YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

MANKURTLAŞMA ÜZERİNE
Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 25/07/2016 | Saat: 21:30

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde ordu içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fetullah Gülen’in  önderliğini yaptığı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’ye bağlı bir grup, TSK içindeki adamları  ile askeri darbe girişiminde bulundu. Şimdiye değin 240 kişinin hayatını kaybettiği belirlenen darbe girişimi halkımızın örnek direnişi ve devletin diğer unsurlarının karşı koymasıyla başarısızlığa uğratıldı.

Geliniz bunun Mankurtlaşma ile bağlantısına bir bakalım.

Mankurt,kökü itibariyle öz türkçe bir sözcük.Mankurtlaştırma; “kimliğini unutturma” anlamına geliyor.   Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise Mankurtlaşma  “kimlikten uzaklaşmak, içinde bulunduğu topluma yabancılaşmak’ olarak ifade ediliyor.

Mankurt ve Mankurtlaşma  terimini kaynakçamıza  kazandıran kişi yirminci yüz yılın en büyük edebiyatçılarından biri olan Kırgız Türkü Cengiz Aytmatov'dur(*).

Bu terim,Cengiz Aytmatov'un "Gün Uzar Yüzyıl Olur!" adıyla çevrilen romanında bir Kırgız efsanesinde geçer."Nayman Ana" söylencesine göre, Kırgızların komşusu ve can düşmanı olan Juan-Juanlar son derece gaddar ve acımasızdırlar. Komşu kabile ve oymaklara baskın yaparlar. Genç tutsakları da ölünceye kadar kendilerine köle  durumuna getirirler.

Köleleştirme yöntemi şudur; Genç bir tutsağın önce diri diri kafa derisini yüzerler ya da kafayı ustura ile kazırlar.Sonra yaş bir manda ya da oğlak derisini kafasına sıkıca geçirir ve  günlerce güneşte bırakırlar. Deri kurudukça kafayı sıkar. Saçlar da çıkmaya başlar.Ancak deriyi delip çıkamayan binlerce saç kıvrılır ve başa iğne gibi batmaya başlar.Kişi açının şiddetinden  ya ölür,ya da hiçbir şey hatırlayamaz duruma gelir ve kimliğini kayıp eder.Canlı bir robot olmuştur.Sahibinin her dediğini yapar konuma gelmiştir.Öldür deyince öldürür,öl deyince ölür.Bu duruma gelmiş kişi artık bir Mankurt olmuştur ve serbest bırakılsa bile kaçıp gidebileceği hiçbir yer yoktur.

Günümüzde ise mankurtlaşma değişik yöntemlerle yapılagelmektedir.Bunların başında laik eğitim yerine dini kendine göre yorumlayan kişi ya da gruplar tarafından beyin yıkama ile gerçekleştirilmektedir.

Fetullah Gülen’in yaptığı da buydu. FETÖ, 1970’li yıllarda açtığı özel okullar, kurslar, öğrenci ev ve yurtları gibi faaliyetlerle bir dini grup ve hareket olarak ortaya çıkmıştı. İllegal çalışmalarını tam bir gizlilik içinde yürüterek ulusal ve uluslararası alanda sadece sivil toplum ve eğitim faaliyetleri yaptığı algısı oluşturmaya çalıştı.Önce cemaat,sonraları hizmet hareketi adıyla örgütlendiler.Kimileri bunlara  Sivil toplum Örgütü dediler. Sevgi ve hoşgörü gibi  iletilerle kendilerini demokrasi,  dinler arası diyalog, eğitim ve barış gönüllüsü gibi gösterme stratejisi izlediler.Türkiye  ve ilgili ülkelerde gerçek yüzlerini gizleyerek çok farklı kimliklerle (genellikle sağ, liberal, dindar) ordu, yargı, emniyet, istihbarat  üniversite ve bürokrasi gibi devletlerin kritik yerlerine yerleştiler.

Amaçları, okul, eğitim/kültür merkezi, meslek kuruluşu  ya da STK gibi görünerek devletleri ele geçirmek ve bu şekilde devletleri, toplumları, hatta dünyayı “kâinat imamı” olarak adlandırdıkları liderlerinin görüşleri ışığında  yönetmekti.Dini inançları nedeniyle amaçlarına ulaşmak için her türlü takiye, iftira, komplo, tuzak ve illegal tüm faaliyetleri meşru gördüler. Üyeleri, mesihvari bir “seçilmişlik ruhu” ve “adanmışlık” içerisinde kimlikten kimliğe girebildiler, yeri geldiğinde cinayet de dahil, her türlü illegal faaliyeti gerçekleştirdiler.

Özellikle son 10 yılda, örgütün gizli amacına adanmış hakim, savcı,emniyet ve üniversite  mensuplarıyla, kendilerine engel gördükleri çok sayıda askeri, polisi, bürokratı, gazeteciyi, akademisyeni ve yazarı uydurma delillerle ağır hapis cezalarına mahkum ettirdiler. Böylelikle devletin bütün makamlarını ele geçirme aşamasına geldiler.

Şimdi FÖTE Hareketinin Türkiye’yi getirdiği koatik ortamdan yola çıkarak Mustafa Kemal Atatürk’ün deyişlerine bakalım:

 "Bir memleketin, bir memleket halkının düşmandan zarar görmesi acıdır. Fakat kendi ırkından büyük tanıdığı insanlardan vefasızlık, felaket görmesi daha acıdır."

  "Efendiler biz hayat ve istiklal isteyen bir milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı yok etmeyi göze alırız."

  "Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla ilgisi olmadığını söyler. Bazı kimseler modern olmayı kafir olmak sayıyorlar. Asıl kafirlik onların bu inanışıdır."

  "Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz."

Tek adam ve İkinci Adam kitapları ile Atatürk ve İsmet İnönü’nün yaşam öykülerini  kaleme alan Şevket Süreyya Aydemir de İsmet Paşa’nın;

 “ 1960'ların sonlarında, Türk siyasetinde "dinsel söylemin" fazlaca kullanılmasının ve(o yıllarda) Nurcu hareketin desteklenmesinin, gelecekte “Türkiye’yi din savaşına sürükleyeceğini” söylediğini yazmıştı.

Her konuda,Cumhuriyetin kurucu ideolojisini  yeniden yeşertmekten başka yolumuz yok.

Ancak,bir sorumuz da var; FETÖ hareketine bir “Sivil Toplum Kuruluşu” diyenler şimdi hiç utanmıyorlar mı?

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı, mustafa.kaymakci68@gmail.com

(*)1995-98 yıllarında Nurlan Mamadov adlı bir Kırgız  Türküne doktora çalışması yaptırmıştım.Mamadov aracılığıyla İzmir’e gelen Cengiz Aytmatov ile tanışma onuruna sahip olmuştum.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>