YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MENDERES YILDIRIM

ENGELLİ & ENGELSİZ ÜNİVERSİTESİ
Yazar: MENDERES YILDIRIM | Tarih: 19/05/2016 | Saat: 09:55

 

Ülkemiz her konuda olduğu gibi İnsan Kaynaklarının değerini bilmemektedir.

Resmi Kayıtlarda Ülkemizdeki Engelli Konumunda olan Kardeşlerimizin Toplam Nüfusa Oranı Yaklaşık % 11 lerde. Ülkemizde, yaklaşık % 2 - 2,5Oranında (1,8 - 2 Milyon) Bedensel Engelli ve % 9 Oranında (Yaklaşık 7 Milyon) Sürekli Yaşam Hastalıklarından Dolayı Olmak Üzere Toplam 8,5 - 9 Milyon İnsanımız Engeli Konumundadır.

Türkiye'mizde MEB’ e Bağlı Engelli Okulları Bulunmakta olup, ancakENGELLİ & ENGELSİZ ÜNİVERSİTESİBulunmamaktadır.

Türkiye'mizde ve Dünyada ilk OlacakENGELLİ & ENGELSİZ ÜNİVERSİTESİKurulmalıdır.

Engellilerimiz; Mevcut Üniversitelerimizde zor şartlar altında Tüm Engellere Rağmen Okumaktadırlar.

Engellilerin YÖK' e bağlı Üniversitelere Giriş Hakları Aynı Şekilde Kalmak Koşuluyla, Engelsiz Üniversitesi; Sadece Engellileri İçine Alacak Şekilde, Yine ÖSYM Tarafından Ayrı Olacak Yasal Düzenleme Yapılmalıdır. Engellilerimiz Sınavlarda Alacakları Puan ve Engellerine göre Yerleştirmeleri Yapılmalıdır.

AMAÇ:

Ülkemizdeki Tüm Engelli & Engelsiz İnsanları Üretime Kazandırmak, Kendilerine Yeter Hale Getirmek, Başarılarını, Becerilerini Ortaya Çıkartmak ve Kısaca Topluma Kazandırmak için Yapılmalıdır.

Türkiye'mizde Görme - İşitme - Konuşma - Bedensel ve Sürekli Yaşam Hastalıklarından Dolayı Ülkemizin İhtiyaçları, Şartları ve Tüm Engellileri içine alacak Şekilde Planlanmalıdır. Engelsiz Üniversitelerimizin Nasıl Olmasına Engellilerimizden Gelen Talepler Yön Vermelidir.

Engelsiz Binalar - Engelsiz Sıralar - Engelsiz Yurtlar - Engelsiz Yaşam Kampüsleri - Engelsiz Amfiler - Vb. Oluşturulmalıdır.Kısaca Engelli İnsanlarımıza ENGELSİZ EĞİTİM ve YAŞAM DÜNYASI Kurulmalıdır.

Engelsiz Üniversitelerimizde Açılacak Bölümler, Engelli İnsanlarımızın Engellerine Rağmen Rahatlıkla Görev Yapacakları Akademik Bölümlerin Açılmasına özen gösterilmelidir. Ülkemizde İmkânlar arttıkça Engelli Üniversitelerinin Sayısı' da Arttırılmalıdır.

Türkiye'mizde Kurulacak Olan Engelsiz Üniversitelerinde Dünyadaki Yabancı Öğrencilerinde Okumalarına İmkân Verecek Şekilde Kapsamlı ve Büyük Olarak Yapılmalıdır.

Bu Sayede Engellilerimiz, Dünyadaki Kolay İletişim Kurabilecekleri, Dünya Arkadaşları Olacaktır. Bu Sayede Dünyanın Değişik Yerlerinden Gelen Engelli İnsanlar, Ülkelerine Gittiklerinde Ülkemiz ile Ülkeleri Arasındaki Engelleri Kaldırıp Tanıtım Elçileri Olacakları da Unutulmamalıdır.

FAYDASI:

Kurulacak Olan Engelsiz Üniversitelerinde Öğrencilerin Tüm Eğitim Masrafları Devletimiz ve Gönüllü İnsanlarımız ile STK lar Tarafından Desteklenmelidir. ÜCRETSİZ OLMALIDIR.

Öğrencilerimizin Kendi Kendine Yetecek Şekilde Planlanmalıdır.

Üniversitede Çalışanlar Mümkün Olduğunca Engellilerden Oluşmalıdır.

Öğrencilerden Alınan Tüm Vergi, Harç ve Benzeri Giderlerden Muaf Olmalıdır.

Öğrencilerin Sosyal Hayatları ve Aktiviteleri için Her Türlü İmkânlar Kurulmalıdır.

Engelsiz Üniversitelerimizde; Tüm Hocalar Belli Bir Zaman Sonra, Engelli Kişilerden Oluşacak Şekilde Planlanmalıdır.Eğitim Kadrosu için İleride Kadro Tahsisinde ENGELLİLER YARARINA POZİTİF AYRIMCILIK Yapılmalıdır.

NASIL:

Ülkemizde Belirlenen Yerde, Mümkünse Hazine Arazileri Üzerine TOKİ Aracılığıyla Plan ve Projeler Hazırlanmalıdır. Hazırlanan Proje Maliyeti Önceden Açıklanmalı ve Hazırlanan Bina Maliyetleri, STK larımaza,  İş Dünyamızın Yardım Sever İnsanlarına Duyurulmalı ve Açılacak Olan Kampanya ile Binayı Yapanların Katkıları – İsimleri Yaptıkları Binaya Verilerek Devletimize Yük Olmadan Yapılacaktır. Yetmeyen Kısımlarda ise Devletimiz Ekonomik Katkı verecektir.

Yapılacak Olan Üniversitede Tüm Eğitim Gören İnsanlarımızın Rahat Olarak Yaşayacakları, Yollar – Kaldırımlar, Eğitim Binaları, Yemek Haneler, Kantinler, Kütüphaneler, Dinlenme Alanları, Sağlık Tesisi, Spor – Tiyatro –  Sinema Salonları, Yakınları için Konuk Evleri ve Misafirhaneler, Alış Veriş Sokakları (AVS), Alış Veriş Caddeleri (AVC), Yiyecek İçecek Sokakları veya Merkezleri (YİS veya YİM), Kişisel Beceri Alanları – Salonları, Vb. Şeklinde Hazırlanmalıdır.

SONUÇ:

TÜRKİYE' de ve Dünyada İlk Olacaktır. Engelli İnsanlarımıza Ayrı Bir Eğitim Alanı Oluştururken Asla Dışlamak Olmadığının Anlaşılmasını İsterim. Mevcut ÖSYM deki Hakları Aynı Kalacak Şekilde Planlanmalıdır.

MEB Bağlı Görme, İşitme, Vb. Engelli Eğitim Kurumları Halen Faaliyette Olduğuna Göre Burada Eğitimlerini Gören Kardeşlerimiz için Yapılan Bu Uygulama Neyse ENGELLİ & ENGELSİZ Üniversitesi İçin de Aynısı Düşünülmelidir.

Ülkemizin Yardım Sever İnsanları Sayesinde, Eğitim Süresince Yapılacak Olan Ekonomik Masraflarında Karşılanacağı Görülecektir. Gerisi Engelli & Engelsiz İnsanlarımız ile Ailelerine Kalacaktır.

Ülkemizde Kurulacak Olan Engelli & Engelsiz Eğitim Yuvalarında, Fırsat Verilen Bu Kişilerden Çok Faydalı, Bilim İnsanları Çıkacaktır.

Yeter ki, Bu İnsanlarımıza Pozitif Ayrımcılık Yapalım ve Yapmak İçin Çaba Harcayalım. Sonuç Ülkemizin Bu İnsanlarının Yararına Daha Sonra Devletimize verilecek Olan Yararları Dünyaya Örnek Olacaktır.

Devletimiz Verilecek Olan Eğitim Araçlarını Yazılı ve Görsel Araçları Hazırlama Görevini Üstlenmelidir.

SON SÖZ:

Resmi Kayıtlara göre Ülkemizdeki İnsanlarımızın % 11 i Engelli, Ancak % 89 ise Engelli Adayı Olduğunu Unutmasın.

Yazdıklarım Sizler Tarafından da Uygun Görülmesi Durumunda Sadece Engelli İnsanlarımıza, Engelsiz Üniversite Kurulması İçin Sizler de SES OLURMUSUNUZ.

Benim Sesim Sizlere Kadar Çıktı Sizlerin Sesi Mutlaka Daha Gür Çıkacaktır.

Çukurova ve Teknoloji Üniversiteleri, ATO, ASO, ATB, Sendikalar, Vakıflar, Genç İş Adamları Dernekleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Adanalı Girişimciler, Vb. İçimdeki Adanalılık Duygusu ile Engelli Üniversitemizin Adana’mızda Kurulması için Önderlik Ederler mi?

Üniversiteler, ENGELLİ & ENGELSİZ İNSANLARIMIZIN da HAKKIDIR.

Saygılar Sunarım. 19.05.2016

Bugün 19 Mayıs MİLLİ MÜCADELE GEMİSİNİN KAPTANIYLA YOL ALDIĞI Ülkemizin, Çocuklarımız ve Gençlerimizin Gelecek Endişesi Duymadan Yaşaması CUMHURİYET YÖNETİM LİMANINDA Demirlemesi için Atılan İlk Adım Günüdür. 

İnsan Olanların İnsanca, Demokrasi İçerisinde Yaşaması için CUMHURİYET' i ve Genç TÜRKİYE' yi Kuran CUMHURİYET GEMİSİ KAPTANI Başta Büyük Önder ATATÜRK, Bizlerin Bugünlerde Rahatı için Canını veren ŞEHİTLERİMİZDEN ve Canlarının Bir Parçasını Bizler İçin Vermekten Çekinmeyen GAZİLERİMİZDEN ve Ailelerinde ALLAH' ım Razı Olsun. Mekanları  CENNET OLSUN.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>