YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

TARIM VE HAYVANCILIK !..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 19/01/2018 | Saat: 13:27

Çok yıllar önce, hani yaklaşık 30 yıl kadar öncesi ülkemize gelen üst düzey bir yabancı yönetici ile sohbetimizi anımsıyorum.   Birçok dünya ülkesini aktif görev amacı ile dolaşmış ve görmüş bu kişi, ülkemizi anlatırken özellikle şu vurguyu yapmıştı;  “Türkiye, kendisini doyurabilen ve giydirebilen bir ülke olarak şanslı bir konumdadır!”

Bugün geldiğimiz noktaya bakarsak, bu noktanın hayli dışına taştığımızı anlamaktayız.   En azından artık kendimizi kendi olanaklarımızla doyurabilmekten uzaklaşmış konumdayız demek noktasındayız.

Artan insan sayısına koşut olarak yeterince gıda maddesi üretemediğimiz gerçeği ile karşı karşıyayız.  Sadece endüstriyel olanlar değil, birçok tarım ürününü ve etimizi bile dışarıdan almak zorunda kalan bir Türkiye de yaşıyor olduk.   İnanmak zor gelse de bu gerçekle yüz yüze geldik ve beslenme için yad ellere muhtaç haldeyiz.  Bu nedenle de dışalım adına küçümsenmeyecek boyutta yabancı pazarlara ödeme yapıyoruz.

Örneğin; halen yüksek seyreden enflasyon için ileri sürülen gerekçelerden bir tanesi meyve ve sebze fiyatlarının yüksek oluşudur.   Ama sorun sadece fiyatlar da değildir, yani ülkemiz insanına yetecek kadar da üretemiyoruz.

Baklagiller gibi artık sıradan sayılacak tarım ürünlerini Kanada’dan tutun, Güney Amerika ve Asya ülkelerinden satın almaktayız.   Kırmızı et açığımız ise tavan yapmış haldedir.   Arjantin, Yeni Zelanda derken şimdi de Sırbistan ve Fransa’dan bile et ithal ediyoruz. 

Neden bellidir, ülkemizde tarım ve hayvancılık konusunda artık yeterli üretim yapılamıyor.

Tarım üretiminde miktar azlığı yapan etkenlerin başında tarımsal alanda çalışan kırsal bölge insanlarının, emeklerini yeterince değerlendiremedikleri için tarlalarına küserek köylerini terk etmeleri önemli bir neden olarak görülüyor.   Kırsal kesimde nüfus sayısı azalmaktadır.  Uzmanların tespitlerine göre ise % 70’lerden % 28’e düşmüştür.   Köyünü ve toprağını terk eden insanlarımız ise büyük şehirlere akmakta ve varoşlara sığınarak gündelik iş peşinde koşmaktadır.

Tarımla uğraşanları sayısının azalması yanında, tarımsal ürünlerin maliyetlerini pahalılaştıran temel girdiler de zamlanmıştır.   Örneğin; tarımsal alanın en önemli girdisi sayılan gübre fiyatları son yıl içerisinde % 26.4 ila % 37.6 oranında artmıştır.   Yılda yaklaşık 7 milyon ton gübre tüketen tarım kesimi için bu artış çok yüksektir.

Keza tarımsal üretim için gerekli olan mazotun litresi 5.10 TL olmuştur.   Elektrik ise % 18’lik KDV baskısı ile pahalıdır.

Tarımsal alanda yılda 250 milyon dolarlık ilaç tüketimi vardır.   Yabancı kökenli bu ilaçlar, artan dolar ve avro düzeyi ile uçuşa geçmiştir.

Tarımın en önemli maddelerinden olan tohum temini ise artık yeni düzene ayak uydurmuş ve yabancı kökenli hale dönüşmüştür.  Elde edile ürünlerden sağlanan tohumlar,  ekimi yapılmış olanların hibrit kökenli olması nedeni ile yeniden kullanılamıyor.   Bu yüzden tohumu da artmakta olan yabancı para kurları yüzünden yurt dışından pahalı olarak ithal ediyoruz.  Buna karşın tohum yasası üzerinde yeni bir düzenleme yapılmamaktadır.

Tarım Bakanlığımız ise maalesef halen zirai ekimin her yeni yıl yeniden desenlenmesini yapmak görevinde başarılı olamamaktadır.  Keza tarımsal destekleme kredilerinde de ödemeler ihtiyaçların gerisinden geldiğinden çiftçimizi mağdur etmektedir.  2018 yılı bütçesinin tarımı destekleme fonu yaklaşık 14.5 milyar TL kadardır ve dağıtım kararı alınıncaya kadar borçlanmış çiftçiye yeterince umar olamamaktadır.

 Kırmızı et üretimimiz ise çoklukla Kurban Bayramı arifesinde akla gelen kısa vadeli çözümlerle başarılı olamamaktadır.  Kesimlik canlı hayvan ithalatı üretim modeline katkı sağlamıyor.   Otlakların verimli kullanılamaması, samanın dahi ithal olması, yem fiyatlarının pahalılığı ve damızlık hayvan dışalımının tercih edilmemesi çözümsüzlüğü kamçılamaktadır.  Kuşkusuz Tarım Bakanlığı ve Sayın Tarım Bakanı Fakıbaba, arayışlarda ve çözümler yaratmak çabasındadırlar, fakat henüz teselli etmekten öteye bir geçerli çözüm üretilemediği anlaşılmaktadır.

Temel sorunumuz, ülke kalkınmasının sadece beton binalar üretmekle, yani inşaat yapmayı teşvik etmekle becerilemeyeceğini AKP İktidarının anlamamakta ısrarlı oluşundan kaynaklıdır diye düşünüyorum.   Kaldı ki, belki de hiç geçmeyeceği bir köprüye vergisi ile ödeme yapmak zorunda kalan yurdum insanının doğru ve ucuz beslenme sorunu kanımca yöneticilerimizin ilk görevi olmalıdır!..

Kıssadan hisse:   Bu bölümde karnı aç olanların beslenme sorununa bir çare üretecek halimiz yoksa bile, karnı nispeten tok olanlara en azından derdimizi anonim bir rubai ile anlatalım diyorum;

“Ne haddi var ne hududu var çektiğim bu çilenin,

  Ne zevk ne şevk bıraktı vah hayat denen in,

  Kırık sazımda çalar durur kırık nağmelerim,

  Derdimin kârı yok ne görmezin ne görenin!”

                                                                                          Erdal Akalın (15.01.2018)      [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>