YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

KAPIKULU
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 19/04/2016 | Saat: 16:20

Herkesin bildiği ve üzerinde aynı cümlelerin kullanıldığı konularda yazı yazıp fikir beyan etmek  doğru bir düşünce olmasa gerek. Mühim olan yazı yazarken konuları iyi seçmek ve verilecek bilgileri iyi aktarmak  gerektiğine inanmaktayım. Bazı gerçekleri oturup araştırır, bir demet halinde okurlara sunulursa, bu yazı mutlaka kayda alınacak bir yazı olması gerekir.

Geçtiğimiz hafta İslam Ülkelerinin Türkiye’de toplanmasını ikbal arayışımızda bir manevra olarak görmekteyim. Avrupa Birliği içinde ilerleme raporlarında Türkiye lehine olumlu bir haber çıkmayınca, inşaa edilen yüzlerce camiiyi, Osmanlı’nın kapı kulu Suudi lere göstererek taraf toplamaya çalışan bir yönetime söyliyecek fazla bir söz bulamamaktayım. Çünki Avrupa Birliği önce insan haklarına önem verir. Fikir ve basın hürriyeti Batı dünyası için önemlidir.

1730 larda Vehhabi hareketi ile Osmanlıya karşı isyan ederek  yayılmayı sürdüren SUUD ailesi , zayıflayan Osmanlı devletinde her zaman bir isyancı hüvviyete bürünmüşlerdir. Abdulazziz El Suud, ailenin en belirgin bir simasıdır. Arap yarımadasında petrol bulunması bu aileyi hem zengin etmiş, hemde dine dayalı bir yönetimin yerleşmesi ile şeriat kanunlarını, insan haklarını hiçe sayarak uygulayan bir idareyi ülkelerinde yerleşmesini sağlamıştır.

Halkın büyük bir bölümü cahil olduğu için, din tahakkümüne boyun eymek mecburiyetinde kalmaktadırlar. Halk burada güdülen, yaşıyan  canlı olarak algılanır ve onların hayatları, sadece din kurallarının uygulandığı  yaşam boyutları içinde kalmak koşulu ile geçerlidir. Olası bir diyete  karşılık Arap yarımadasının ve Körfez ülkelerinin Türkiye bankalarında bulunan kaygan fonları, ülkemizde dine dayalı bir düzenin kurulmasına destek kabilinden geldiğini düşünmekteyim.

Ülkemde 3.8 milyon aile hiç bir iş yapmadan , devletin arka bahçesi olarak, ciddi para yardımı alması, en az 3.8 milyon oy anlamına  gelmekte. Hani GSMH adı altında bir değer topluma yansıtılırya , birde bunu fert başına bölerler ya , bu değerin içinde bankalarda yatan bu fonlarında bulunduğuna inanmaktayım. Milli gelir arttı demekle insanların ceplerinde kaç liraları olduğuna bakmadan rakkamlardan konuşmamak gerekir. Briç oyunu sevenlerin oyun içinde kullandıkları bir deyim vardır çok severim: ‘’Üflemek’’  . Elinizdeki kartların puanına dayanmıyan deklerasyonu dile getirerek boş beyanda bulunmayı ‘Üflemek’ tanımı ile ifade edilir. Buda böyle bir şey.  Şımarık Suud Kralı 400 tane Mercedes  araç isteyerek, bir otelin tamamını kapatıp, Beştepe Sarayına , verdiği paraların hesabı için gittiğini düşünmekteyim. Kralın Esenboğa Hava limanında apron da ihtiyacı olabilir diye pistin hemen kenarınada bir camii inşaa edildiğini pek az insan bilir.

Bu kadar para harcıyarak İmam Hatiplere iş yeri imkanı yaratmanın parasal mertebesini düşünün. Türkiyede 2014 rakkamları ile yaklaşık 85 bin cami hizmet vermekte. Burada kadrolu 280 binden fazla imam , müezzin ve hoca çalışmaktadır. Bu sayı öğretmenlerin iki katı, doktorların ise üç katıdır. Yurdum insanı dünyevi çalışmadan ümidini kestikleri için daha ziyade bilinmeyen uhrevi dünya ile ilgilendiklerine yormaktayım.  15 senedir bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>