YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İKİ İLERİ BİR GERİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/01/2018 | Saat: 13:54

İki İleri Bir Geri

Bir insanın inanmadığı bir konuda çok iddialı söz söylemesi ne kadar doğru olur?  Üzerinde düşünmek gerekir. Güney Amerika da yağmur ormanlarını keserek çıkar temin eden bir kuruluşun başkanı eğer toplumun önüne çıkıpta  ‘ dünyadaki yeşil ve orman tabiatını gelecek nesiller için korumamız gerekir ‘ diye demeç verirse, siz bunu nasıl karşılarsınız? Nükleer santralların yakıt olarak kullandıkları radyo aktif maddenin atığının nereye konulacağı hususunda henüz somut bir bilgi yokken, ‘’Nükleer enerji santralları dünyanın enerji sorununa kesin bir çözümdür ‘’ diye nutuk atanları nasıl değerlendirmek istersiniz? Bunun üzerinde ciddi tartışmak gerek.

Önemli konularda konuşmak için iki defa düşünmenin doğru olduğuna inanırım. Eğer kapsamlı bir konuşmaya zemin arıyorsanız, konu hakkında çok detaylı bilgileri okumanız gerekir. Sadece okumakta yeterli olmayabilir. Bir ülkede üretimin artması insan varlığı ile olur. İşsizlik eğer ülkede bir sorunsa , hatta çalışan nüfusun %5 den daha fazla ise, burada ciddi bir problem vardır. Genç nesil, geleceğinden endişe ediyorsa, sorun sadece öğrenim görmekle bitmediğine inanmamız gerekir. Yurt dışına beyin göçünü engelliyemiyorsanız, ülkenizde ciddi endişelerin var  olduğuna işarettir.

Yapay şişirilmiş bir ekonomide, büyüme endeksini, gayri safi milli hasılaya bağlamak doğru bir tesbit olmasa gerek. Başka ülkeler, özel beklentileri ile ülkenizde para biriktirirse, bu aldatıcı bir görüntüdür. Hayvancılığı desteklemessen, tarımı desteklemessen, ihracaatı desteklemessen, ülkede üretim yavaşlar, saman bile ithal etmek mecburiyetinde kalınır. 20 sene evvel kendi kendine yetebilecek 7 ülkeden biri olmaktan, bu gün mercimek, pirinç, meyva ve sebze hatta et ithal eden bir ülke haline gelinir.

Tarımda ve taşımacılıkta dünyanın en pahalı yakıtını kullanan , üretimde en pahalı enerjiyi kullanan bir ülke olarak,  aslında yavaş yavaş batmaktayız. Zengin insanların Yatlarına verilen yakıtın fiyatı, tarımda köylümün kullandığı yakıtın neredeyse üçte biri değerinde olursa, bu girdilerle tarım nasıl gelişir ve kalkınır? Bu entegrasyonla üretim nasıl gelişir ? 

Bir ülkede demokrası nasıl gelişir diyede düşünmemiz gerekir. Topluma doğru bilgi, doğru zamanda, objektif bir şekilde iletilmediği müddetçe, ülkenin kalkınmasıda aksak olur. Ancak bizim genlerimize işlemiş olan bir anlayış bulunmakta. Mehter takımının yürüyüşünü tanımlar bu anlayış. İki ileri, bir geri.  Cumhuriyet tarihimizde hep bu tema yerleşmiş.

İki ileri gitmişiz, sonra bir geri gitmişiz. 1933 senesine kadar yapılan bütün hamleler,  ikinci dünya savaşında yavaşlamış. Tek partiden, iki partili döneme geçmişiz. Bu çok seslilik gibi görünsede, bir kişinin düşüncesini, çok kişinin inanmadığı halde savunması şeklinde tezahür etmiş ve bu hal hiç değişmeden O HAL olmuş. İnsanlar inanmadıkları konuları savunurken düştükleri komik halleri, ekranlarda izlemekten biz sıkılmadık. 5 Tepeden gönderilen değişmeyen isimler ve savunmaya kalktıkları konular, merkezden dikte edilmiş ve aynı perdeden çalınmakta.  ‘’Medya kuruluşlarının herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan ülkemizin her bir köşesinde, dünyanın dört bir tarafında olup biteni insanımıza ulaştırmasını  sağlamak demokrasinin de gereğidir.’’  Hepiniz gazetecilerin bayramında verilen demeci dinlediniz, bende dinledim. Birden Yağmur Ormanlarını katleden kurumun Reisi geldi aklıma ‘ Gelecek nesiller için Ormanları korumamız gerekir’ diye demeç veren Başkanın sözleri hala kulaklarımda, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>