YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KENT DUVARI

Milli Mensucat’ı da kurtaralım ikinci üniversiteyi de
Yazar: SALİM BÜYÜKKAYA | Tarih: 29/09/2009 | Saat: 15:30

Adana Ticaret Odası Adana’ya ikinci Üniversite kurulması için başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Bu konuda en önemli adım Üniversite için Hazine’nin yer tahsis etmesi. Bu konuda Valilik kanalıyla yazışmalar sürdürülüyor.

Adana’da 15 sivil toplum örgütü tarafından oluşturulan Adana Yerel Yönetimler Güçbirliği Platformu’nun birinci gündem maddesi de bu üniversite için ilgilileri harekete geçirmek amacıyla kamuoyu oluşturmak.

İkinci Üniversitenin gerekliliği her kesim tarafından kabul ediliyor. Adana’nın bilim ve üniversite alanında bir cazibe merkezi olabileceğine dikkat çekiliyor. Sanayinin ara eleman ihtiyacından yerel kaynakların bilimsel değerlendirilmesine kadar bir çok konuda üniversitenin önemi tartışılamaz.

Adana milletvekillerine bu konuda raporlar sunuldu. Bu güne kadar Milli Emlak’tan arsa tahsisi ile ilgili olumlu yanıt alınamadı.

Üniversite kurulmasının önündeki en büyük engellerden biri bina ve yer..

Bu gün atıl durumdaki Türkiye’nin ilk fabrikası Milli Mensucat bu iş için biçilmiş kaftandır. Milli Mensucat yeniden faaliyete geçirilememektedir. Adana’nın ilk sanayi kuruluşu olmasının yanı sıra Orhan Kemal’in katiplik yaptığı ve fabrikanın bekçisinden etkilenerek “Bekçi Murtaza” yı yazdığı fabrikadır. Kültürel mirası da vardır.

Bu nedenle, fabrikanın kurucularından Mustafa Özgür’ün torunu Fatih Özgür’ün çabaları sonucu “Kültür varlığı endüstri mirası” olarak tescillenmiştir. Fabrikada aslına uygun restorasyon dışında bir işlem yapılamaz.

Kentin merkezinde ve ulaşımı kolaydır. Elektrik, su, kanalizasyon, Telekom gibi altyapı olanaklarına sahiptir. Binalar aslına uygun restorasyonla üniversite olmaya elverişlidir. Öğrencilerin ulaşım ve barınma olanaklarına ulaşmaları kolaydır. Çevresine uygun bir yere yurt yapılabilir. Metro güzergahına ve duraklarına yakındır. Kara, hava ve demiryolu ile gelecek öğrenci ve öğretim görevlileri için uygun bir noktadadır.

İkinci üniversite için yer tahsisi yapması istenen Milli Emlak, Milli Mensucat’ın da bu günkü sahibidir. Boş kamu arazisi aranıp, bina ve altyapı masrafları üstlenileceğine Milli Mensucat’ın üniversite için tahsis edilmesi akılcı bir yöntem olacak bu kültür ve endüstri mirası da aslına uygun olarak yaşatılacaktır.

Gelen öğrenciler fabrikanın geçmişini ve tarihini de öğreneceklerinden Adana’nın kültür ve sanayi tarihi Türkiye gündeminde sürekli yer tutacaktır.

Sivil toplum örgütleri, Adana Ticaret Odası, Sanayi Odası, Belediyeler, Valilik ve Adana milletvekillerine bu konuda büyük görev düşüyor.

Burnumuzun dibinde yatan hazineyi görelim artık.

Akıntıya karşı kürek çekmeyelim.

 

MİLLİ MENSUCAT FABRİKASI

Milli Mensucat Fabrikası, 1907'de Ermeni Simyonoğlu evlatlarından Aristidi Kozma tarafından ''Simyonoğlu Fabrikası'' adıyla kuruldu. Diğer azınlıklarla birlikte Kozma, şehri terk edince hazineye geçen fabrikanın adı, İttihat ve Terakki yönetimi tarafından ''Milli Fabrika'' olarak değiştirildi. Fransızlar, şehri işgal edince fabrika eski sahiplerine geçti. 1927'de dönemin işadamları Mustafa Özgür, Nuri Has, Seyit Tekin ile birlikte fabrikayı hazineden satın aldı. Dönemin Bakanı Celal Bayar Kayserili 1’inci dönem milletvekili Nuh Naci Yazgan’ı da fabrikaya ortak etti. Fabrikanın ismi Atatürk tarafından Milli Mensucat olarak belirlendi.

Adı ''Milli Mensucat'' olan fabrikada üretilen ''Aslan'' marka vater ve ekstra iplikler, ülkede büyük talep gördü. Fabrika, 1978 yılında bu kez biriken borçları nedeniyle tekrar hazineye geçti ve üretimine ara verildi. 1983'te Turgut Özal'ın direktifiyle Gaziantepli işadamı Mehmet Özüzümcü'ye, 49 yıllığına kiraya verilen fabrikanın adı ''Milsan Mensucat'' olarak değiştirildi. Milli Mensucat Fabrikası, bünyesinde uzun yıllar memurluk yapan Yazar Orhan Kemal'in de romanlarına esin kaynağı oldu. Yazarın ünlü romanı ''Bekçi Murtaza'', Milli Mensucat Fabrikasının gece bekçisidir. Büyük Önder Atatürk'ün iki kez ziyaret ettiği ve kentin merkezinde yer alan fabrika 68 dönümlük kapalı alana sahip. Türkiye'nin 7.inci, Adana'nın ilk sanayi kuruluşu olarak bilinen fabrika, Atatürk'ün ''sizin göreviniz sadece para kazanmak değil, memlekete de hizmet etmektir'' sözleriyle, sahipleri tarafından 1930'larda Türk Hava Kuvvetlerine iki uçak hediye eden Fabrika, ''Milli Mensucat'' adı altında eğitime bir de ilköğretim okulu kazandırdı.

SSK’nın borçları nedeniyle el koyduğu fabrika daha sonra Milli Emlak’a geçti. Halen Milli Emlak’ın bünyesinde bulunuyor.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>