YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

R-KOMPLEKSİNDEN ARINMIŞ BİR YIL DİLİYORUM!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 02/01/2018 | Saat: 13:07

Birçok sosyolog ve psikolog, özellikle XX. Yüzyılın ortasına doğru dünya insanlarından bazılarının içine düştükleri mantıksızlık sorununu çözmek için çabalamışlardır.  Bazı Afrika ve Güney Amerika ülke toplumlarının duçar olduğu bu tablonun, nasıl olur da Almanya ve İtalya gibi ülkelerin insanlarını da etkilediğini araştırmışlardır.   Zira bu Avrupalı toplumlar, bilim ve fen yönünden başarılı eğitimler kazandırılmış ve özellikle mühendislik gibi mantıksal doğrulara koşut bir kafa yapısına sahip bireyler olarak bilinmiştir.

Konuya en doğru yanıtı sosyoloji uzmanı Mac Lean vermiştir.  Bu araştırmacı, her insanın beyninde bulunan bir bölgenin bir şekilde etki altına alınarak, sadece ilkel içgüdülere teslim edilmiş olduğunu ve böylece de mantıklı düşünebilmek yetisinin yok edilebildiğini söylemiştir.  Bu yaklaşıma ‘R-Kompleksi’ adını vermiştir Mac Lean.   Yani ‘Sürüngen Beyin Kompleksi’.  (R-Kompleksi’nin açılımı da sürüngen sözcüğünün İngilizce karşılığı olan ‘reptile’ kelimesinden türetilmiştir).

Mac Lean, özellikle Almanya toplumunda ortaya çıkan R-Kompleksi’ne duçar olmuş insanların sonu milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ve akıl almaz boyutta tahribatlara yol açan II. Dünya Savaşı’nın sorumluları olduğuna inanmaktadır.  Hitler ve arkadaşlarının sistemli olarak uyguladığı yöntemlerle sürüngen beyinli insanlar haline dönüşerek toplumlarını ve dünyayı olumsuz etkilemişlerdir.

İnsanları R-Kompleksi sorunlusu haline getirmek için uygulanan yöntemlerden ilki, kişileri bir özel gruba dâhil etmekle başlamaktadır.  Bu kurgu, “bizler ve ötekiler” diye ayrıştırılmış bir grubun yaratılması ile oluşturulmaktadır (yakinen izleyebileceğimiz bir sosyal mühendislik becerisidir).   Bu gruba katılan birey, kendi grubunun dışladığı ötekileri düşman olarak görmektedir.  Kurguyu yaratan lider ise mutlu bir gelecek yerine geçmişin kendince kara sayfalarına atıfta bulunarak karşılaşılan eski düşmanlıkları gündeme taşımakta ve kişileri bu düşman kavramına yönelterek mantıklarını hapsetmektedir.

Stratejinin ikinci ayağı, yaratılan ve var olduğu iddia edilen düşmanın üzerinden topluma korku salmaktan geçmektedir.  Bu yöntemde ise; lider hükmetmek istediği gruba bir veya birçok düşman göstermektedir ve bunun üzerinden korku yaratmaktadır.  Korkuyu aşmak için ise aralarında dayanışmanın zorunlu olduğuna kişileri kışkırtarak ikna etmektedir.   Son aşama ise gruba katılmış R-Kompleksi tutsaklarını düşündürmemek ve böylece insanların mantıksal doğrularının işlemesine engel olmak hüneridir.

R-Kompleksi ile yaratılan yeni insanlar, artık lideri ile özdeşlik kurmak için hazır konumdadırlar.   Bu birliktelik sonrası ortaya kindar fertler çıkartılmaya başlamakta ve ötekilerden intikam almak duygusu keskinleştirilmektedir.

İşte bu tablo, mantık dokusu yenilmiş ve baskılanmış ve de düşünce dünyası ilkel içgüdülere teslim edilmiş toplumun acıklı noktaya evirilemeye başlamış yeni tutsaklığıdır.   Bunu başaranlara ise diktatörler deniyor tarihten gelen örnekler nedeni ile!

Bu konuyu ülkemizde de işleyen yazarlarımız, düşünce insanlarımız ve araştırmacı kimlikli insanlarımız bulunmaktadır.   Örneğin; Sayın Mümin Sekban’ın “Her Şey Beyinde Başlar” başlıklı kitabı dikkate değerdir.

Biz ise, AK-ŞAKA köşesi olarak yeni yıla girerken özet bir düzenleme ile artık bir hastalık sayılan bu kompleksi siz okurlarımız ile tanıştırarak, toplumumuzun uyanık davranması ve asla mantık çizgisinden kopmaması için temenni de bulunmak istedik.  Bizde de acaba dindar ve inançlı insan olmak faktörü R-Kompleksi yaratmak için bir unsur olarak kullanılmakta olabilir mi diye düşünmeden de edemedik.  Takdir sizlerindir!..

Kıssadan hisse:  Ölüm yıldönümü anımsanırken merhum Mehmet Akif bizimle bu bölümde;

“Müslümanlık nerede? Bizden geçmiş insanlık bile;

  Âdem aldatmaksa maksat, aldanan yok nafile;

  Kaç hakiki Müslüman gördümse, hep makberdedir;

  Müslümanlık bilmem ama galiba göklerdedir!”

                                                                                                 Erdal Akalın (01.01.2018)[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>