YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BÜTÇE
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 29/09/2017 | Saat: 21:23

BÜTÇE

Her işletmenin bir aylık, bir de yıllık bütçesi olur. Oturup gelirlerinizi ortaya koyarsınız. Bir de yapacağınız harcamaları listelersiniz. Gelirle giderler arasında dengeyi sağlamaya çalışırsınız. Eğer ikisinin arasında bir fark varsa, bertaraf etmenin yollarınız ararsınız.  Bu her zaman doğru olmayabilir. Ancak bu yapılan bütçe zaman içinde artı da verebilir. Yani harcamalarınızın az, gelirinizin fazla olması halinde karlı bir bütçe yapmış olursunuz.

Muhasebe tekniklerini bildiğimi iddia edemem ancak iyi bir bütçe denk bir bütçedir. Yani gelir ve giderinizdeki tahminlerin doğru yapıldığına işaret eder. Eğer bunu becemiyorsanız o zaman  bu işi iyi bilmiyorsunuzdur. Bizim bir aile bütçemiz var, kimi zaman fazla verir, bir yere o miktarı deplase edip yatırım yaparız. Kimi zaman bu bütçe açık verir, o zaman giderlerimizde kısıntı yapmaya gider, diğer bir deyişle tasarruf yapmaya çalışırız.

Bu sadece bir aile bütçesi. Şirketlerde de bu şekilde bir tatbikat vardır. Sene içinde meydana gelecek bazı gelişmelerden olumlu veya olumsuz etkilenen şirket bütçesi, ya kar eder yahutta zarar eder. Ancak şirketler işlerinde mutlaka kar etmeye kurguludur. Eğer tahmin edilen bütçe rakkamları %5 den fazla oynarsa bu bütçeyi yapan bir hırpalanır.

Bazi şirketler vardır bunların zarar etmesi mümkün değildir. Mesela elektrik dağıtım şirketleri, hal ne olursa olsun her zaman kar ederler. Çünki giderleri üzerine kar konularak tahsilat yaptıkları için bu müesseselerin zarar etmesi için mucize gereklidir.

Hele bir de telefon operatörü firmalarını düşünün. Bu firmaların da elektrik dağıtım şirketleri gibi zarar etmeleri matamatik olarak mümkün değildir. Bu kurumların nasıl el değiştirdiğini, nasıl özelleştirme kurumu tarafından paketlenip hediye edildiğini geçtiğimiz son 10 sene içinde yaşadık.

Konuyu analiz etmeye çalışırsak bazı rakkamlardan hareket etmemiz gerekir. 2017 senesinde ilan edilen Türkiye’nin  bütçesinde gider olarak 645.1 milyar Yeni Türk Lirası yer almakta. Gelir olarak verilen verilerde 598.3 milyar Yeni Türk Lirası gözükmekte. Bu bütçenin içinde Türkiyede sorgusuz sualsiz harcanan bir örtülü ödenek vardır ki, bunu hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı harcar.

Şimdi Başkanlık olduğuna göre bir kişinin harcadığı bu paranın  2016 yılında toplam 1.6 milyar lira olduğu söylenmekte. 2017 yılı içinde 1.98 milyar lira konuşulmakta. 2016 yılında sadece ocak ayında harcanan örtülü ödenek miktarı 103.4 milyon lira. 2017 yılında ise bu miktarın 163.8 milyon liraya çıktığını basından öğrenmekteyiz. Bakkal hesabı olarak bölüp çarptığınızda harcama miktarında artışın %38 olarak görmektesiniz.

Bir başka gayya kuyusu ise ülkede çeşitli dinlere inananları kucaklaması beklenen bir kurum olarak çalışması gerektiği halde, böyle olmadığını izlediğimiz Diyanet işleri, 118 bin çalışanı ile Türkiyenin en büyük arka bahçesi olduğuna inanmaktayım. Bu yaşadığımız senede elde ettiği 4 milyar 368 milyon lira bütçe  ile ne yaptığını düşünmekteyim. Bakınız çok önemli bir veri 7 ayda bu kurumun harcadığı meblağ 4 milyar 244 milyon lira.  Sayıştay denetimine kapalı olan böyle kurumların ülkede olması, ülkenin büyüme hızında büyük engel olduğuna inanırım.

Bizler devletin koydukları vergilerde artışın genelde nedenini sormayız. Devlet istiyorsa bizde veririz mantığı ile ödemelere devam ederiz . Akaryakıtta oluşan %5 veya %10 artışlara ses çıkarmayan vatandaşın bu sessizliğini fırsat sayan maliye, araçların vergilerinde %40 zam yaparak ülkedeki kargaşadan  nemalanmakta.  

Ülke idaresinde her yapılan hatadan ‘’ Böyle olduğunu bilmiyorduk’’ veya ‘’ Bizi kandırdılar’’  vede ‘’Kuzey Irakta yanıldık’’  diyenler, toplumu aptal yerine koyup denk olamayan gelir ve giderle Meclisin önüne hatalı bir bütçe koyarsanız, %40 zam isterken bunada ‘’ YANILMIŞIZ ‘’ demek mecburiyetinde kalırsınız diye bir sözüm geldi söyledim Hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>