YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

UĞUR MUMCU’YU ANMA TÖRENİ İZLENİMLERİ!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 26/01/2017 | Saat: 23:13

24 Ocak, yakın tarihimize kara bir gün olarak geçmiş bulunuyor.  Zira bu tarih, sıradan bir takvim günü olmaktan öteye, ülkemizin unutulmaması gereken değerlerini kaybettiğimiz bir gün olarak anımsanıyor.

24 Ocak 1993 günü, araştırmacı yazar ve gazeteci Uğur Mumcu, suçluları halen bulunamamış bir bombalı suikastla katledilmişti.

Diyarbakır’ın adı unutulmayacak emniyet müdürü Gaffar Okan da bu tarihte gene bir suikast sonucu yitirilmişti.

Türk siyasi tarihinin güzel yüzü İsmail Cem İpekçi de gene bir 24 Ocak günü sağlık sorunları nedeni ile aramızdan ayrılmıştı.

Her üçünü de rahmet ve saygı ile anıyorum.

***

Her 24 Ocak günü, Mersin Atatürk Parkı içerisine kondurulmuş Uğur Mumcu rölyefi önünde bir anma töreni yapılır.  Bu törene katılan Mersinliler ki; ağırlıklı olarak ADD üyeleri, ÇYDD üyeleri ve CHP’ye yakın duranlar yanında bir grup kent aydınıdır.  Saygı duruşunu takiben çiçeklerle donatılır Uğur Mumcu anıtı.  Sonra bir toplantıya katılır bu insanlarımız.   Amaç, Uğur Mumcu’nun yıllar önce derin bilgisi ve araştırmacı yapısı ile bize sunduğu öngörülerin bir tür gözden geçirilmesidir.

Bu yıl aynı düzlemde yapıldı bu anma etkinliği.   Toplantı salonu kentin yüz akı sayılması gereken bir mekânı içeriğinde hazırlanmıştı.   Yenişehir Belediye Başkanlığı’nın görkemli binası, yani Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi diye bilinen bu yapı, Mersin’in kuzey kenarında kurulan yeni yerleşim alanını güzelleştirmek bir yana, kentin sosyal yaşamına ciddi katkı sağlayan bir kurumlaşmanın simgesi olmuştur.

Bu yıl, geçen yıllar olduğu gibi kentin bazı grupları gene bir çatı altında bir araya gelmek istemişlerdi; ADD, ÇYDD, CKD, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Mersin Şubesi ve CHP İl Başkanlığı düzenleyici kurumlar olmuşlardı.

Planlanan panel, artık alıştığımız gibi adı konmuş olan saati yarım saat kadar aşarak başladı.  Toplantının havasını ısıtmak üzere baba oğul Açıkalın’lar sazları ile renk kattılar.

Paneli CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit kolaylaştırıcı olarak yönlendirirken, Mersin Milletvekili ve eski bakanımız Sayın Fikri Sağlar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül konuşmacılar olarak yerlerini aldılar.

Konuşmaların içeriğini burada sizlere anlatmam gerekmez, çünkü neler söylenmeli ise Uğur Mumcu konusunda ve fikirleri üzerinde bunlar dile getirildi.  Zaten salonu tepeleme denecek şekilde dolduran katılımcı dinleyiciler de bu konulara aşina idiler.  Herhangi birisi panelistlerin masasına kurulsa, aynı tümceleri bu kez onlardan dinleyecektik.  Eminim!

Ben, “Körler sağırlar / Birbirini ağırlar” denebilecek bu söylemleri bildiğinizi tahmin ediyorum.   Sadece Uğur Mumcu denince, içimizdeki bir can kardeşi yitirdiğimizi değil, bize geniş bir düşünce alanı açan fikirlerini bir kez daha içselleştirmemizin günümüz adına değerini bilmemizin gerektiğini tekrarlamak istiyorum.

Panel yöneticisi birkaç soru almak isterim deyince, tabii ki birden çok el kalktı talepte bulunan.   Soruların veya soru yerine katkı sunmak isteyenlerin telaşı, referandum konusuna odaklanmıştı.   Muhtemelen nisan ayında yapılacağı düşünülen referandum için evet veya hayır oylarının değeri gündeme taşındı birden.  Anlaşıldığı kadarı tüm izleyiciler yeni anayasa tasarısının kabulü halinde ülke insanının başına gelecek sıkıntıların farkında idi. 

Hangimiz değiliz ki?!.

Galiba farkında olmayanlar tasarıya göstere göstere evet oyu veren AKP milletvekilleri ve onlarla ortaklık kuran MHP’li parlamenterler olmuştur.   İşin bence ironik yönü, evet oylarını göstermekle siyaseten şov yapan AKP milletvekillerinin yarısından çoğunun yeni kadroya alınmayarak parlamento dışına iteleneceğini anlamamalarıdır.

Toplantının son sözünü, emekli öğretmenimiz Sayın Ali Uysal söylemiş oldu; “ Biz bu salondakiler konuyu ve sorunu biliyoruz.  Ama dışarıda olanlar, köylerinde yaşayanlar bundan ne denli haberdardırlar, bunu sorgulamalı ve çabamızı onlara ulaşmak için seferber etmeliyiz!”

Eh, AK-ŞAKA olarak içimizden katıldık bu yoruma; “Doğru söze, Hacı Amca ne desin!” diyerek!

Evet, AKP tarafından milli irade böyle istiyor masalı ile ortaya çıkarılan tek adam yönetiminin sıkıntıları acaba nasıl aşılacaktır?  Sorun budur!..

Kıssadan hisse: “Dünyada Araplar kadar güzel masal uyduran, Acemler kadar bu masalı güzel anlatan, Türkler kadar bu masala inanan ikinci bir millet yoktur!”

( Mirze Feteli Ahunzade – Azerbaycanlı yazar)

***

BİR ALMANYA MASALI!..

Sunu:  Masal, insanların birbirine anlattığı, çoklukla geçmişe ilişkin olgulardan derlenmiş olan ilgi çekici hikâyelerdir.   Genellikle öğretici öğeleri içermesi bakımından, bir tür ders alınması niyeti ile çocuklara anlatılır.  Ancak bazı masallar vardır ki, küçük büyük demeden her yaştaki insanlara ibret verici nitelikleri ile hitap eder.   İşte size sunacağım bu “Almanya Masalı” bu türlerden bir tanesidir ve bilgisayar ekranıma bir dostumun iletisi sonucu düşünce, anladım ki, bu masalı biz büyüklerinde birkaç kez okumasında yarar vardır!

Einstein demiş ki: “Zalimlerin iktidarı, cahillerin omuzunda yükselir!”

***    

“ADOLF HİTLER, ÖNCE KENDİNE BAĞLI SS SUBAYLARINA ALMAN POLİSİ ÜNİFORMALARINDAN GİYDİRDİ VE KENDİ MİLLET MECLİSİNİN BOMBALANMASI TALİMATINI VERDİ.

SONRA ALMAN HALKINA BUNU YAPANLARDAN İNTİKAM ALACAĞINI SÖYLEYEREK KENDİNE MUHALİF KİM VARSA KUMPASLARLA YA HAPİSE GÖNDERDİ YA DA İDAM ETTİRDİ.

DÜZENLEDİĞİ OPERASYONLAR İLE KENDİNE BİAT ETMEYEN HERKESİ TEMİZLEDİ...

HER PROPAGANDA MİTİNGİNDE İSE ŞU CÜMLENİN SÖYLENMESİNİ EMRETTİ; ''ADOLF HİTLER TANRININ GÖNDERDİĞİ BİR KURTARICIDIR VE TANRI ALMAN HALKININ YANINDADIR!''

SONRASINDA YAPILAN İLK SEÇİMDE İSE HALKIN %74 OYUNU ALARAK FÜHRER YANİ LİDER İLAN EDİLDİ.

TÜM YETKİ TEK BİR KİŞİDE TOPLANDI. İLK İCRAATI AZINLIKTA OLAN CUMHURİYETÇİ VE SOSYALİST BÖLGELERİ ÜLKEDEN TECRİT EDEREK HER TÜRLÜ HİZMETTEN MUAF TUTMAK OLDU.

ÜLKEDEKİ BÜTÜN GAZETE, DERGİ VE BASIN YAYIN ORGANLARINI ELİNİN ALTINA ALDI. ÖYLE Kİ 2. DÜNYA SAVAŞINDA RUSLAR BERLİN KAPILARINA DAYANDIĞINDA ALMAN HALKI SAVAŞI KAZANMAK ÜZERE OLDUKLARINI SANIYORDU.

VE YENİLİRKEN DAHİ HER MİTİNGLERİNDE MİLYONLARCA İNSAN TOPLANARAK ONA BİAT ETTİKLERİNİ GÖSTERİYORDU.

ÖNCEDEN ALMAN HALKININ ''TANRININ ELÇİSİ, BÜYÜK LİDER, BÜYÜK BAŞKAN, BÜYÜK KURTARICI'' GİBİ SLOGANLARLA YERE GÖĞE SIĞDIRAMADIĞI ADOLF HİTLER'İN İNTİHARINDAN BİR AY SONRA TÜM GERÇEKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI...

O ASLINDA SADECE ÇEVRESİNDEKİ SİLAHLI KORUMA ORDUSUNA GÜVENEN, SÖYLEDİĞİ HERŞEYİN YALAN OLDUĞU, KORKAK BASİT BİR RUH HASTASINDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİ...

ALMAN HALKI BUNU ÇOK GEÇ ANLADI, HERKES ONA TAPIYORDU AMA GÜN GELDİ HİÇ KİMSE BEN OYUMU ONA VERDİM DİYEMEDİ...

SAVAŞTAN SONRA TEKRAR BİR MECLİS KURULDU, LAİK BİR CUMHURİYET SİSTEMİNE GEÇİŞ YAPILARAK EGEMENLİK ARTIK TEK BİR KİŞİNİN DEĞİL KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN OLDU!

İŞTE TARİH HER ZAMAN TEKERRÜRDEN İBARETTİR, BU SEBEPTEN DERS ALINMASI GEREKİR...

EGEMENLİK TEK BİR KİŞİNİN DEĞİL, MİLLETİN OLMALIDIR.”[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>