YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İSYAN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 15/03/2018 | Saat: 12:24

İSYAN

İnsanoğlu zaman zaman yapılan bir haksızlığa tepkisini, sesinin çıktığı kadar bağırmakla dile getirir. Bu davranışı her yerde görmemiz zordur. Genelde baskılı rejimlerde böyle isyanlar bıçak kemiğe dayandığı zaman tepki adına yapılır. Genelde bizim toplumumuz 650 sene padişahlıkla yönetildiğinden, genlerine kadar işlemiş olan bir pısırıklık mevcuttur. Osmanlı da hak arayanların baş kaldırmalarında mutlaka isyancılar hayatları ile ödemişlerdir. Osmanlıdaki ilk isyanlar, şehzadeler arasında güç dengelerinin savaşı olarak görülür. Bilindiği gibi padişahlar tahta geldiklerinde cülus dağıtıp, askeri sakinleştirmeye yönelirler. Saltanata gelen her Şehzade yeniçeriyi yeterince parasal tatmin edemeyince ‘ Kelle İsterük ‘ denilmeye başlanmıştır. Yeniçeri Kelle olarak adlandırdığı ödünü, aslında Padişah olmasında cülusa elleri sıkı olan sadrazamların bile kellelerini isteme cüretinde asker açıkca bulunmuştur.

Hele lale devrinde Istanbul’un bütün güzelliklerini yok etme bahasına isyan çıkartmışlardır. Osmanlı nın çöküş döneminde sefere çıkmayan padişahlar, askeri tatmin edebilecek yolları aramamışlar. Kimisi şair olmuş, kimisi bestekar. Ama askerin karnı bununla doymamış, için için kaynamış. Zaman olmuş yeniçeri her istediğini Padişaha yaptırmışlar. Kimi şehzadeleri zindanlarda boğmuşlar, kimilerine ise tecavüz etmişler. Yapılan isyan hareketini incelemektense, isyana sebep olan makul nedenleri incelemekte yarar olduğuna inanırım. Sarayda saltanat zevkü sefada yaşanırken , halk inim inim inler. Memlekette ne adalet, ne hak sergilenir. Keyfi idare ile yaşayan ahali mecburen durumu kabullenir. Ancak nereye kadar.

Osmanlı 650 yıllık sadaret boyunca  74 sadrazam Bosna Hersek’ten devşirilmiş enderunda yetiştirilip atanmış. Onlar, Osmanlı’yı idare etmişler. Osmanlı’nın yatırımlarını kendi öz yurtlarına yapmışlar. Anadoluya bir tek çivi çakmadan geçen yüzlerce yıl. Ne zaman askere ihtiyac olmuş, Anadoludan toplanmış. Asker ise seferde kazanılan savaş ganimetleri için bu cendereye dahil olmuşlar.  Bir başka söylemle talan ve soygun için bu harplere katılmışlar. Kazanılan bir savaşta, elde edilen bir şehire, Padişah girmeden evvel yeniçeri şehri talan eder, herşey durulduktan sonra Padişah şehire girer, yöreyi haraca bağlar ve İmparatorluğa gelir kaynağı temin ederlerdi. Osmanlı bu talanla uğraşırken, Avrupa lı devletler dinde reform yapıp Papazların tahakkümünü dizginlerler. Isa dan 1450 sene geçtikten sonra dinde reform oluştururlar. Matbaayı kurup halkın bilinçlenmesine çalışırlar. Ne ilginç tesadüf hesaplama 630 seneye 1400 ilave ederseniz, neredeyse 2030 civarına gelinmekte.

Ekranlarda, kürsülerde kendi kafasına göre dini yorumlayan yüzlerce yobaz, cahil halkı menfaatleri doğrultusunda kurgulamaktalar. Oy potansiyeli olan bu meczuplara göz yuman idareye, halk nefret etmekte.  Erkek egemen bir yapıya sahip olan toplumumuz, kadına 650 senelik erkek egemen baskıyı devam ettirmesine isyan etmekte. Ancak teokratik rejimlerde olduğu gibi kanun ve o hal yasaları ile toplumun ağzını kapatan idare, mantıksız kararnamelere bel  bağlayıp, halkın nefes almasını engellemekte. Kadınları bu toplumun eşit bir bireyi olduğunuda kabullenemiyen kafaların çıkarttığı yasalarda, mantık aramayı, son 15 senedir bıraktık.  Ancak geçtiğimiz seneler içinde kadına yönelik cinayetlerin %  214 artmasına artık halk isyan etme durumuna geçtiğini görmekteyim.

11 Mart Pazar günü Ankara da, Yenimahalle’de karşıyaka olarak adlandırılan mezarlıkta ikindi namazında bir cenaze törenindeydik. Er kişi niyetine ayrılmış bir yerde cenazeler, hatun kişi olarak ayrılan yere vefat eden bayanları sıralamışlardı. Cenaze namazına MHP başkanı da gelip saf tuttuğunu izledik. Bu arada fotoraf  çekmek adına bir kaç muhabirde yerlerini aldılar. Cenaze namazı sonunda helallikler verilmesini takiben, din görevlisi cenazelerin alınabileceğini söylemesinden hemen sonra Hareket Partisi başkanı, mevfta Hatun kişinin cenazesine yöneldiği sırada arka saflardan çığlıklar atarak kopup gelen bir kadın bağırarak :

-                ‘’Benim kızımın cenazesine erkekler el sürmesin, yedi yerinden bıçaklıyarak kızımı öldüren erkekler, kızımın cenazesine elinizi deymeyin, yalnız bırakın, sen ( MHP başkanını kast ederek ) git benim kızımın başından,’’ diyerek isyanını dile getirişini ibretle izledik. Devlet’in süratle oradan ayrılması da hazin bir tablo idi.                                                                                                                                       Bu ülkede kadınlara tahakküm tatbik eden radikal dinci gurupların ve insanları kafatası yapısına göre ayırmaya kalkanların sebep olduğu cinayetlere tepki olarak acılı annenin sabrının taştığını ve bıçak kemiğe dayandığını gözler önüne koyması olarak değerlendirdiğim böyle isyanlar, size ne anlatır bilmiyorum, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.                                                   

-                                            

-                                           Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>