YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Bendeki Adana
Yazar: KORALP ARSLAN | Tarih: 19/03/2008 | Saat: 00:00

Herkes bir şeyler söyleyebilir bu şehir için. Gözlerinin rengine hayran olan da vardır, konuşurken seçtiği kelimelere sinirlenenler de çıkabilir. Benim içinse kendi cümlelerim önemlidir. Beni anlatırlar ne de olsa. 

İlk geldiğimden beri sarı bu şehir… Şehrin bendeki ilk yansıması oldu bu renk. Sonra tozlu bir havayı çekiyordum ciğerlerime. Üstelik yarısı çalışmıyor bu ciğerlerin. Yaşamımdaki ilk uzun süreli yalnız yaşam başlangıcı “sarı”, “toz” ve bunlara ek olarak “dağınık” kelimeleri ile özetlenebilirdi. Kaldırımlarda karma karışık bir insan topluluğu dolanıp duruyordu. Ama en azından bir amaçları var gibiydi hepsinin. Geldiğim şehirde insanlar sadece bekliyorlar. İnsanların bakışlarında bir sıcaklığı hissetmemek mümkün değildi. Ama bir o kadar da tedirgin ediciydi yüzler. Ve yeni yüzlerle tanışmak yurt odasında… 

“Muzlu süt içelim mi?” Bu soruyu bana en çok sorduran şehir oldu Adana. Bir yudum ve bir yudum daha… Yüzde bilmem kaç nem ve insan vücudunu eritecek kadar yüksek bir havada inanılmaz bir serinlik! İyi tamam, muzlu sütümüzü içtik ama buralarda müzik dinlemek için bir yerler yok mu? Hani biraz oturup sohbet etsek müzik eşliğinde? Benim için çok çaresiz bir soruydu bu. Çünkü Adana’da “tek tipleşmiş” bir müzik anlayışı vardı. Beni tatmin edebilecek yerler de sayıca çok sınırlıydı. Sanmayın ki club müziğinin çılgınıyım ya da türkü dinlemekten nefret ederim. Ama insan bazen caz dinlemek istiyor bazen de “Appassionata”* solumak istiyor şarap eşliğinde. Onlar da olmasa sokak müzisyenlerini arıyor gözler. Onlar da yoklardı. Eline bağlama alıp dilenen bir kişi olsa bile yeterli olacaktı. Oturup dinlerdim onu. Adana’da müzik beni tatmin etmiyordu. Diğer sanat dallarında da pek tatmin edici değildi; edebiyatı bu cümleye dahil etmiyorum. 

Adana benim yazın hayatıma ayrı bir duygu kattı. Zamanla anladım bunu, hatta çok çok sonra. Yazdığım şiirler nesnelleşti, objeleşti bu şehirde. Kaldırımlara baktığınızda karşılığını görmeniz mümkündü. Şiirler yazdım ben bu şehirde. “Morfo’dostluklar Ve Erotika’yı” yazdım (her ne kadar tamamlamasam da); “Defter Sayfasına Notlar-Dönüş” yolda… Bu şehrin akşamüstleri insanda yazma dürtüsü yaratıyor, ister yurt odasında olun ister apartman katında. 

Zamanla gözüme çarpan başka bir gerçek vardı Adana’ya dair: Adana sokakları özgürdü. Kaldırım kenarına oturup sigaranızı içersiniz, bir yandan sevgilinizle sohbet ederken biralarınızı yudumlarsınız ve kimse dönüp bakmaz size. İşte bu gerçekten muhteşem bir olaydı. Sabaha karşı dört beş… Adana sokaklarında bir başıma adım attığım zamanlar çok oldu. Sıcak ve heyecanlı… 

Sevdiğim kadınla Adana’da tanıştım. Her ne kadar kendisi Adanalı olmasa da… “Nerede tanıştınız?” sorusuna şu cevabı vermek çok hoşuma gidiyor: Dönercide… Eğlenceli bir cevap… Beni etkileyen en önemli olaylardan birisidir O’nu sevmek ve ben onu bu şehirde yaşadım, yaşıyorum. İster istemez bu şehrin kaldırımlarına sevdiğim kadınla yaşadığım ve nicelerini yaşayacağım anılardan birkaç renk dökülmüş durumda.  

Günler akıyor. Yapılabilecekler yapılıyordu ama bir sorun vardı. Yetersizlik! Kim ne derse desin, bu şehir bir şekilde yetersiz kalıyordu. Hala birçok açıdan öyle… Sokaktaki insanın kalitesi düşüyor. Diyaloglar yerini monologlara bırakıyor (benim için). Her ne kadar genel olaylar olsa da bu yaşananlar, insan yerel yaşar. Evinden çıkınca ülkenin tüm sokaklarının tozu vurmaz yüzüne, sadece kendi sokağının gürültüsü ile başlar güne. 

Adana’da yapılacak çok iş var. İnsan sokaklarda yürürken düzeltilecek çok şey görüyor. İnsanlara anlatmak için o kadar şey buluyor ki insan… İşte bu Adana’da bir şeylerin ters gittiğinin kanıtı… Her şey yolunda olsaydı bu satırları yazmayabilirdim ve sizlerde okumazdınız. Hep beraber eğleniyor olurduk bu şehrin havasını soluduğumuz için.   
 

* Ludwig van Beethoven's Piano Sonata No. 23 in F minor[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>