YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    UÇUK KAÇIK PROJELER
Yazar: MEHMET GALİP BAYSAN | Tarih: 07/06/2015 | Saat: 15:47

Gençlik günlerimizde bizim de ülkemiz için uçuk kaçık projelerimiz vardı. Bu kritik seçim döneminde belki seçilenlere ilham verebilir düşüncesiyle bu gün size bu projelerden bahsetmek istiyorum.

İlk projelerimiz iki büyük ovanın sulandırılması ve bu topraklarda yapılacak Tarım alanlarının işlenmesi ve halkımızın kazanacağı refah ortamı ile ilgiliydi. Bunlardan biri Harran Ovasıydı ki çok şükür bunun gerçekleştirildiğini gördük. Diğeri Konya Ovası idi. Harran’ın çevresinde Dicle, Fırat gibi büyük nehirler vardı ama Konya Ovası su bakımından çok şanssızdı. Oraya nasıl su getirebiliriz diye düşünürken, gözümüze hep daha güneyde yani Adana düzlüğündeki Seyhan ve Ceyhan Nehirleri geliyordu. Acaba bu iki nehrin suları dağları, tepeleri aşıp nasıl İç Anadolu’ya akıtılabilirdi. Sonunda bunun ancak üstün bir teknoloji ve pompalama sistemiyle donatılmış bir boru hattı sistemi ile başarılabileceğini kabul ettik. O zamanlar öyle düşünüyor ve öyle hayal ediyorduk.

Yurt dışına görevli olarak gidip döndüğümüzde, hayalimizi İstanbul- İzmir- Ankara üçgenini, öncelikle Duble Yol değil ama Otoyollarla birbirine bağlamak süslüyordu. Bunun yanında Ege ve Akdeniz kıyılarına Türk ve Avrupalıların kolayca ulaşmasını sağlayacak şekilde Edirne’den başlayıp Çanakkale üzerinden geçerek Ege ve Akdeniz’in turistik bölgelerini birbirine bağlayarak geçen ve Suriye hududuna ulaşan bir otoyol ne güzel olurdu. Tabii bunun yanında Anadolu’yu Ortadoğu’ya ve Kafkasya’yı Doğu ve Güneydoğu Anadolu üzerinden Orta Doğu ve İran’a bağlayan otoyolların Türkiye’ye çok olumlu katkılar sağlaması kaçınılmazdı. Geçen 13 yıllık iktidarları döneminde yöneticilerimizin İstanbul- İzmir Otoyolu hariç, neden otoyollara ilgi duymadığını anlamakta zorluk çekiyordum.

Otoyollar üzerinde bu kadar durmamız belki garip karşılanabilir. Bunun nedeni otoyolların geçtiği bölgeler halkına getirdiği sosyal ve ekonomik avantajlarla ilgilidir. Otoyollar ulaşıma getirdiği rahatlıkla sadece şehirlerarasını değil ülkeleri birbirine yakınlaştırır.  Duble devlet yollarından en önemli farkı daha emniyetli olmasıdır. Römorkunu arabasının arkasına bağlayan bir Avrupalı ve tabii ki Türk aile kolayca ülkemizin seçkin bölgelerine ulaşabilir, ülkemize hem yoldan hem de tesis ve hizmetlerden para kazandırabilir; pek çok insanımızın ekmeğini kazanmasına yardımcı olabilir.

Ancak en büyük hayalim günümüzün bakir İzmir körfezinin nasıl daha güzel yapılacağını düşünmek üzerinde yoğunlaşıyordu. Evlerin balkonundan ne zaman körfeze bakılsa, içinde maksimum 7–8 geminin hareket halinde olduğu sakin ve uslu bir körfezle karşılaşılır. Bu durgun sularda ne kadar çok kürek,  motor,  yelken yarışmaları yapılabilirdi. Bunlardan da önemlisi Egenin incisi olan bu güzel şehrimizin, körfez üzerine yapılacak sanatsal değeri yüksek bir köprü ile ekonomik getirilerin dışında, ne kadar modern bir havaya bürüneceği ve güzelleşeceği düşünülmeliydi.

Köprü veya alt tünelle körfezi geçmek için geçit yeri belliydi. Üç Kuyular- Bostanlı arası en cazip görünen noktalardı. Hangisinin tercih edilebileceği konusuna gelince; zannederim ki maddi imkânlar yönünden belki bir alt geçit daha elverişli görünebilir ama estetik bakımdan bir köprünün şehre katkısı tartışılmaz. Köprünün Dünya çapında bir katkı ile projelendirilmesi ve sadece günümüze değil gelecek yüzyıllara hitap etmesi idealdi.

Doğu Anadolu’da görev yaptığım yıllarda boş toprakların ekilip biçilmesi, ille de ağaçlandırılması, bu arada Hayvancılığın geliştirilmesi en büyük arzumuzdu. Diğerlerine bir şey yapamazdım ama yaşadığımız çevrede ağaçlandırma ve köy yollarının yapım ve onarımına büyük katkılarımız oldu. Şunu bir not olarak belirtmek isterim ki ağaçlandırmada yüzlerin, binlerin pek görülür etkisi olmuyor. Bu konuda ağaçlandırmaya çok fazla ihtiyacı var. Bu konuya soyunanların yüz binleri, milyonları hesaba katarak harekete geçmesi gerekiyor.

Hayvancılığa ilgimiz yine yurt dışı kaynaklıydı. İngilterede köylerden geçerken gördüğümüz ineklerin 100 kilo’ya yakın süt verdiğini duyunca kulaklarımıza inanamadık, bizim köylerimizde gördüğümüz ineklerin günde 10 kilo civarında süt verdiğini hatırladıkça hep içim sızlardı. Şimdi ne durumdayız bilemiyorum. İnşallah suni tohumlama, yem zenginleştirme gibi tedbirlerle hayvancılığımız gelişmiştir.

Dr. M. Galip BaysanYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(www.guvercinevi.net antalyabugun.com)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>