YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ADA DURUŞU
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 11/07/2016 | Saat: 21:34

Kim ne derse desin benim memleketimin bir ağırlığı vardır. Doğru işleyen işlerin sarpa sarmasını, Arap Baharı gibi nasıl becerebiliyorsak, bozduğumuz işleri tekrar rayına oturtmak için sarf edilen çaba sonucunda, mutlaka puan alırız. Kimseye ödün vermeden konuları kendimize göre yorumlar, içinden pay çıkarırız. İZVİNİTE  deriz, amma özür diledim demeyiz.

Ülke idaresi konusunda hayran kaldığım ülkelerden biriside İngiltere’dir. Bir tarihte, bir bayan ülke idaresinin başına geçerek, Downing Street 10 numaraya taşınmış, İngiltere’nin ekonomi ve uluslararası siyasette marka olduğunu, tarihin sayfalarına yazdırmıştı. Bu mütevazı 10 numaralı ev, Thames nehrinin yanı başında , dev dönme dolabın  tam karşısındadır.

Eşimle  Londra’ya beraber ilk gittiğimiz tarihte kendisini Başbakanlık konutu olan bu evin bulunduğu yere götürdüm. Downing Street, binlerce polisin koruduğu bir mekan değildir. Hatta sokağın diğer tarafında küçük bir göleti olan bir parkta  mevcuttur. Bu parka, buradan geçipde gidebilirsiniz, kimse sizi engellemez. Başbakanın korunması için bir nedeni olduğunu da düşünmemekteyim.

Sadece bu ülkeye has bazı yaşam tarzları vardır ki, bunlara da hayran kalırım. Yazları, ülke  kuzey yarı kürede olduğu için,  akşamları çok geç oluşur, bu nedenle akşam yemeği oldukca geç yenir. Şehir dışındaki kasaba ve köylerde  PUB adı ile hizmet veren içkili yerler saat 22.00 de içki satışlarını durdururlar. Hani ‘’şu ilacımı içeceğim yarım şişe bira ver’’ deseniz, ‘’yarın gel’’ derler.

Ada halkı başka bir ırktır. Hoş sömürgelerden gelen esmer ırkla karışmış olsada , yaşam tarzlarını hiç mi hiç değiştirmemişlerdir. Londra da önemli lokantalara rezervasyon yaptırmadan giderseniz, o akşam aç kalmaya mahkum olursunuz. Hani Moskova ya benzemeyen bir durum. Garsona rüşvet bile teklif etseniz, fayda vermez. Birde vermiş olduğunuz yemek siparişinde kayıtlı sosun dışında başka bir sos isterseniz , eğer yazılı değilse temin etmeleri mümkün olmaz. 

İngiltere’ye ilk gittiğim senelerde Beaconsfield  kasabasında istasyon caddesi üzerinde, National Film situdyolarının karşısında OX- FİRE isimli bir  otelde kalmıştım.  Otelde sabah kahvalltısı için beyaz peynir istedim. Han yönetiminde  büyük bir konu olmuştu. Sabah kahvaltısında beyaz peynir isteyen bir küçük asyalı. Neredeyse konu şehir meclisine gidip, oradan bakanlar kurulunda görüşülmesi yolunda tartışılacaktı. ‘’Peynir ve çeşitleri akşam yemeklerinden sonra tatlı yerine tabaklarda sunulan bir yiyeceğin , sabahları nasıl olurda müşteriye verilir’’ konusunda otel idaresi çözüm bulmak için çok çaba sarf etti.

Hatta bir teklifte bulunmuştum otel idaresine, ‘’Peyniri ben alayım siz sofraya getirin ‘’ dedim, amma dediğime pişman oldum. Nerdeyse hakaret etmiş gibi sayılıp,  üçüncü dünya savaşına neden olacaktım. Sonunda otel idaresi sadece bana peynir verilmesi için özel bir karar aldı ve bende sabahları peynire kavuşmuş olarak, bu uzayan muhabetten kurtulmuş oldum. 

Ülkede sadece Başbakan değil, bu memlekette yaşayan herkesin bir duruşu vardır ve taviz vermezler. Başbakan Avrupa Birliği için ülke çapında referandum yapılması için çaba sarf edip, halkı olumlu oy kullanmaya ikna edeceğine inandı, ve Avrupa Birliğini de inandırdı. Oylama sonucunda halk Başbakana hayır deyince , adam İngiliz  kibarı, gereğini yaparak görevini bıraktı. Bizde olsa, hemen siyasiler atılır ortaya , konuyu başka mecraya çekerek, nasıl bir zafer kazandıklarını söyler ve yollarına devam ederlerdi.

İşte bu nedenle ben bu ülke insanlarının duruşlarına hayranımdır. Avrupa lı olmak işte bu olsa gerek. Yoksa Avrupa yakasında toprağı olmak değil diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>