YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TALKIN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 21/11/2017 | Saat: 15:50

Şehir içi veya şehirler arası yollarda hata yapan sürücilere kızdığınız hiç olurmu ? Ben kimi zaman hata yapan sürücüye, yaptığı hatayı tekrar etmemesini isterim. Ancak aynı hatayı mecburen yaptığımda, kendime çok kızarım. Aslında trafik işaretlerinin bir mantığı olması gerekir. ‘Bu yola girilmez’ levhasını görerek girmekle, sadece trafik kuralını çiğnemekle kalınmadığı muhakkak. O levhanın oraya konulmasındaki önemli neden ihlal edilmektedir.    

Ankara da Çankaya da köşkün önündeki yolda bir hız levhası bulunmakta. Rakkamla 50 yazmakta.  Fakat 50 neyi ifade etmekte, o belli olmamakla beraber, oradan geçen her araç 80 km hızdan aşağı gitmemekte.  Ya levhayı değiştir, yada buradan geçen her araca hız ihlalinden dolayı 90.-  T.L. ceza kesilmesi gerekir. Ancak bu hız sınırına resmi araçlar, hatta belediye otobüsleride riayet etmediğine göre, devletin itibarı her araç geçişinde zedelendiğini düşünmekteyim.

Nerede bir hukuk ihlali görsem , adalet anlayışının bozukluğunun nereden geldiğini araştırırım. Mutlaka adaletin örgüsü bir noktadan çözülmeye başladığı muhakkak, yoksa bu nasıl bir gevşeklik, nereden başlanacaksa, buna  karar verilip, o noktadan gemi azıya çekmek gerekir. Hani eskiler der ya ‘ Balık her zaman baştan kokar ‘ diye, bunun her zaman doğru olup, olmadığını araştırmayız. Hatta biz başkalarına öğüt verirken aynı hataya bizde düşeriz.

Geçtiğimiz senelerde bir kaç kez gittiğim Iran’nın AHVAZ kentinde, otelde, değişik insanlarla tanıştım. Hepside Iranlı değildi. Alman , Hollanda’lı, Ingliz, hatta Amerikalı insanlarla tanışdım. Neden oraya geldiklerini, hatta nereden geldiklerini anlattılar. Çoğunluğun Dubai deki ofislerinden buraya geldiklerini anlatmışlardı. Hepside petrol ile ilgili ekipman pazarlamak için geldiklerini anlatmışlardı. Büyük Amerikan şirketleri DUBAİ  de yerleşik bir arapla müşterek şirket kurarak, Amerkan’ın Iran’a uyguladığı  ambargoyu delme adına, 5 liralık malı 10 liraya pazarladıklarını öğrenmiştim. Ne kadar zekice planlanan bir senaryo, Amerika ambargo koymakta, yine Amerkan firmaları Dubai üzerinden hem ambargoyu delmekte, hemde mallarını daha yüksek fiyattan pazarlamaktalar.

Neresinden bakarsanız bakın petrol zengini IRAN’ın almaya mecbur olduğu malzemeyi katlıyarak satmanın düzeni. Alırsan, mecburen o parayı ödeyip alırsın, yoksa petrol pompalarında KELLY çalışmaz. KELLY çalışmaz ise petrol çıkamaz. Amerika, Türkiye’yi, İran petrolünün satılmasında aracı olduğu için RIZA’yı bahane ederek, gözünün üzerinde kaşın var misali cezalandırılmaya dava açmasını, komedi olarak nitelemekteyim.  

Amerika,  ‘herkese verir talkını kendi yutar salkımı’ misal önce kendi ülkesindeki şirketlerin DUBAİ de ne yaptıklarına baksın, sonra Bharara gitsin bunları incelesin diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer    [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>