YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

SENTEZ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 03/11/2015 | Saat: 22:57

Kasım ayını çok severdim. Okuldan Kasım ayında mezun olmuştum. Yine Kasım ayında işe başlamıştım. Kasım ayında eşim doğmuş, bizde kasım ayında evlenmiştik. Yine kasım ayında evimizi kurmuş, küçük mütevazı bir çatı katında evimizin ilk temellerini atmıştık.

Kasım ayında Atatürk ü kaybetmemizin dışında Kasım ayı benim için olumlu bir ay olarak mevsimlerin ayları içinde önemli bir yer alır. Kasım ayında ağaçların yaprakları dökülmeden evvel son renk cümbüşünün tabiatı renklendirdiği bir ay olarak bende derin izleri vardır.  

Şiirlerimin bir çoğunun yazıldığı aylardan bir tanesi Kasım ayıdır.  1960 askeri müdahalesi sonrası yapılan 1961 yılı seçimleri 15 Ekim de yapılmış, hükümetin 20 Kasım’da teşkil edilmişti. Seçim kanununa göre 1961 senesinde ben oyumu kullanmamıştım. 1965 yılında 15 Ekimde yapılan seçimlerde ilk defa ben oy kullanmıştım. Hangi partiye oy verdiğimi pek hatırlamamakla birlikte,  oyumu vermenin gurunu taşımıştım.

1969 senesinde 12 Ekim’de yapılan genel seçimde oy kullandığımı pek hatırlamıyorum, ev kurma , işe girme telaşı içinde 12 Ekim seçimlerinde oy kullanmamıştım. Bu tarihten sonra her seçimde eşimle birlikte, o zaman içini görmediğimiz sandığa gidip oyumuzu atardık. Her seferinde bir ümit , bir beklenti içinde bu vatandaşlık görevimizi yaparken, şahsi hiç bir menfaat için oyumuzu bu tahta kutulara atmadık.

1970 li senelerdeki sağ - sol çekişmeleri sürecinde, insanları kardeş kardeşe kırmalarına tanıklık etmiştik. Parti Liderlerini incelediğim zaman, aralarında bazı benzer noktaları o tarihte görebiliyordum. Bilhassa rahmetli Ecevit ile yine rahmetli Demirel’in uzlaşamamalarını seyretmek üzücü idi.

14 Ekim 1973 seçimlerinde ben, iki çocuk babası idim. O tarihte seçmen sayısı 11.223.843 idi. Ülke içindeki çok kısır çekişmelerin ortada cirit attığı bir ortamda idik. Hatta üniversite gençlerinin yönetime olan tepkilerini guruplar halinde yollarda yürüyerek protesto  etmelerini hafife alan bir bilen :  ‘’ Yollar yürümekle aşınmaz ‘’ diyerek genç neslin sesine kulak vermemekte direnmişdi . O gün yollarda yürüyen genç nesil bu gün 60 yaşlarının üzerinde ülkemizin gidişatı konusunda endişeler taşımakta. Aradan geçen 42 sene zarfında Türkiye’nin çok büyüdüğünü görmekteyiz.

2015 senesine geldiğimizde 7 haziran seçimlerinde toplam seçmen sayısı 53,772,753 ve kullanılan oy sayısı ise 46,449,924 olarak gerçekleşmiş. Bu oyların partilere dağılımı ise  A K P ne  yaklaşık 18.8 milyon oy almış. C H P ise 11.5 milyon oy ile ikinci parti olmuştu. M H P ise 7.5 milyon oyla sıralamada 3 üncü sıraya yerleşmişti. HDP barajı aşarmı, aşmazmı diye düşünülürken  emanet edilen oylar imdada yetişip, 6.1 milyon oyla HDP dördüncü durumuna geldi.   İnsanlar ortaya çıkan tabloya  tam kendilerini adapte ederken, kişilerin ihtirasları sonucunda, yeniden seçimlerin yapılmasına karar verildi.

Bu arada 5 Tepedeki Devlet evi Türkiye’deki muhtarları bir kaç kez müsafir etti. Bu ziyaret hem ziyaret hem ticaretmi diyerek, insanların akıllarına çeşitli soruların gelmesine engel olamamıştır. Şurasının  bir hakikat olduğunu  unutmamak gerekir, 5 Tepede öyle bir örtülü ödenek varki , Muhtarların burayı sevmemesi için bir neden bulmak mümkün değil.

Aradan fazla değil 5 ay gibi kısa bir süreç geçer. Seçmen sayısı 53 milyonken aniden  57 milyon  sınırını zorlar. Muhtarlar görevlerini iyi yaptıklarına inanmaktayım. 1 Kasımda yapılan seçimlerin neticelerini tahmin etmemek mümkün değil. Toplam 48 milyon oy kullanılmış olması, katılımın doyurucu olduğunu göstermekte. Oy dağılım analizini yaparsak,  A K P nin 18.8 milyondan 23.5 milyona çıkması nasıl değerlendirilir bilmiyorum. Artan seçmen sayısımı, MHP den kırılan 2 milyon oyun etkisimi, emanet HDP ye giden oyun bir kısmının geri dönmesimi, merak etmekteyim. HDP nin emanet olarak 7 Haziranda aldıkları 1 milyon oyun bir kısmının CHP ye geri dönmüş olduğunu farz edersek, geri kalan emanet oy nereden geldide , nereye gitti diye düşünmekteyim.  

Bu sene Kasım ayını pek sevdim sayılmaz. Her ne hal zuhur ettide yenilenen seçim neticesinde 5 ay içinde bir parti 4.5 milyon oy arttırarak % 40.87 den % 49.50  çıktığını ibretle muhtarlarla birlikte izledik. Buradan bazı dersler çıkarılması gerekir. Hani örnek almak gerekirse Almanya Başbakanı Helmut Kohl 1998 senesinde Gerhard  Schröder’e karşı aldığı yenilgiden hemen sonra istifa etmiş onurlu bir siyasetci olduğunu hatırlarız diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>