YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALMANYADA 4. MERKEL DÖNEMİ
Yazar: MEHMET TANLI | Tarih: 30/09/2017 | Saat: 21:39

Almanyada dün genel seçimler yapıldı ve bitti. Anket ve Kamuoyu araştırmalarına, sonuçlarına yakın bir oy dağılımıyla oy kaybetmesine rağmen Başbakan Angela Merkelin Partisi Hristiyan Demokratlar, Birlik Partileri (CDU/CSU) seçimi kazandı. Büyük Koalisyonun ortağı Martin Schulzun Başbakan Adayı olduğu Sosyal Demokratlar (SPD) ise yüzde 20,5 oyda kalarak 1949 dan bu yana en ağır seçim yenilgilerini almış oldular. Seçimlerin en üzücü yanı ise AfD yani Irkçı-Faşist Almanya için Alternatif Partisinin yüzde 13 e yakın oy alarak Parlamentoya 94 Milletvekili sokmasıydı.
SPD nin CDU ile Büyük Koalisyona girmek istememesi ile iş üçlü Koalisyona .       Hristiyan Demokratlar, Hür Demokratlar ( FDP) ve Birlik 90 / Yeşiller Partisinin muhtemelen birlikte kuracağı  Jamaika Koalisyonuna kaldı. Jamaika Bayrağındaki Siyah , Yeşil ve Sarı renkleri ve bu üç partinin bayrak renklerinden dolayı Jamaika Koalisyonu deniyor. Zorlu pazarlıklarla geçmesi beklenen hükümet kurma çalışmalarında gözler Yeşiiler Partisinin Eş Başkanı Cem Özdemirde olacak.

Olası böylesi bir Koalisyonda Cem Özdemirin Dışişleri Bakanı olma durumu vardı ama şimdi Hür Demokratlar Yeşillerden 2 Puan  daha fazla oy alması nedeniyle Başkanları Lindner bakalım bu Pozisyonu Cem Özdemire bırakacakmı?.

Bu Almanya seçimleri biz Sosyal Demokratlar için bir hüsran oldu. Oysaki BB Adayı Martin Schulzun Adaylığı açıklandığında SPD 10 Puan ileri fırlamıştı. Partinin Kreşten, Yüksek öğrenime kadar Parasız eğitim, iç güvenlik, emekliler, taşeron işciliğe son verilmesi ve daha adil bir yaşam gibi sloganları, seçim vaatleri vardı.

Her ne olduysa seçim kaybedildi. Martin Schulz Başbakan olsaydı ve Türkiyede olası bir politik değişim durumunda Türkiye ile ve burdaki Türkiyelilere yönelik çok iyi planları vardı ama olmadı.

Ama yinede bu seçimlerin benim için bir iki  güzel ve iyi yanıda vardı.

Aralarında tanıştığım SPD, Yeşiller ve Sol Partiden 14 Türkiye kökenli Milletvekili Alman Parlamentosu Bundestaga seçildi. Bu sayı geçen dönem 11 di. Bu çok sevindirici bir gelişme.

Yine şehrimiz seçim bölgem olan , İlçe Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yaptığım Hammda-Heessende SPD kazandı ve Milletvekili arkadaşımız Michael Thewes‘i yeniden Berline gönderiyoruz.

Son sevindirici olabilecek şey yeni kurulacak olası bir Federal Hükümette Yeşiller Partisinin Koalisyon ortağı, kilit parti olması  durumudur.

Almanyadaki seçimlerin sonucunu Mülteci göçü onlara tanınan imkanlar, haklar, İç güvenlik, Gelir dağılımındaki dengesizlik, birazda Erdoğan ve AKP Hükümetiyle ihtilaf  ve Başbakan Adaylarının Profili etkiledi ve belirledi.

Erdoğana yumuşak davranıldığına inanan ve kızan öfkeli CDU ve SPD seçmeninin AfD ye kaydığı da politik gözlemcilerin kanısı.

Yine bu seçimlerde başka bir tespit Türkiyeden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçimleri daha doğrusu büyük Partileri boykot çağrısı burda fazla kabul görmedi. Yine Erdoğanın resimleriyle , sözleri ve Müziğiyle Propaganda yapan ADD adlı Türklerin kurduğu Partinin toplam 40 bin oy aldığını duyuyor, okuyoruz buda çok küçük bir rakam.

AfD partisinin bu kadar oy alması toplumda Almanlar ile Göçmenler-Türkiyeliler arasındaki gerilimi artıracak gibi görünüyor. AfD li Irkçı partinin Lideri, Politikacısı Gauland seçim sonuçlarının açıklandığı dün akşam ‚ ‚‘‘Almanyayı değiştireceğiz, hizaya sokacağız, Hükümetide kovalayacağız, takip edeceğiz ve avlayacağız‘‘ gibi sert ifadeler kullandı.

Almanyadaki Irkçı sağcı AfD nin bu yükselişi diğer AB ülkelerinede sıçrarsa Avrupada yaşayan Göçmenlerin özelliklede İslami usüllere göre yaşamak isteyen başörtülü, türbanlı, sakallı , kılık kıyafeti, yaşam ve düşünme tarzı Avrupalılardan farklı olan insanları zor günler bekliyor diyebiliriz. Umarız ama bu gerçekleşmez.

Seçimlerden çıkan sonuca göre Almanyadaki bu Irkçı azınlık AfD nin yüzde 12,6 lık oyuyla ve Parlamentoda sayısal güçlü bir Fraksiyonla temsiliyle dahada cesaretlenecektir.

Benim Almanyada 37 yıllık gözlemime göre bu kesim ‚‘‘ Kendi kültürlerinden, İnançlarından olmayan insanlarla özellikle Müslümanlarla hiç yan yana gelmek ve Refahı onlarla paylaşmak istemiyor. Fırsatınıda bulursa her türlü kötülüğe hazır görünüyor. Tüm Müslümanları, Şark toplumundan tüm insanları ayırt etmeden aynı kefeye koyuyor.‘‘. Bu kabul edilemez bir durum.

Anlayacağınız demokrasiyi korumak, kollamak için daha birlikte yapmamız, mücadele etmemiz gereken çok‘‘ iş, şantiye ‚alanımız‘‘ var Dostlar!.

Aşk ile…

Sevgi dolu selamlar

Mehmet Tanlı


Günün Sözü:

Öyle bir gel demelisin ki, mesafeler anlamını yitirmeli.

Ümit Yaşar Oğuzcan[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>