YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

BİR RAPORUN İZDÜŞÜMÜ!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 06/07/2016 | Saat: 13:40

Bir Raporun İzdüşümü!..

“*Tekrar bir millet olmamız için laiklik kavramını da yeni baştan tanımlamak zorundayız. 

* 66 yıldır CHP, tek başına iktidar olacak kadar oy alamamaktadır. Çünkü CHP’ye dindarlar, Kürtler ve yoksullar oy vermemektedir.

* CHP, zengin, seküler ve ‘Beyaz Türk’ diye tabir edilen seçmen kesimine sıkışıp kalmıştır. 

* Aslında başörtüsünün (dahası dinin) siyasette güçlü araç olmasının nedeni sadece dindarlığın değil, aynı zamanda çevre ve yoksullukla ilgili bir sembol olmasındandır, yani burada dini de içine alan bir sınıfsallıkla karşı karşıyayız. 

* Hiç kuşku yok ki bu durumu besleyenler, imkânları paylaşmayan, diğerlerine kibirle bakan, onları geri, köylü, aşağı (göbeğini kaşıyanlar, bidon kafalılar vb) gören seçkinlerdir.

*  CHP’liler 66 yıldır halkın oyu ile iktidara gelememenin nedenini hiçbir zaman hakkıyla sorgulayamamışlardır.”

Size bazı ana başlıklarını sunmaya çalıştığım bu rapor, CHP Milletvekili Sayın Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu tarafından hazırlanmıştır.  Rapor, genel başkanlığa ve milletvekillerine birer mektupla iletilmiştir. 

Özetler arasında sunamadığım bir diğer başlık ise, AKP İktidarı tarafından topluma dayatılan ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen Sünni mezhep ayrımcılığı etkisi ile ülkemizin Alevi vatandaşlarının dışlanması ile ilgili bir saptamadır.  Sayın Bekaroğlu, bu dışlanmaya maruz bırakılan Alevi vatandaşların tercihlerinin CHP olduğu ve bu nedenle de CHP’nin Aleviler Partisi olarak tanınmasının öne çıktığını da vurgulamaktadır.  Ki, bu nitelenmenin CHP oylarına ket vurduğu inancındadır Sayın Bekaroğlu.

CHP, birçok sosyal demokrat partide olduğu gibi, güncel tartışmalara açıktır.  Keza partinin ana kaynağında da biat kültürü değil, tartışma ve uzlaşma kültürü egemen olduğundan bu tür raporlar ve öngörüler sonlandırılamaz.  Kanımca da doğrusu budur.  Ancak bence eksik olan nokta, üzerinde yeterince tartışılarak ana fikirleri üzerinde uzlaşı sağlanan anlayışların partililerin kişisel yeni görüşlerle zedelenmesini önlemek iradesidir.  Bu nedenle de CHP üyeleri ve medya önündeki sorumluları bazen birbirinden zıt söylemlerle partiye inanmış insanların kafalarını bulandırmaktadır.

Sayın Bekaroğlu’nun raporunun içerikleri hiç birimiz için sürpriz tespitler sayılamaz.  Yıllar boyu benzeri tartışmaları yaşamaktayız ve tabii ki de yaşayacağız.  Sayın Bekaroğlu, raporunu yazarken muhtemelen bu geçmişi yok sayarak, kendince Amerika’yı yeniden keşfetmek gibi bir yanlışa düşmüş olsa gerektir.  Zira uzun süredir yapılan gerek parti içi ve gerekse partiye sempati duyan insanlarımızca varılan ana karar, partinin kuruluş döneminin şifresi olan ve “Altı Ok” olarak imgelenen ana çizgisine sadakat olarak karara bağlanmıştır.  Bu şifreye ek olarak değişen dünya görüşü, sosyal ve ekonomik politikalar ve de çevreye saygı gibi yeni yönelimlerinde ek olarak parti tüzüğüne eklenmiş olması, büyük olasılıkla Sayın Mehmet Bekaroğlu’nun dikkatinden kaçmış olsa gerektir.

Kanımızca ana sorun, CHP tüzüğünü ve güncel politikasını toplum katmanlarına iyi anlatamamaktan kaynaklanmaktadır.  Bunun bence en önemli nedeni ise uzun yıllar partinin gençlik örgütlenmesinin önemsiz sayılması ve evlere kadar uzanacak kadınlar kolu çalışmalarının sekteye uğratılmış olmasıdır.  Birkaç yıl öncesine kadar gerek gençlik ve gerekse kadınlar kolu başkanlığı bile yok sayılabilmiştir.  Kanımca hatalı olmuştur.

CHP, özellikle gençleri kazanmak konusunda tembellik etmektedir.   Örneğin; Taksim Gezi Parkı olgusuna zamanında destek verilmemiş ve uzak kalınmıştır.  Sonradan kanımca kerhen yapılan destek söylemleri ise pişmiş aşa su katmak örneği ile ciddiye alınmamıştır. Mesela; İstanbul’un Beşiktaş semtinin aydınlarının yürekliliğini maalesef CHP gösterememiştir. Ben bunu parti adına ayıp olarak kabul edenlerdenim.   Geçmişte de Sivas Madımak olgusu sonrası alkışlamanın ötesine geçilemediğini anımsıyorum.  Hatalı davranılmıştır.  Çünkü gerek Madımak ve gerekse Gezi Parkı olguları laik ve sosyal demokrat kimlikli aydın ve vatanseverliği tartışılamaz insanlarımızı hedef almışken, sosyal demokrat gömlekli devletin kurucusu olmakla övünen CHP nerededir?!.

Gerçi kişisel izlenimlerim ile biliyorum, sadece CHP değil Atatürkçü ve laik inanışlı, üstelik varlıklarını Türk İnsanının eğitimine adamış köklü derneklerimiz bile gençler tarafından uzaktan izlenir konumdadır.  Zira toplumumuz akıl almaz bir biat kültürüne yenik düşmüştür.  Özellikle üniversitelerimizin bigâne kalmakta olmasını anlamakta zorlanıyorum ve bazen bu çekingenliği ülkemize ihanet olarak yorumluyorum.  Ülke insanına doğruları gösterecek tek merci cami imamları ve softa yobazlar mı olmalı idi?!.

CHP’nin bir zayıf noktası da yandaş medyanın bağnazlığı olsa gerektir.  Havuz medyasının müteahhit ve iş insanı nitelikli medya patronları toplum katmanını nerede ise günlük tek nüsha basılı başlıkları ile aldatmaya devam ettikleri sürece, CHP sesini duyurmakta zorluk çekmeye devam edecektir.  Elindeki bir TV kanalı ve tek tük köşe yazarının desteği yeterli değildir.   Üstelik CHP web sitesi de arzu edilen etkinliğe kavuşamamıştır.  O halde görev kadınlar kolu mensuplarına ve yarına inanmış gençlere düşmektedir.  Genel merkez bunu anlamış olsa gerektir.  Keza bir ara hızlanmış olan partinin siyaset akademisi çalışmalarına gene ve sürekli gereksinim vardır.

Mehmet Bekaroğlu’nun raporunun içeriklerini zaman zaman uygulamış olan CHP, maalesef gene % 25 bandına sıkışmıştı.  Adına Y-CHP denen ivmeleme ise kanımca ne olduğu anlatılamadığı için kaynadı gitti.   Kaldı ki, CHP için eleştirilerini doğru saysak bile, bu yanlışları yapmadığını kabul edeceğimiz Sayın Bekaroğlu’nun eski partilerinin durumu da ortadadır.   Becerebildikleri tek başarı, eski genel başkanlarını AKP’ye kaptırarak başbakan yardımcısı yapabilmekten öteye geçmemiştir.

Tartışmaya ve doğruları bulmaya çalışırken, köklü değerlerimizi yok saymamak gerektiğini Sayın Mehmet Bekaroğlu takdir edebilecek yaş ve olgunluktadır.  Raporuna yeni bir yorum getirmesini dilerim!..

                                                                                            Erdal Akalın (06.07.2016)        Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>