YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Bir Sempozyum, Bir Kitap Tanıtımı Ve Bir Misyon Peşinde Bir Türk Hanımı - Bölüm 1
Yazar: YUKSEL OKTAY | Tarih: 26/08/2009 | Saat: 22:20

26-27 Haziran 2009’da, Türk Tarih Kurumu tarafından Ankara’da, 1909 Adana olaylarının ele alındığı 2 günlük bir sempozyum düzenlendi. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci ve Kemal Çiçek'in açış konuşmaları ardından, TTK Ermeni araştırmaları masası başı Kemal Çiçek ilk sunumu yaptı: "Adana Olayları Hakkında Bildiklerimiz/Bilmediklerimiz".

Dr. Çiçek sempozyumun amacının gerçekte Nisan 1909'da neler yaşandığını anlamak olduğunu vurguladı. 26 Haziran Cuma günü ABD, İsrail, Japon ve Türk konuşmacıların iki bölümlü sunumlarına öncelikli bir angajmanım yüzünden katılamadım. Ingiliz tarihcisi Arnold Toynbee’nin James Bryce ile 1916’da yazmış olduğu Mavi Kitap'ın yeni Türkçe tercümesinin tanıtımı için düzenlenen basın konferansına katılmak için sempozyumdan ayrıldığımda, Türk Forum üyesi Fatma Sarıkaya ve Avusturalya’dan gelmiş olan  Julia Gül Arslan bize katıldı.

Öğle vakti Demirtepe'deki Türk İnsan Hakları Derneği bürosunda yerimizi aldığımızda, bu vesileyle İngiltere'den gelen katılımcılardan Gomidas Enstitüsü Başkanı Ara Sarafian ve Lord Aveburyiun basin toplantisina katildik. “Mavi Kitap”” olarak bilinen “Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilere YÖnelik Muamele 1915 – 1916” adlı yayın, Türkiye Büyük Millet Meclisi parlamenterlerine dağıtmak istenmis.

Bu yazım, hakkında ayrıca yazacağım sempozyum ve kitap tanıtımı ile ilgili değil, esasen kendi yazdığı kitabı sunan ve Ingiliz Lord’una, İngiltere'nin Azeri soykırımının farkında olup olmadığını soran bayan Gül Arslan hakkında. Önce  Fatma Sarıkaya da sorular sordu ve Şükrü Aya'nın "Soykırım Tacirleri" adlı kitabını gösterip Ara Sarafian'a "okudunuz mu?" diye sordu.  Evet cevabı hakkında şüpheliyim.

Toplantılar sonrasında bayan Gül Arslan, Mart-Nisan 2009’da basılan "Johnny Türkler" ve İngilizce versiyonu "Johnny Turks - The Honourable Enemy" adlı kitaplarının kopyalarını verdi.

Gelibolu kampanyası ve Ermeni meselesi üzerine kafa yoran herkes inanır ki eğer İngiltere komutasındaki müttefik güçler Çanakkale'yi geçmeyi başarıp İstanbul'a gelebilseydi, Ermeniler; Rus, İngiliz ve Fransızların desteği ve ABD Türkiye Büyükelçisi Henry Morgenthau'nun tavsiyelerini takiple, Türkleri Anadolu'dan kovmaya çalışacak ve önceden başlattıkları kıyıma devam edeceklerdi. Bu sebeple Gelibolu kampanyası çok önemlidir ve Türkler ve Ermeniler için trajik 1915 olaylarının bir parçası olarak ele alınmalıdır...

"Johnny Turks" kitabı Anzakların kendi dilleriyle kaleme aldığı Gelibolu savaş hatırasıdır. Siperlerdeki Türkler, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılarda gelişen sefalet içindeki mizah ve arkadaşlığı ve "Johnny Türk"ün cesaretini anlatır. Kitap Gelibolu savaşında bir veteriner olan Gül Arslan'ın annesinin amcası Süleyman Şahinbaş'la yan yana savaşıp ölen isimsiz kahramanlara ve Avusturalyalılarla Türk-Avusturalyalılara adanmış. Gül Arslan tarafından 30/08/2008 de yazılan "Benim Adım Johnny Türk" adlı şiir de kitaba eklenmiş. Kitap ayrıca Atatürk'ün meşhur Nutkunu da içeriyor ki tarihte çarpıştığı düşmana böyle seslenebilen tek komutandır.

"Kanını döken ve hayatlarını kaybeden bu kahramanlar artık dost bir ülke toprağındalar. Bu sebeple huzur içinde yatsınlar. Ülkemizde yan yana gömülü Mehmetçik ve Johnny arasında bizim için hiçbir fark yoktur. Uzak ülkelerden evlatlarını gönderen anneler, gözyaşlarınızı silin, oğullarınız sinemizde huzur içinde yatmakta. Hayatlarını topraklarımızda kaybetmekle artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır."

M. Kemal Atatürk

Toplantılara katılıp soru sorduğu, çocuklarımın ve torunlarımın hatırasında yaşatacağı kitaplar yazdığı için Gul Arslan Hanim’a teşekkür ederim.

Avusturalya'ya dönenlere mutlu ve güvenli yolculuklar ve kendilerini Türklere karşı adaletsiz davrananlarla savaşa adamış dostlara en iyi dileklerimi sunarım.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>