YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KÜRESEL POLİTİK GELİŞMELERİN EKONOMİYE ETKİSİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 11/11/2017 | Saat: 15:02

Koral Çepni

                    KÜRESEL POLİTİK GELİŞMELERİN EKONOMİYE ETKİLERİ

             Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra hız kazanan küreselleşme rüzgarları toplumların değişik kesimlerini farklı şekilde etkilemiştir. Finansal ve mal hareketlerinin liberalleşmesi, özellikle eğitimli insan kaynaklarının dolaşımının serbestleşmesi, toplumların bu yeni düzeni içselleştirebilen kısımlarına belki de 19.yy’dan beri görülmemiş bir zenginlik sağlamıştır. Ancak yeni düzenle birlikte oluşan teknolojik yeniliklerin de etkisiyle eğitim seviyesi sınırlı olan, küreselleşmeye ayak uydurma şansına sahip olmayan işçi, esnaf, çiftçi gibi geniş halk kitleleri sıkıntıya girmiş, artan refahtan pay alamaz olmuş, birdenbire dünyanın başka ucundaki bir ülkedeki toplumlara karşı rekabet etmek zorunluluğunda bırakılmıştır. Bu rekabetin sonuçları işsizlik, gelecek konusunda belirsizlik, hatta çocuklarının yarınlarından endişe edecek bir konum olarak ortaya çıkmıştır. Toplumların kendi içinde ve farklı toplumlar arasında her açıdan eşitsizlik artmıştır.   

             Artan işsizlik, belirsizlik ve endişe kendini seçmen tercihlerinde fazlasıyla göstermiştir. İnsanlar kendilerine saati geriye çevirme vaadi veren popülist politikacılara sempati göstermeye başlamışlardır. Bu politikacılar kendilerini “düzene karşı” olarak tanımlamakta ve genelde “kuvvetli adam” olarak görülmektedirler. Çin de Xi, Filipinlerde Duarte, ABD’de Trump, Macaristan’da Orban, Çek Cumhuriyetinde Babiş, Türkiye’de elbette Recep Tayyip Erdoğan bu gelişmenin tipik örnekleri olarak göze çarpmaktadırlar.

             Politik gelişmelerin yönü etkisini ekonomide fazlasıyla göstermiştir. Her şeyden evvel daha milliyetçi bir ekonomik politika izlenmeye başlanmıştır. Özellikle Türkiye, ABD gibi cari açık veren ülkeler en azından anti-dumping vergileriyle iç piyasadaki sanayisini koruma altına almaya çalışmış, yerel üretimi arttırma yoluna gitmiştir. Ancak teknolojik birikimi olmayan, bunun için bir eğitim ve fiziki alt yapı oluşturamayan ülkelerin başarı ihtimalleri de sınırlı olacaktır. Dolayısıyla var olan eşitsizliğin artmasıyla yükselen memnuniyetsizliği ister istemez politik karar vericilerini kuvvetler ayrılığından kuvvetler birliğine giderek sınırlamaya çalışması beklentiler çerçevesinde olmalıdır. Kuvvetler birliği ise bizi kumanda ekonomisine götürecektir. Kumanda ekonomisinden kasıt, ekonomik kararların kurumsal ve toplumsal süzgeçlerden geçirilerek alınmasından çok bir sabah tek kişinin kararıyla gerçekleşmesidir. Kumanda ekonomisi piyasaları bir belirsizliğe itecek, yatırım kararları verebilmek için gerekli görüş mesafesi ve güven büyük ölçüde sınırlanacaktır. Gereksiz prestij projeleri var olan sınırlı finans kaynaklarının verimsiz projelere akmasına yol açacak, nepotizm artacaktır. Kanımca geçmişte Güney Kore’de, halen Çin’de uygulanan ihracata dayalı kumanda ekonomilerinin zamanı artık geçmiştir. Toplumların ulaştığı demokrasi ve eğitim düzeyi, sosyal medyanın yaygınlığı tepeden inme kararların itirazsız kabulünü sınırlayacaktır. Sonuç düşük yatırım, yurt dışına sermaye kaçışı, toplumun daha da fakirleşmesi olarak kendini gösterecektir.

03 Kasım 2017[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>