YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

PAMUK ÜRETİMİNDE ARTIŞ MI VAR?
Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 17/09/2017 | Saat: 14:57

Geçtiğimiz yıllarda,Türkiye’de  desteklemelerin yetersizliği ve çiftinin örgütsüz olmasına ek olarak  mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, susuzluk ve kuraklığın etkisiyle pamukta rekolte çok düşmüş, pamukta beklenen verim gerçekleşmemiş ve de pamuğun dünya fiyatlarındaki düşüşü de üreticiyi zor durumda bırakmıştı.Bütün bunların sonucu olarak pamuk üretimi vahim bir şekilde gerilemişti.

Bilindiği üzere Türkiye, bir zamanlar dünyanın en önemli pamuk üreticilerinden ve ihracatçılarından birisiydi. Türkiye pamuk üreticisi olduğu için tekstil ve konfeksiyonda da söz sahibiydi. Sonra pamukta öyle politikalar uygulandı ki, Türkiye ürettiğinden daha fazla pamuk ithal etmek zorunda kaldı. Yüksek girdi maliyetleri ve fiyat istikrarsızlığı nedeniyle üretici pamuk üretiminden hızla uzaklaşmıştı.  Yılda pamuk ihtiyacının en az yarısı Amerika ve Yunanistan’dan ithal edilmişti.

Egede Pamuk Üreticisi Ne Durumdaydı?

Aslında Egeli pamuk üreticisinin de  sorunlar hiç bitmedi. En kaliteli pamuğu ürettiği halde,tarımsal desteklemelerden mahrum kaldıkları  için ekim alanlarını azaltmışlar, domatese ya da silajlık mısıra yönelmişlerdi.Bunun sonucu olarak yukarıda da değinildiği üzere pamuk üretimi gerilemiş,Türkiye yurt dışından pamuk ithal eder duruma gelmişti. Örneğin salt 2015/2016  döneminde Türkiye 920 bin ton pamuk ithalatı yapmış, 1.4 milyar dolar döviz ödenmişti.

Pamuk Üretiminde Artış mı Var?

Pamuk ithalatının dayanılmaz artışını engellemek için 2017 yılında  kimi düzenlemeler yapıldı. Bunların sonucunda Ege Bölgesi’nde  uydu görüntüleriyle yapılan çalışmada,2016-2017 döneminde öncekine göre pamuk ekim alanlarının yüzde 10.8, kütlü üretiminin yüzde 25 artış olacağı belirtiliyor.

Bununla birlikte üreticiler, fiyatların belirsizliğini koruması nedeniyle endişelerini dile getiriyor.Bu bağlamda bir açıklama yapan İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, bu yıl pamuktan beklentilerinin yüksek olduğunu anlatırken şöyle konuştu:

"Bu yıl ne olacak çiftçi bunu merakla beklemektedir. Bakanlığımız bu konuyla ilgili bir çalışma yapmalıdır. Çiftçiler ne ekeceğini ocak ayından itibaren bilmeli. Pamukta hasat sezonu gelmiş ama bir türlü fiyatın ne olduğunu bizler bile bilemiyoruz. Hasadını yaptığımız pamuğu elden çıkardıktan sonra fiyatını öğreneceğiz… Geçen yıl da iyi bir fiyat yakalarız diye düşünürken, 2 TL 10 kuruş gibi bir rakamla pamuk sattık. Bizler pamuğu sattıktan sona pamuk 3 TL oldu, aracılar kazandı. Elde edeceğimiz ürünün parası direk bankalara borca gidecek. Pamuk bizim milli gelirimiz,kimse bununla oynamasın. Aydın'da bir fabrikamız yok. Buralarda bir iplik fabrikası olsaydı biz pamuğumuzu o fabrikalara daha iyi paralara satardık."dedi.

Pamukta Da Çıkış Yolu Var mı?

Pamukta da çıkış yolu var mı? Çiftçiler çözümü kendileri aramalılar. Sistemi sorgulayamadıkları sürece çıkış yolu bulunamaz. Çıkış yolu, sisteme, bir başka deyişle dışa bağımlı politikalara tavır göstermekten geçiyor.

Biraz açalım;

*  Mahlıç pamuk kalitesini olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan birisi olan tohum çeşitliliği.Buna son verilmeli. Pamuk standardizasyonu konusunda piyasanın ihtiyacı olan kalıcı ve  açık adımlar atılmalı.

*  Pamukla ilgili kurumlar arasındaki yetki karmaşası giderilmeli ve sorumluluklar  açık olarak belirlenmeli.

*  Çiftçilerin tarımsal girdilerinden KDV ve ÖTV alınmamalı.

*  Pamukta da aracıyı devreden çıkartarak kooperatif örgütlenmeyi teşvik edecek ve güçlendirecek önlemler alınmalı, ürettikleri malların KDV’leri düşürülmeli. Çiftçilerin kooperatifler aracılığıyla mallarını pazarlamaları için satış yerleri sağlanmalı.

*  Desteklemeler de istikrarlı bir duruma getirilmeli. Sıfır faizli krediler, tarım dışı sektöre ve büyük çiftçilere değil,  küçük ve orta ölçekli işletmelere verilmeli.

*  Özelleştirilen Tarımsal KİT’ler yeniden kamulaştırılmalı.

*  Güneydoğu’da kooperatifleşmeyle birlikte toprak reformu yapılmalı.

*  Kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele yapılmalı.

*  Kimi ürünlerin borsaları Türkiye’de kurulmalı. Söz gelişi; pamuk,üzüm,fındık  fıstık, kayısı gibi.

Evet, Çıkış Yolu Her Zaman Vardır.

Prof.Dr.Mustafa KAYMAKÇI, mustafa.kaymakci68@gmail.com[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>