YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ANNE YASASI
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 25/12/2015 | Saat: 20:51

Türk boylarında, aile yapısında temel olan aile içinde, evde anne egemen bir otorite hakim kılınmıştır. Her ne kadar baba evin reisi isede, ev ahalisi annenin kanatları altında yaşamlarını devam ettirir. Annenin ev içinde hakimiyeti tartışılmazdır. Çocukların büyütülmesi , eğitilmesi ve onlarında bir aile yapısına kavuşmasında annenin rölünü inkar etmek mümkün değildir. Ben bu yapıyı doğada bozkurtlara çok benzetirim.

Bozkurtlarda da dişi kurt bütün sürünün hakimidir. Türk, Moğol ve Altay tarihinde bozkurt çeşitli isimlerle anılır. Gökkurt, Gökbörü ve Börteçine bunlardan bazılarıdır. Bunlardan en çok anılanı ise Gökkurt tanımıdır. Vahşi Bozkurtlarda avlanma zamanı ve yerinin seçimin den başlayın, avın taktiği , avın yakalaması ve paylaştırılması hep dişi bozkurtun görevidir. Avdan aldığı payı, varsa yavrularına paylaştırmak dişi bozkurtun görevidir .

Dişi bozkurt sürünün güçlü devamı için en egemen erkek bozkurtla çiftleşir. Sadece bir değil, bir kaç genç bozkurtla çiftleşen kurtlarında var olduğu söylenir. Çünki mühim olan sürünün bekasıdır. Anne sağlıksız yavruları beslemek istemez. Zaten doğada buna yardım etmez. Ana Bozkurt yavruların en güçlüsünün, zayıf yavruların yiyecek payınıda almasına göz yumar. Çünki yetişecek yavrular mutlaka güçlü olması gerekir. Zayıfların yaşamda yeri olmadığını, doğa anlatır.  Bu sadece Bozkurt’larda geçerli değildir. Bütün doğadaki yaşamda, yani vahşi dünyada çok geçerli kaidedir.

Bir sürüde mutlaka bir hakim anne rolünü üstlenen bir dişi bulunur. Onun kaideleri doğanın kaideleri ile paralellik arzeder. Doğa kaidesi yaşamak için gereği neyse o yapılır. Doğada merhamete yer olmaz. Aslanın eğer karnı acıkmışsa, yavru öküz başlı antilopu kolayca yakalayıp yemesinde merhamet aranmaması gerekir. Birisi otla beslenmekte diğeri ise etle beslenmekte.  

Aile yapısında ise doğadaki yaşam tam olarak  yansımasada bir benzerlik, zaman içinde görmekteyiz. İnsan yapısında ego her zaman vardır. Çocukların yaşamlarında bile çoğunlukla yemekte, oyunda , anne baba sevgisini almakta önce ‘’ ben ‘’ demeleri  son derecede doğaldır. Bu nedenle bizler zaman içinde nelerin doğru nelerin yalnış olduğunu görmekteyiz amma, kimi zaman bu doğruyu görüş zamanı geçmiş olmaktadır.

Rahmetli Anneminde bir çok anneler gibi evdeki hayatta bazı kaideleri vardı. Biz bu kaidelere ‘’Annemin Yasası’’ derdik.  Akşam yemeği saat 19.00 da yenir ve sofrayı kardeşler kurup, kaldırırdık. Salata yapma görevi, rahmetli babamındı. O çok severdi salata ile uğraşmayı. Sofraya geç gelen için yemek servisi yapılmaz, sofra kalktıktan sonra geç gelene yeniden kurulmazdı. O, içerdeki mutfakta ayakta yemeğini yerdi. Bu konuda annem çok katı idi.

Bu günlerde anne yasa olarak bildiğimiz temel yasamız, ‘’ANAYASA ‘’ mız üzerinde yeni seçilen millet vekilleri, tamamını değiştirmek için girişimlerde bulunmaktalar. Belki doğrudur, bu ANAYASA değişmelidir.  Buna bende katılıyorum, çünki tabirimi mazur görün, hani derlerya ‘ Bol Yamalı Çingene Bohçası ‘ diye bir tabir vardır, işte mevcut anayasamızı tarif edebileceğimiz durum, bu durum. Fakat, bir Başkanlık Sistemine alt yapı ile buna çanak tutmanın , zayıf bozkurt yavrusunu beslemek gibi bir hataya götürür diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>