YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Çocukluk ve İLK-gençlik Yıllaımın İdolü!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 10/07/2016 | Saat: 20:26

Çocukluk ve İlk-gençlik Yıllarımın İdolü!..

TV ekranının alt bandında ne zaman ‘Son Dakika’ uyarılı bir yazı geçerse, içim geçer ve ürperirim.  Bu haberler çoklukla sevimsiz iletilerin öncüsüdür, deneyimlerle biliyorum.  Bu kez de öyle oldu; “Galatasaray’ın ve Milli Takımın unutulmaz kalecisi ve kaptanı…” sözcüklerini okuyunca, gerisini anlamıştım artık.

Son fotoğrafını gazetelerin spor sayfasında görmüştüm.  Bir yanında Taffarel ve diğer yanında da Muslera vardı.   Kimin aklına geldi ise helal olsun, bu buluşmayı gerçekleştirmişler ve bizlere tatlı bir görüntü armağan etmişlerdi.

Yılların insanoğluna ihanetini gördüğümüz çok resimler vardır.  Yıllar insanları da erozyona tabi tutuyor.  Kayaların aşınması ve toprakların sele kapılması gibi bizler de kontrol edemediğimiz yılların yıpratmasına tutsak oluyoruz.  Bu resimler belki bir ders olmalı bizler için ama galiba öyle olmuyor, hüzün kaplıyor içimizi.

Anılarımda beni etkileyen iki fotoğrafın acımasızlık kokan izleri vardır.  İlkinde bir dönemlerin gençlik idolü olan Tarzan’ı, yani aktör Johnny Weismuller’i yaşlılık fotoğrafında görünce irkilmiştim.  Ormanlar Kralı olan Tarzan, artık iki bakıcısının arasında yürütülmeye ve hatta ayakta tutulmaya çalışılan bir iskelet olmuştu.  Yıllara lanet okumuştum!

İşte Taffarel ve Muslera arasında resimlenen Turgay Şeren’de aynen Tarzan gibi iskelete benzeyen bir kisve ile bizlere gülümsemeye çalışıyordu.  Sahaların siyah kazaklı ve siyah şortlu heybetli insanını böyle görmek kalbimi yaralamıştı.  Yıllar gene lanet etmiştim!

Çocukluk günlerimizde İstanbul’dan trenle iki üç gün geç gelen Hürriyet Gazetesi arka sayfasında Turgay’ın resmini görünce yüreğim hoplardı.  Hele bazen sinemaların esas filmden önceki birkaç dakikalık haber kliplerinde Turgay’ı izleyebilmek ne keyifti, anlatamam.

Birkaç yazımda söz etmişimdir, benim sınıf takımının kalecisi olmamın ana nedeni, Turgay Şeren’e öykünmek duygularımdır ( İkinci neden ise o günler boyumun akranlarıma göre azıcık önce uzaması ve bir de çalım atarak oynayabilmek yeteneğimin olmamasıdır.  Gün gelip arkadaşlarımın boyu beni geçince, kocaman kale önünde 173’lük boyumla cüce gibi kalabileceğimi tabii ki düşünememiştim!).

Yıllar bizi üniversite yıllarına taşımak için İstanbul ve Ankara’ya yolcu edince, üniversiteye kayıt olmaktan sonra ki ikinci amacım stadyumlara ayak basarak Turgay Şeren’i kanlı canlı izlemek heyecanım olmuştu.  Ne mutlu ki, özellikle Ankara yıllarım boyunca hemen her maçını izlemek fırsatını bulmuştum.  Ancak yılların olumsuz etkisi ile reflekslerinin azalarak kaza golleri yediği maçlarını esefle anımsıyorum.  Hatta daha çok rezil olarak karizmasını iyice çizdirmeden futbolu bırakmasını içimden dilemişliğim de vardır.

Ölüm haberi sonrası 1932 doğumlu olduğunu ve babasının Atatürk’ün özel kalem müdür yardımcısı olması hasebi ile adının Ulu Önder tarafından konulduğunu da öğrenmiş oldum.  “Türkay” olarak Ata’nın koyduğu ismini telaffuz etmekte zorlanan Fransız hocaları nedeni ile adının “Turgay” haline dönüştürüldüğünü de haberlerden öğrendim.

Mersin’e yerleşmiş olan rahmetli dostum ve ağabeyim Yılmaz Akkaşoğlu, Galatasaray Lisesi’nden Turgay ile sınıf ve sıra arkadaşı olduğunu sıklıkla anlatmıştı.  Belki isminin Turgay değil, Türkay olduğunu da söylemiş olabilir.  Unutmuşum demek ki.

Berlin Panteri olarak haklı bir ün kazanmış olan beyefendi Turgay, futbolculuktan sonra antrenör olarak hizmet vermeğe çalışmıştı.  Bu nedenle Mersin’de de sevildi.  Ancak futbolculuğu kadar başarılı olamadı sanırım teknik direktörlükte.

Arkasından çok şeyler söylendi ve söyleniyor ölümünden sonra.  Ne mutlu ki, tek bir olumsuz yorum gelmedi hakkında.  Gün gelecek diğer yitirdiklerimiz gibi Turgay Şeren de anılardan silinip gidecektir.  Ancak Galatasaray Kulübü Başkanı Sayın Dursun Özbek hak ettiği bir açıklama getirdi Turgay için;  stadyumun içindeki müzeye adı verilecek imiş.  Yakışır!

Siyah kazaklı ve siyah şortlu heybetli idolümü rahmet ve saygı ile anıyorum!..

                                                                                                 Erdal Akalın (08.07.2016)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>