YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Muhatabını Arayan Yazılar-15
Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 12/12/2016 | Saat: 14:22

Öğrenim hayatım süresince seviyesi ne olursa olsun okuduğum tüm okullarda dersime giren öğretmenlerin/hocaların tamamının yetkin/yeterli  öğretmenler/hocalar olduklarına inanırım.  Hep kendimi şanslı hissederim.  Üniversal eğitimim dönemindeki hocalarımın, eğitim yönetimi, teftişi, planlaması ve ekonomisi bölümündeki hocalarımın alanlarındaki çalışmalarının yeterliliği konusundaki düşüncelerimde  ise tamamen üst seviyelerde tutardım, öğretmenlerimi. Yetkin ve yeterliler derdim. Yıllarca onların alanlarında ürettikleri ve yayınlayarak eğitim bilimlerinin   ve eğitimle ilgilenenlerin yöneticisinden – öğretmenine - öğrencisine   hizmetine sundukları güzide yayınlarını/kitaplarını edinmeye çalışıp okuyarak bir yandan gelişmeye/yetişmeye, bir yandan da uygulamaya çalıştığımız  günleri düşünmeden edemiyorum.  Ne kadar mükemmel donanımlı hocalar diye düşündüğüm, üzerimizde emekleri olduğuna inandığım,  hocalarım.

Milli Eğitim Sistemi içerisinde görev yaptığım her birimde işleri yürütürken, görevimi yaparken yaptığım hemen  her çalışmada sadece ben değil biraz da siz vardınız, Siz… Sizler… Sizler  vardınız öğretmenim/öğretmenlerim.  Öğretmenlik, yöneticilik ve teftiş-denetim alanlarında çalışarak uzun yıllarımı geride bırakırken yöneticilik, liderlik, öğreticilik, rehberlik, araştırma uzmanlığı, sorgu yargıçlığı gibi her biri birer yeterlik alanı olabilecek türden rollerimi eğitim sistemi içerisinde yerine getirirken, bu rollerimi oynarken, denetlediğim kurumlarda görevli memurlara, öğretmenlere ve yöneticilere, yönlendirme, yol gösterme, güdüleme, moral verme, değerlendirme, yargılama görevlerimi yerine getirirken eşit ve adil davranış sergilemekten gayrı bir davranış içerisinde bulunmadım. Beni Devlet okuttu, Devlete borçlu hissederek yürüttüm görevlerimi. Sizden öğrendiklerimi paylaştım eğitim işgörenleriyle. Öğrettikleriniz için teşekkür ediyorum. Buraya kadar her şey güzel gibi gözükse de cümlemin burasında bir “ancak” kelimesiyle devam etmek istiyorum yazıma.   

Ancak;  Türk Eğitim Sisteminde teftişin tarihsel gelişimini anlamak için “Cumhuriyet Öncesi” ve “Cumhuriyet Sonrası”  diye ayırarak incelememiz gerekir dediğiniz eğitim sisteminin teftiş ayağının, Türk  Eğitim Sistemi içinde 1838 yılında hayata geçirilen müfettişlik mesleğinin  26-27 Kasım 2016 tarihlerinde TBMM’de  6764 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" görüşülürken, “Denetimle İlgili Maddeler” görüşülürken, siz; üniversitelerin  eğitim ve yönetim bilimleri kürsülerinde görevli, siz muhterem hocalarımızdan  bir ses-seda çıkmadı. Oysa çok şey beklemiştim sizden. siz, bize/öğrencilerinize böyle bir davranış şekli öğretmemiştiniz. Gıkı bile çıkmayanlar…

Nerelerdesiniz? Bilim adına, eğitim bilimleri, yönetim bilimleri adına söz sahibi olanlar,  nerelerdesiniz?   “Nerelerdesiniz?” Sorusunu sorarken, komisyonu  bu konuda/mesleğin gerekliliği/yetişmiş insan gücünün gerekliliği ve önemi hakkında  bilgilendirme aşamasında nerelerdeydiniz?   

Veli BİLİCİ[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>