YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALİNUR

ÜNLÜLERİN PORTRE KARİKATÜRLERİ
Yazar: ALİNUR UĞURPAKKAN | Tarih: 23/01/2018 | Saat: 10:05

Alinur Uğurpakkan, İstanbul, Ocak 2018

Adana’da doğdu.

Evleri, Adana Belediye Şehir Tiyatrosunun hemen arka sokağında olduğu için, oyun dekorlarının yapılışını izleyerek tiyatroyu tanıdı. Belediye Şehir Tiyatrosunda Salih Tozan, Cahit Irgat, Elif Türkan Çölok, Selahattin Dursun, Macit Flordun, Baykal Saran, İlkay Saran ve daha birçok kıymetli tiyatrocuyu izleyerek hazırlık eğitimine başladı.

Okul yıllarında Moliere’nin Kibarlık Budalası oyununda oynayarak sahneye adımını attı, bu bir çeşit tiyatro eğitimine başlamaktı. Bu sıralarda turneye gelen Kent Oyuncularını, Dormen Tiyatrosunu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu gibi toplulukları ve bu ekiplerdeki önemli tiyatrocuların oynadığı oyunları izleyerek, bir tür yüksek eğitim sürdürdü, tiyatro kitapları, oyunlar okuyarak ve oyun eleştirilerini takip ederek Lisans derecesinde eğitimine devam etti ve halen devam etmektedir.

Gençlik yıllarında, o sıralar Adana’da bas gitar çalan pek olmadığı için zorunlu olarak bu enstrümanı çalmayı öğrendi ve müzik guruplarında bas gitar çalıp solistlik yaptı.

Adana’nın en büyük reklam ajansında, “Bora Reklam Ajansı”nda karikatürist grafiker olarak çalışmaya başladı.

Adana’da grafik tasarımlarının tabelacılar tarafından yapıldığı o yıllarda, “Çizgi” adını verdiği iki metreye dört metre ölçülerindeki ilk “Grafik Tasarımı” bürosunu açtı.

Adana Yaşamını böyle sürdürürken, arkadaşları ile birlikte “Adana Halk Tiyatrosu”nu kurdu, daha sonra Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu kadrosunda görev yapmaya başladı. Oyunlar yönetti, oyunlarda rol aldı, oyunların dekorlarını çizdi, kostümlerini tasarladı.

Yine bir ilke, arkadaşları ile birlikte, imzasını attı. İş Bankası tarafından kendilerinden istenilen “İş Bankası Çukurova Çocuk Tiyatrosu” oluşumunda bulundu, “Becerikli Kanguru” çocuk oyununda rol aldı, dekorlarını çizdi, kostüm tasarımlarını yaptı.

Bölge gazeteleri fikri ile, Haldun Simavi tarafından kurulan “Ekspres” gazetesinde kurucu ortak ve reklam departmanı yöneticisi olarak gazeteciliğe başladı. Gazetede, haftanın bir günü “Çıngırak” adını verdiği mizah sayfasını başlattı, yetenekli birçok genç çizeri bu sayfa nedeni ile tanıdı ve Adana’ya tanıttı. Sonraki yıllarda, Toros Gazetesinde haftada bir gün köşe yazıları yazarak, gazetenin hafta sonu ekinde röportajlar  yaparak, değişik bir hevesini de tatmin etti.

İlk kez olarak “Grafik Tasarımları Sergisi”ni açtı. O güne kadar yaptığı ürünlerinden oluşan bu sergi de, Adana için ilklerden birisi idi.

Yaşamına İstanbul’da devam etme kararı aldı ve aldı başını İstanbul’a geldi. TGRT’nin film yapım şirketinde kadrolu sanat yönetmenliği yaptı, çekilmekte olan birçok dizide görev aldı.

Bu arada İstanbul’da ortak olduğu reklam şirketinde, bu sektörle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Kreatif direktörlük, reklam fotoğrafçılığı, reklam filmi senaryoları yazımı, reklam filmleri yönetmenliği yaptı.

Adana’daki tiyatro yaşamı sırasında etkilemiş ve eğitmiş olduğuna inandığı Erdal Cindoruk tarafından kurulan “İstanbul Yeni Sahne” ekibinde bulunmaktan gurur duyduğu bilinmelidir.

Pusuda, Ayyar Hamza, Kibarlık Budalası, Teneke, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Kim Kime Dum Duma, Azgın Azmi (Sevgili Celimare), Olaylar ve Alaylar, Ayı mı Dayı mı (Ayı Masalı), Yeniden Doğarız Ölümlerde, Aladağlı Mıho, Nalınlar, Utanmıyorum Üşüyorum (Aç it fırın yıkar), Nafile Dünya (Başkomiser Ramazan’ın Nafile Dünyası), Gel de Borunu Öttür, Fehim Paşa Konağı, Rumuz Goncagül, Becerikli Kanguru (çocuk oyunu), Ayçiçeği evi gibi oyunların birçoğunu yönetti ve bu oyunlarda yer aldı.

Sonsuzun İki Yakası, Can Perdesi, Dönüş Yemini, Şerefli müfettiş Şeref televizyon filmlerinde ve Cumhuriyet filminde oynadı.

Mahallenin Muhtarları, Sıcak Saatler, Tanrı Misafiri, Hüzün Çiçeği, Aşkın Dağlarda Gezer, Ekmek Teknesi, Çocuklar Duymasın, Beyaz Gelincik gibi televizyon dizilerinde oynadı.

Kadıköy Moda’da bulunan X House Sanat evi ve Nil Sanat Evi bünyesinde, Karikatür atölyesi ve Fotoğraf atölyesinde dersler vermeyi sürdürdü. Yağlıboya Resim sergileri, Fotoğraf çalışmaları sergileri açtı. İstanbul’da galerilerde, Bodrum’da “Ünlülerin Portre Karikatürleri” Sergisi açtı.

İki sezondur, Ankara Birlik Tiyatrosu’nun sergilemekte oldu “Bir İsyancının Savunması” kadrosunda oyunculuğunu sürdürmekte.

Grafik tasarımı, reklam fotoğrafçılığı, reklam filmi senaryoları yazımı, reklam filmleri yönetmenliği, story board, yağlıboya, suluboya resim ve karikatür çizimleri yaparak eğlenmektedir.


YILMAZ GÜNEY


YAŞAR KEMAL


MUZAFFER İZGÜ


BEDRİ BAYKAM


ALİ ÖZGENTÜRK


BÜNYAMİN SATANOĞLU


CENGİZ SEZİCİ


ERDAL CİNDORUK


EGE BAGATUR
[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>