YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

Dolu dolu hayat dolu, dolu dolu müzik dolu Prof. Nevit Kodallı öldü mü?..
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 03/09/2009 | Saat: 23:50

Kanada’nın başkenti Ottawa’da bulunan müzik, opera, bale ve tiyatro gösterilerinin yer aldığı “Art Center” (Sanat Merkezi) dört katlıdır. En üst katta yer alan müzisyen büstleri arasında Macar besteci ‘Zoldan Kodaly’nin büstü de bulunmaktadır. Fotoğraflar çekip bir müzisyenle yarenlik sırasında bir isim benzerliğinden söz ettim; tanınıyordu Prof. Nevit Kodallı da.

Nevit Kodallı da yok artık aramızda canlı olarak. Her ölümün erken ölüm olduğu gibi, 85 yaşında ecel alıp götürdü onu da bizden. Devlet Sanatçısı Prof. Nevit Kodallı'nın 1.9.2009 Salı akşam saatlerinde, Limonlu Beldesi'ndeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne ait plajda denize girdiği sırada aniden fenalaştı. Eşi Olcay Hanımefendi hemen sağlık ekiplerini çağırdı ancak Kodallı, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.

Kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen ve İçel Sanat Kulübü’nün Onur Üyesi Nevit Kodallı'nın cenazesi 3 Eylül 2009 Perşembe günü öğle namazı sonrası Müftü Camisi’nden kaldırılıp ‘toprak ana’ya teslim edilecek. Kodallı’yı anma töreni ise yine aynı gün (yarın) 11:30’da (Cumhuriyet Meydanı, eski Halkevi binası) Mersin Kültür Merkezi’nde yapılacak. 

Prof. Kodallı’nın yapıtları arasında “Op. 13 Atatürk Oratoryosu”, “Op. 25 Cumhuriyet Kantatı”;  “Op. 16 Van Gogh”, “Op. 19 Gılgamış”, “Op. 19 Gılgamış”, “Op. 17 Antigone”, “Op. 27 Hürrem Sultan” opera ve bale müzikleriyle sayısız Orkestra Eserleri ve Konçertolar, Oda Müziği ve Koro Eserleri, Şan ve Piyano Eserleri bulunmaktadır. Nevit Kodallı’nın ayrıca 250 dolayında tiyatro müziği, çok sayıda marş ve çocuk şarkısı vardır.

1971'den bu yana Kültür Bakanlığı'nın tavsiyesi ve Cumhurbaşkanlığı'nın onayı ile Türkiye'yi dışarıda temsil eden kişilere devlet sanatçılığı unvanı veriliyor. Bu unvan ile maaşa bağlanan sanatçılar, 65 yaşında emekli olma hakkı kazanıyor. Sanatçılara yurtdışı seyahatlerinde birtakım ayrıcalıklar sağlanıyor. Ayrıca Devlet Sanatçıları VIP salonlarını kullanabiliyor; devlet törenlerinde de protokolde ağırlanıyor.

1971’de seçilen ilk Devlet Sanatçıları arasında besteciler Prof. A. Adnan Saygun,  Necil Kazım Akses, Ulvi Cemal Erkin, Mithat Fenmen, Prof. İlhan Usmanbaş; 1981’de seçilen Devlet Sanatçıları arasında da besteciler Prof. Nevid Kodallı ve Cemal Reşit Rey bulunmaktadır. 1988’de sadece opera sanatçıları Aydın Gün ve Leyle Gencer’e verilen ‘Devlet Sanatçılığı’ 1991’de ve hele 1998’de sulandırılınca frene basıldı. Devlet Sanatçıları arasında Nevit Kodallı’yla birlikte sadece 10-12 sanatçı Prof. sıfatına hak kazanmıştır.

Fransa’nın edebiyat ve güzel sanatlar alanında verilen ‘Officier’ nişanına sahip Kodallı’nın ölüm haberini alır almaz Erdemli Devlet Hastanesi’ne gelip cenaze evini de ziyaret edenler arasında, Mersin milletvekili ve Devlet eski Bakanı Kürşat Tüzmen de bulunmaktadır.

Müzik, kültür ve sanat dünyasının başı sağ olsun. Değerli Nevit Kodallı’nın sevgili eşi Olcay Hanımefendi’ye, oğlu piyano sanatçısı ve orkestra şefi Murat Beyefendiye, öteki aile bireylerine, yakınlarına, arkadaşlarıyla müzik dostlarına sabırlar dileriz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>