YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Eylül
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 17/09/2009 | Saat: 21:28

Çok saydığım  ve rahmetle andığım Profösör Dr. Fuat Göksel'in bir konferansını seneler önce dinlemiş , çok keyf almıştım. Hocanın ''Konuşma adabı ''  üzerine vermiş olduğu bu konferansı her zaman atırlarım. Yalnız konuşma adabı değil , aynı zamanda dinleme adabına da  değinen Prof. Göksel dinlemenin yanlızca duyma değil anlama olması gerektiğini vurgulamış,  insanların bir birine tahammül etmelerini tavsiye etmişti.

Bu günlerde gazetelerde okuduğum haberlerden esinlenerek , ülkemi hem pasif hem de aktif  yönetenlerin konuşmalarını izlemek, vatandaşları üzdüğüne inanmaktayım. Ne dinlemeyi bilmekteyiz, ne de konuşmayı.

Güncel konular uzerinde düşünürken bir anda aklıma 1955 senesinde 6-7 Eylül hadiseleri geldi.  Kıbrıs'ta Türklere yapılan baskıların ardından, bir gazetede çıkan Atatürk' ün Selanik'teki evinin bombalandığı haberi bütün Türkiye'de infial yaratmıştı. Istanbul'da hadiselerin çıktığı 6 Eylül tarihinde Şişli'de başlayan ve genellikle Ermeni , Rum ve Yahudi kökenli tüccarların dükkanlarına yönelik  talan ve yağma daha sonra  Beyoğlu'na sıçramıştı.  Istanbul'da bulunan kiliseler de yağmalanmış ve sonunda bu binalar ateşe verilmişti. Bu arada Türk vatandaşların da dükkanları bu yağmadan nasiplerini almış, yollar talan edilen mallardan geriye kalan çöplerle dolmuştu.

7 Eylül de sıkı yönetimle durdurulan olaylarda ilk belirlenen tertipci kesim yakalanmış ve 7 Eylül akşamı Emniyet güçlerinin yaptığı bir çevirme harekatıyla  Haydarpaşa garında trenle Istanbul'dan ayrılmaya çalışan talancıların üzerinde yağmalanan mallarla birlikte yakalanan ve teşhis edilen yüzlerce insanın Sivas, Kastamonu , Erzincan ve Trabzon gibi şehirlerden yani Istanbul dışından geldikleri tesbit edilmişti. Bu olaylarda 5000 'e yakın talancı tutuklanmış, ve dava sürerken büyük bir çoğunluğu serbest bırakılmıştı.

Bu hadiseler gari-müslim toplumda panik yaratmış, yok pahasına evlerini ve işyerlerini satarak, başka ülkelere göç ettiği bir hakikattir.   1925 senesinde resmi kayıtlarda 100 bin olarak geçen gayri müslim vatandaşların sayısı 2006 yılı itibari ile 4721 kişiye düşmüştür. Nesiller boyu bu topraklarda yaşayan bu insanlar, bir nevi göç etmeye zorlanmıştır. Doğrudur veya değildir diye bir yorumda bulunmak istememekle birlikte bu hadiselerin insanları belki asırlardır yaşamakta oldukları yurtlarından etmiş, yeni bir hayata başlamanın zorluklarını gittikleri ülkelerde çektiklerine inanırım. Bu hadiselerin sonucundan yaklaşık yüzbin kişi doğrudan veya dolaylı etkilenmiştir. Yalnız göç eden vatandaşlar değil , onlara bağlı Türk vatandaşlar da bu ayrılmadan sosyo-ekonomik bakımdan etkilenmiş olduğunu düşünmekteyim.

Ülkemde adı ne olursa olsun bir arayış varsa, her kesimdeki vatandaşları düşünmemizde fayda olduğu kanaatindeyim. Şimdi 6-7 Eylül 1955 olaylarında   mağdur olan insanlar Istranca dağlarına çıkıp , ellerinde  silahlar, yasa dışı örgüt kurarak ülkem için  tehlike yaratmış  olsa , silahlı mücadele verip Trakyada  mağdur olan insanların hakları uğruna uyuşturucu ve silah kaçakcılığı yapsalar, Amerika'dan destek görseler, amip gibi çoğalıp binlerce sorumsuz çocuk üretseler, bir sayfa da  bu kişilere sunmak için Heybeliada'dan gelecek harita olsa bunun üzerinde de bir açılım yapacak mıydık?[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>