YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BAŞKAN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 07/10/2017 | Saat: 18:33

Her şehrin bir belediyesi, yani yerel yönetimi vardır. Bu Yerel yönetim için bir belediye başkanı seçilir. Bu seçim için o yerde ikamet eden insanlar oy verirler. Yöreyi bilen, o yörede doğmuş, o yörede büyümüş, o yörenin dertlerini bilen insanlar, sorunları özümseyerek çözümler üretmek için bu çok zorlu göreve aday olurlar. Bütün düşünceleri bu kente, bu yöreye hizmet etmek olur. Bu her zaman böylemi işler bilmiyorum. Aslında partiler yerel yönetime kendi partisinden olan insanlar arasında, parti içinde temayüz etmiş kişiler listesinden, kimi zaman maduru yaşamış üyelerin arasından bir  adayı belirlerler. Bu kişinin geçmişi, yaşam sürecinde neler yaptığı, hangi konuda başarılı veya başarısız olmasına bakılmaksızın, kişileri yörelerin başkanlığı için aday gösterirler.

Seneler önce 1971 senesinde Anthony Quinn in baş rolü oynadığı ‘The Man and the City’  adlı bir film seyretmiştim. Çok duygulandım. Bir belediye başkanının hayatını canlandırmakta idi. Nerede bir problem var, Başkan orada oluyor, her kişinin özel de olsa dertleri ile ilgileniyordu. Geceleri bile durmadan dinlenmeden halkın yaşamı konusunda daha iyi hizmet verebilmek adına varını, yoğunu ortaya koymaktaydı. Kimi yerde yörede yaşayan insanların acılarını paylaşıyor, kimi yerde sevinçlerine ortak oluyordu.  Herkes onunla sohbet etmekten haz almaktaydı. Sokakta halkın arasında , o şehirde yaşamış bir insan olarak, her konuda bilgisi vardı. Bu filmi izlerken çok duygulanmıştım. Bir kaç yerinde bilhassa hastahane sahnesinde gözlerimin nemlendiğini hatırlarım.

Başkan olarak ne şehrin arazilerini parselletip kendine çıkar sağlamak için uğraşı verdi, nede imar durumları konusunda müteahhitlerin projeleri üzerinden şahsi avantaj sağlamıştı. Ne araziler satın alıp, daha sonra bu arazilere imar geçirip, daha sonra parselletmek adına girişimlerde bulunmadı. Ne ruhsat verirken rüşvet aldı, ne şehirdeki arazileri ‘ parsel parsel sattı’, ne kendisine oy vermeleri için insanlara aylık maaş ve gıda yardımı yapmadı. Hani bir tabir vardırya, adam gibi adam. İşte Anthony Quinn böyle dört başı mamur bir Belediye Başkanı rölünü o kadar iyi oynamıştıki, film bittiğinde yerimden kalkamamıştım. Zaten film de olsa bir belediye başkanının yapması gereken vazifelerini çok güzel özetlemekteydi. 

İşte benimde belediye başkanımın böyle olmasını isterdim. Benim yaşadığım şehirde doğmuş, bu şehirde büyümüş, bu şehirde ikamet edip buraya hizmet vermek için çalışması gerekir. Bence hiç bir partiye mensup olmadan bağımsız olarak şehre ve şehirde yaşayan insanlara hizmet vermesi gerekir.  Bir örnek : kişi  Iğdır’da doğmuş , Erzurum’da büyümüş,  gelmiş Istanbul Adalar belediye başkanlığı için Parti adına aday olmakta.

Bu nasıl bir mantıkdır anlamakta zorluk çekmekteyim. Bunun peşinden Belediyede beldenin planlanması için Iğdır’lı tanışlarını önemli görevlere getirerek, yörenin yeniden yapılandırılmasını sağlar. Şehir başka bir görünüme bürünür.

Elimde bir resim var , Istanbul’da Darphane  önünde bir Grev afişi ve önünde yan yana duran insanlar bulunmakta. Afişte ‘Bu İşyerinde Grev Var’ demekte. Bu afişin önündeki ayakta ve oturarak greve destek veren sendika adamları bulunmakta. Soldan sağa doğru seçebildiğim kişiler firari Şevket Yılmaz, Recep T. Erdoğan, Kadir Topbaş, İ.Melih Gökçek, , ve Mehmet Ali Şahin. Biri Istanbul Belediye Başkanı oldu, diğeri Ankara Belediye Başkanı oldu , diğeri Meclis Başkanı oldu, bir diğeride millet vekili sürecinde yaptığı densizlikten dolayı yargılanacağını anlayınca ülkeyi terk ederek Almanya’ya sığındı. Hepsi aynı karenin içinde.

Belediye başkanlıkları eğer Anthony Quinn’in yaptığı gibi bir vazife  aşkı ile icra edilirse başka , menfaat için örgütlenirse başka olduğuna inanırım diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>