YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ADAM
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 28/03/2018 | Saat: 13:28

ADAM

Şeref çok sevdiğim bir dostumdur. Hani derler ya adam gibi adam. Aklıma hep takılır adam gibi adam nasıl olur. Aslında adam gibi adam tarifi her kişiye göre değişir. Bana göre başka, size göre başka olması mı gerek? Belki bu tarifte, adama  benzemeyen insanlara da belki adam denilmekte olduğunu vurgulamak istenir. Bu konu tam olarak açık değildir. Bir kalpazana göre adam deyimi neyi tarif eder ? Üzerinde düşünmek gerekir. Dedimya kişinin bakış açısına göre adam tarifi çok değişik açıklamalara uyar. Bir doktor için adam gibi adam anlamında, başka manalar bulunabilir. Bir reçbere göre adam gibi adam; gübresini , mazotunu ve tohumunu kendisine zamanında en iyi şartlarda vereni tarifleyebilir.

Hayvancılıkla uğraşan birisi için Adam gibi Adam ; sütünü gönderdiğinde ve yetiştirdiği hayvanı kesime gönderdiğinde parasını zamanında, geçiktirmeden kuruşu kuruşuna ödeyendir. İhtiyaç olduğunda, zamanında veterineri ayağına hiç bekletmeden gönderendir diye düşünmekteyim. Devlete iş yapan insalar için adam gibi adam, belki teahhüdünü yaparken istihkakını zamanında geciktirmeden çıkar hesaplarına girmeden ödeyen devlet memurudur, kimbilir.

Kimi insan vardır işlerinde hep hile ve hurda karışıktır. Düzgün bir hayat onlara rahat vermez. Bu nedenle düzenli bir yaşam içinde olan insanlar, bu hilekar ve düzen dışı yaşayan insanlar için Adam Gibi Adam değildirler. Düzenli bir yaşam bu tür çapraşık yaşam içinde olan insanlarda rahatsızlık verir. Aslında devlet işlerinde her konu düzenli ve düzgün gittiğini var saymak, bence doğru olmaya bilir. Mutlaka her insanda olduğu gibi, Devlet tede düzgün gitmeyen işler olabilir, ancak bu sapmalar ana yol haline gelmemesi gerekir. Hani derlerya ben yaptım oldu. Ancak siz yapmayın, eğer yaparsanız suç olur diye bir telkin de vardır.

Birde 80 li senelerden kalma bir Devlet alışkanlığından kurtulamadığımız bir gerçektir. ‘’ Ben, toplumun dikkatini başka yöne çekip, meşgul etmek için suni bir gündem yaratıp, onları oyalarken, diğer taraftan işimi yürüteyim ‘’ mantığı aslında çok geçerlidir. Şeker fabrilarının özelleştirilip satılması konusu ile toplumu meşgul etmek ne kadar da kolay. Verin halkın ağzına bir konu, oturup bunu günlerce çiğneyip dursunlar. Siz bu arada hakimlerin atamaları için kurra çekin. Çoluk, çocuk atanmış oldukları yerlere daha gitmeden, onların içinden ve akrabadan bir ikisini  Ankara’ya terfiyen tayinlerini sessizce çıkarıver. İşte Adam Gibi Adamın davranışı böyle olmalı. Çocuklar atandığı yerlere gitmeden, onları merkeze tayin ederek yolluk masraflarını tasarruf etmelerindeki isabet, tam kayda değer bir  devlet davranışı. Kim akıl etmişse bu tasarrufu, kutlamak gerekir.

Benim GÖLE’ ye tayin olan vatandaşım tıpış tıpış buraya yola çıktı bile. İddialara göre iktidar partisi organlarında çalışan 113 atanan Hakim, partinin organlarında fiilen çalışan insanlardan olması düşündürücüdür. Sanki onlar iktidar partisinin tarifindeki  Adam Gibi Adam da, diğerleri tarife hiç uymamakta diyebilirmiyiz? Mutlaka bu atananlar bizden, diğerleri kimlerden olduğunu anlamakta güçlük çekmekteyim.  Çok evvelden radyo programlarında Türk Sanat Musikisi bölümünde ‘’Bir Sizden Bir Bizden’’ diye bir program vardı. Ülkeyi göstere göstere sizden veya bizden diye bölmekteyiz. Buna hakkınız olmaması gerekir. Devlet bir bütündür, vede halkı için toplayıcı olmalıdır. Bizden veya sizden diye kamplara ayırmak, bize düşman olan herkesin işine gelir. Sizden olanları satın alıp size karşı kışkırtırlar.

Yeni kurra ile atanıp, tekrar tayin olanları yeni görevlerinde karar verirken vicdanları ile başbaşa kaldıklarında, merakım cüppelerinin önündeki düğmeleri ilikleyeceklermi diye, bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>