YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

PAŞABAHÇE
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 19/07/2017 | Saat: 21:57

PAŞABAHÇE

Bazı meslekler vardır, kısa zamanda el becerisi olan yatkın kişiler, çalışmaları ile o konuda usta olurlar. Bazı meslekler vardır ki aileler çocuklarını önce çırak olarak bir ustanın yanına verirler. Çırak olarak tezgahta çalışan çocuğun eli  yatkın ise işe devam eder, değilse dükkanda sadece yerleri temizler. Ülkemizde meslek yongaları tarihsel açıdan çok önemli yerleri işgal etmişlerdir. Meslek yongaları çırakların, çıraklık sürecinin dolduğunu ve imtehana hazır olduğunu belirler, imtehan eder ve kalfalığa geçişini onaylar. Bu imtehanda çırağın ustasının da onay vermesi gerekmektedir.

Bazı mesleklerde kişilerin sadece ilgisi ile çalışması neticesinde elde edilen beceri sonunda usta olurlar. Bu konuştuğumuz klasik ustalık, alaylı mesleklerde kazanılan beceri üzerinedir. Mektepli mesleklerin çıraklık, kelfalık ve ustalık süreçlerini başka kriterler belirler. Ancak bu mesleklerin içinde birisi vardır ki, bir insanın ömrü bile usta olmaya yetmeyebilir.

II inci dünya savaşı sonlarına doğru Taranto şehrinde bir harp gemisi kızağa konur. Ancak bu geminin inşaa edilme sürecinde II dünya savaşı, Alman’ların mağlubiyeti ile son bulur. Ancak geminin yapımı bitirilemez. Boyu 73.8 metre uzunluğunda 12.9 metre genişliğinde olan bu tekneye her biri 1.600 beygir gücünde Sulzer marka iki dizel motor bindirilir.  Çift uskurlu olan bu tekneyi yolcu vapuru haline dönüşümü yapılırken, ekim 1952 senesinde Istanbul’a remork tarafından çekilerek 3 günde getirilir. 1953 senesinde ise İstanbul şehir hatlarında PAŞABAHÇE adı ile Galata köprüsü ile adalar Yalova arasında sefere başlar.

Bahçe tipli üç vapurdan birisi olan Paşabahçe, uzun yıllar Adalar Yalova hattında yüz binlerce insan taşımıştır. Seyahat sırasında martılar vapurla birlikte uçarlar, çocukların onlara attıkları simit parçasını yakalamak için Galata dan adalara kadar eşlik ederlerdi. Hatta bu gemide bir çok simalar vardı görebileceğiniz, 18.45 Kabataş kalkışlı Heybeli Büyükada Yalova seferinde herkes bu kişileri tanırdı. Tombalacı Lütfi, ‘’Golden ciklet çuklat’’ satan garson Hüseyin, yabancı sıgara ve viski  satan Küt Necmi  gibi karakterler, bu vapurun olmazsa olmazları idi.

1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği ile Beykoz’da Cam Sanayi kurulmasına karar verirlir. Temeli İktisat vekili Celal Bayar tarafından atılır. Bu kurumun oluşmasına İş Bankası önderlik eder. 1936 senesinde üretime geçen Paşabahçe  şişe ve Cam fabrikası 3000 ton kapasite ile başlayıp, 10 senede 6000 ton yıllık üretim kapasitesine ulaşır. Daha sonra elde yapılan süslü cam eşyalar da bu tesislerde yapılmaya başlanır. Burada çalışan cam ustaları tezgahlara çırak olarak girip, zaman içinde kalfalığa yükselirler. Usta olmaları ömür boyunca sürebilir. Çünki cam ustaları pek kolay yetişmez ve her yeni üründe bir başka deneyimi yaşar, bu sabırlı cam ustaları.

Cam ustalarının bir çeşmi bülbül eseri meydana getirmeleri süreçlerinde, camla bütünleşmelerini hayranlıkla seyrederim. Kontrollu metal boru içine verdikleri nefeste, sanki cama hayat verir gibi tezgahta boruyu çevirerek keçelerle onu okşamasını seyretmek doyulmaz bir gösteridir.

Dün Beykoz’da dolaştım. Senelerin koşturmasından yorulmuş Paşabahçe vapuru kıyıya bağlanmış, her tarafı pas tutmuş  martıların konduğu bir demir yığını halinde, kendisi için verilecek kararı bekler gibi hüzünlü durmaktaydı. Paşabahçe Şişe ve  Cam fabrikasınında kaderi, Paşabahçe Vapurundan farklı değildi. Metruk bir halde olan fabrikanın 60 metre bacası, sanki tarihe meydan okur gibi ayakta dimdik gururlu duruşunu seyrederken gözlerim nemlendi, manzara bana ağaçların ayakta ölmesini hatırlatı diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>