YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

ŞEKERLE BİRLİKTE HAYVANCILIĞIN TADI NASIL KAÇIYOR?
Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 07/03/2018 | Saat: 07:26

Şeker pancarı tarımı, ülkemizde devlet ve çiftçi arasındaki sözleşmeli üretimin ilk ve en önemli örneklerinden biri idi. Tarımın sanayiye entegre olmasını sağlamış ve gıda sanayinin temel taşını oluşturuyordu. Diğer yandan yan ürünlerinin tamamı değerlendirilen bir bitki olmasının yanı sıra, üretim ve işlenme periyodu içinde kullanılan girdiler ile birçok sektörde dolaylı olarak katma değeri artırıcı önemli bir rol oynuyordu. Şeker pancarı, ailenin bireylerine çalışma ve istihdam olanağı sağlayarak çiftçiyi tarlaya ve köye bağlıyordu.

Şeker pancarının bütün bu olumlu getirileri, 2001 yılında getirilen Kemal Derviş Yasaları(*) ile uygulamaya sokulan özelleştirmeler ve kotanın artırılmasıyla yara almaya başlamıştı. Anılan yasalar ile yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarılan ve her yıl artırılan kota ile şeker pancarı ekim alanı, 500 bin hektardan 272 bin 990 hektara gerilemişti.

Geçtiğimiz iki yazıyla bunun ekonomiye ve insan sağlığına getirdiği sakıncaları  özetlemiştim.

Şeker pancarına getirilen kota, bütün bu sakıncaları ile birlikte hayvan yetiştiriciliği ve besiciliğini, pancardan elde edilen kaba yemin azalmasıyla olumsuz olarak etkilemişti.

Anlatalım; Ülkemizin yaklaşık 24 milyon ton kaliteli kaba yem açığı vardır, bir başka deyişle, hayvanlarımızın yaşama payı besin madde gereksinimlerinin ancak % 58'i karşılanabilmektedir.

Şeker endüstrisi yan ürünleri olan şekerpancarı posası, şekerpancarı gövdesi ve melası, yoğun şekilde hayvan beslemede kullanmakta ve  kaba yem açığımızın giderilmesinde önemli bir paya sahiptirler.

Şekerpancarı posasının kuru ve yaş olarak rasyona katılmasının kolay ve ucuz olması yanında içerdiği karbonhidrat düzeyinin yüksekliğinden dolayı hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmektedir. Anılan bu özellikleri  şekerpancarı posasının kaba yem olarak  önemini ortaya koymaktadır.

İsterseniz bir hesaplama yapalım: Bir dekar şeker pancarının yan ürünü olan pancar posası, pancar baş ve yaprağının hayvansal besin değeri yaklaşık 500 kg. arpaya eşdeğerdir. Bir başka deyişle bir dekar şeker pancarı ekmekle, aynı tarlaya 2 dekar arpa da ekmiş sayılıyoruz.

Buna göre şeker pancarı ekim alanının azalmasıyla, aynı zamanda aradan geçen her dört yılda(**) 1 milyon tondan daha fazla ya da toplam  4.5  milyon tonu geçen arpaya eşdeğer  besin değerinden de  olduk. Bunun parasal olarak karşılığı günümüz değeriyle 4 milyar TL.ye yakın.

Bu kayıp salt olan pancar posası, pancar baş ve yaprağından geliyor. Şeker pancarının şeker yanında, melas, maya ve alkol gibi çıktıları ve de bu kadar besin değeriyle hayvansal üretimle sağlaya bileceğimiz  ette ve sütteki  kayıplarımız dahil değil.

Şu soruyu soralım!? Dışarıdan saman dahil neden sürekli kesimlik ve canlı   hayvan ithal ediyoruz?

Bunun en önemli nedenlerinden birisi, hayvansal üretim maliyetlerinin en yüksek giderleri içinde kabul edilen yemin pahalı olmasından, dolaysıyla para kazanamayan çiftçinin hayvancılıktan vazgeçmesi oldu. Oysa, şeker pancarı posası, kaba yemler  arasında en ucuza sağlanan bir  girdi değil miydi?

Sonuç olarak “Şekerle Birlikte Hayvancılığın Tadı Nasıl Kaçıyor?” sorusuna, “Şeker Kotası İle Birlikte  Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesidir” şeklinde cevap vermek gerçeğin çıplak ifadesi olacaktır.

(*)Özelleştirme çalışmalarında Kemal Derviş’i de iyi tanımak gerekiyor. Ecevit Hükümeti tarafından 2001 yılında, Türkiye ekonomisini kurtarmak (!) amacıyla ekonomiden sorumlu devlet bakanı yapıldı.15 günde 15 yasayla pancara ve tütüne kota konuldu, şeker ve tütün fabrikalarının satılması kolaylaştırıldı, ithalattaki sınırlama yabancı tekeller lehine kaldırıldı ve de kamu ihalelerine yabancıların girmesi sağlandı. Ancak yıllar sonra 2014 yılında yapmış olduğu bir söyleşide Kemal Derviş; “Bizi Özelleştirmeye Zorladılar” diye bir itirafda bulunuyor ve “…Daha sonra ABD’ye geldim ve Başkan Bush’un Hazine Bakanı beni çok soğuk karşıladı…Kendisi ‘krediye hiç gerek yok’ dedi. Eğer bilmiyorsanız ‘özelleştirme konusunda size yardımcı olayım.Ama özelleştirirken satacaksınız, piyasa ne verirse o fiyata satacaksınız. Biz bu kadar ucuza satmayız diye bir tutum içine girerseniz o zaman hiçbir şeyi başaramazsınız.” dediklerini anlatarak aslında kendisine verilen uluslararası görevi örtmeye çalışıyordu(Bakınız:www.egitimajansi.com/haber/kemal-dervisten-itiraflar, www.ensonhaber.com/kemal-dervis ve catherina-40 milyar-dolari-ne yapti).

Kemal Derviş hakkında bir soru soralım mı?Acaba Türkiye’ye O’nu umut olarak getiren kişi ve daha sonra  milletvekili yapan kişi ve de kadrolar özeleştiri yaptı mı?

(**) Bilmeyenler için bir anımsatma yapalım: Şeker pancarı tarımı, üç yılı sulu buğday tarımı+1 yıl şeker pancarı tarımı şeklinde yapılan münavebeli bir tarımdır. Son yıllarda kimi yerlerde münavebe 3 yıla inmiştir. Burada hesaplama dört yıla göre yapılmıştır.

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı, mustafa.kaymakci68@gmail.com[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>