YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

HARAMIN HARAMI !!!!
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 13/09/2009 | Saat: 13:16

Sevgili dostlar, başlığı görünce biraz şaşırdınız herhalde. Ben öncelikle sizlere haram nedir onu bir açıklayayayım. Haram; Din kurallarına aykırı olan, dini bakımdan yasak olan, helal karşıtı.Bu kelimeler Arapça. Şimdi bana soracaksınız haram buysa helal nedir? Onu da açıklayayım. Helal; Dinin kurallarına aykırı olmayan, dini bakımdan yasaklanmamış olan, haramın karşıtı. Bu arada sizlere bazı atasözlerini  ve deyimleri de hatırlatayım ki haramın haramı olur mu siz karar verin.

Harama uçkur çözmek.  Haram yemek. Haramın temeli olmaz. Demek ki harama uçkur çözülmez. Bu eski bir deyim. Nerden çıkarıyorsunuz derseniz, bakın uçkur çözme, uçkur nerede olur ? şalvarda. Bu deyim Osmanlı döneminden kalma yani  Cumhuriyetten önce. Şimdi çıkan bir deyim olsa harama pantolon düğmesi açılmaz denilmeli idi. Biraz ayrımcı deyim. Neden harama etek çözülmez demiyor, bunu da siz çözün.

Kafanızı fazla karıştırmadan biz konumuza gelelim. Haramın haramı olur mu? Biz önce bildiğimiz kadar bunu yorumlayacağız sonra da bunu bir bilene ulemaya soracağız, son sözü, yorumu o yapacak.

Anlatacağım masal tamamiyle gerçektir. Masal gerçek dışı hayal ürünü olarak değerlendirilir AMA BU DEĞİŞİK BİR MASAL.

Bir varmış bir yokmuş. Develer tellal iken, pireler berber iken sizler ebenizin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, Kaf dağının ardında bir ülke varmış. Buradaki kuzucuklar çayırlarda dolaşır, o yemyeşil otlardan yerlermiş. Otların içinde ayrık otu bol miktarda bulunurmuş. Ayrık otu arsız bir ot olup, sürekli çoğalan ve içinde kafein içeren bir ottur. Günümüzde de her yerde rastlayabileceğiniz bir ot. Ayrık otu içinde kafein bulunduğundan kafein etkileri de arada bir yan etki olarak çıkmaktaymış. Ülkenin padişahı kuzucuklarının bu durumundan çok memmunmuş. Ara sıra ot dışında kuzucuklarına  katkı besin maddeleri de verirmiş. Üşümesinler diyerek onları sıcacık ağıllara kor, onları kömür sobalarıyla ısıtırmış.   

Kuzucukların  hastalandıkları zaman gidecekleri bakımhanelerini de yaptırmış. Burada çalışan kuzucuklar çalışma koşulları iyi olmadığından zaman zaman kızarlar, dağa doğru doğa yürüyüşleri yaparlarmış. Ülkenin Baytar bakanlığı bunu nasıl çözeyim derken aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Kuzucukların ayrık ot miktarını artırayım, onlara  ne kadar çok çalışırlarsa o kadar fazla ayrık otu vereyim diye düşünmüş ve uygulamaya başlamış. Bu tedbir üzerine kuzucukların  çoğunluğu akillanmiş. Artık dağa doğa yürüyüşlerine çıkmaz olmuş.

Kuzucuk bakımhanelerini düzeltmek oraları teknolojik açıdan geliştirmek için kolları sıvayan Baytar bakanlığı kendisinin söylediklerine uyacak kuzucuklar içinden kuzular seçmiş. Bu kuzuların rengi önemli değilmiş. Beyaz olur, mor olur, kuyruklu veya kuyruksuz kuzu olur önemi yokmuş. Önemli olan kuzunun uyumlu, söz dinleyen istenilenleri yapan olmasıymış.

Kuzu bakımhanelerinin ihtiyaçlarını bu söz dinleyen kuzulara yaptırmaktaymışlar. İhtiyaç tespiti, alımı, dağıtımı bu söz dinleyen kuzulara yaptırılmaktaymış. Kuzucuk ihtiyaçları alımlarına her nedense hep kurtlar giriyormuş. Canlarının istediği malı ve yemleri veriyorlarmış. Bu arada söz dinleyen alımcı kuzular da ödüllendiriliyormuş. Onlara otun en güzeli, katkı maddesi fazla yani vitamini bol besinler veriliyormuş. A, B ,C, D ,E  HANGİ VİTAMİN DERSEN HEPSİNİN OLDUĞU VİTAMİNLER bu besinlerin içinde varmış. Alım kuzusu bu vitaminleri büyüklerine sunar, büyükler de ona birazcık tadımlık da olsa pay verirmiş. Bu işler böyle mutlu bir şekilde gitmekteymiş.

Günün birinde alımcı kuzu  kuzucuklara birtakım mallar almış. Bu malların vitamini az, karbonhidratı fazla imiş. Kafein fazla alımı dinçlik yapacağından karbonhidrat rejimine geçmeli diye düşünülmüş. Oldukça da fazla alınmış. Her zaman olduğu gibi alımcı kuzu ödül bekliyormuş, vitamini bol besinlerden geleceğini umuyormuş. Bu sefer umduğu olmamış.

Beklediği ödüller gelmemiş. Kuzucuklar yeni alınan bu karbonhidratlı besini beğenmemişler. Onları yememekteymişler. Bu durum alımcı kuzuyu çok üzmüş. Canının sıkıntısından tüm karbonhidratlı besinleri kendisi yemeğe başlamış. Onları tüketmeli ki yeni besinler alsın, kendisine vitamini bol otlar gelsin. Düşünmüş taşınmış ne yapayım derken aklına bir fikir gelmiş. Kuzucuklara  çok nadiren yiyecekleri üç beş yılda tadımlık olsun diyerek çok kıymetli ek katkı maddeleri içeren besinleri de almaya karar vermiş.

Bu alımları da hep gizli gizli yaparmış, kuzucuklardan itiraz olmasın diyerekten. Yerin kulağı vardır sözü artık eskidi biliyorsunuz. Ama   K D NET varmış. Yani Kaf Dağı Net. Buradan alınacakları öğrenen kuzucuklar, alımcı kuzuya bunları almamasını onun yerine ot ve yonca otu alınmasını söylemişler. Alımcı kuzu bunu kurtların istediğini almazsa kendisini alım kuzuluğundan alacaklarını söylemiş ve kuzucuklara dert yanmış.

 - "Bakın daha önce alınan karbonhidratlı besinleri mecburen ben yedim, bana hiç yardım etmediniz. Bir tek kınalı kuzucuk yardım etti, ben de onun eline kına çaldım ödül olarak. Kurtlar bu yıl çok buğday ekmiş, ellerinde karbonhidratlı yiyecekten çok fazla varmış. Onları da almamı istiyor, ben ne yapacağım şimdi. Hem geçen alımda bana söz verdikleri vitamini bol besinleri de vermediler, HAKKIMI ONLARA HARAM EDİYORUM……" demiş.

Bu masal burada bitmez. Devamı var. TV dizi filmleri gibi. Şimdi sizlere soruyorum.

Alımcı kuzunun hak etmediği ödülleri vermeyen kurtların yaptığı helal mi? Alımcı kuzunun hakkı olmadan aldığı ödüller haram mı yoksa helal mi? Hak etmediği bir şeyi almak yasak ise alımcı kuzunun bu yaptığı HARAM…

Alımcı kuzunun yaptığı HARAM  İSE, HARAM OLAN HAKKINI  İKİNCİ KEZ HARAM ETMESİ OLUR MU?

Yani Haramın  Haramı olur mu?

Siz düşünedururken biz de başta söylediğimiz gibi bir bilene sorduk. Yani ulemaya...

Hocam haramın haramı olur mu?

Aldığımız cevap;

- HARAMIN HELALİ OLUR MU Kİ, HARAMIN HARAMI OLSUN!!!!

 

**Alım kuzusu;Satınalma dan sorumlu kuzu.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>