bilgi üretelim ve insan kaynağını geliştirelim. Bunun anahtar kelimesi nitelikli bilgi ve nitelikli insan. Bunun da ancak temel araştırma, teknoloji geliştirme ve ticarileşme zincirinde bir bütün olarak çalışılabilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Zor bir süreç, bunları bağımsız yönetmek çok kolay zaten bütünleşik yönettiğimiz zaman girdi esaslı yaklaşımdan çıktı esaslı yaklaşıma doğru dönüşmüş olacağız.

İnsan kaynaklarına bireysel yaklaşımdan kritik kitleler oluşturmaya, insan kaynağının niteliğini, doktoralı insan kaynağını geliştirmeye...

Uluslararası Ar-Ge projelerine baktığımız zaman da her alana her ülkeye gitmekten daha çok bazı ülkelerde daha ihtisaslaşma, bu özellikle bizle aynı veya bizden daha iyi ülkelerle stratejik işbirliği ama aynı zamanda ülkemizin makro hedefleri kapsamında bizim gelişmekte olan coğrafyalara yönelik de iletişim ve etkileşimimizin artmasına yönelik destek programlarının olabileceği görüşündeyiz. Özellikle Orta Doğu, Afrika ülkeleri ve az gelişmiş ülkeler olmak üzere" diye konuştu.

http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/2023e-dogru-tubitak-ile-gelecege-bakis-calistayi-tussidede-duzenlendi[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>