YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BİR YEMİN ETTİM
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 06/06/2015 | Saat: 15:44

Dün Tıp Fakültesinin mezuniyet ve kep giyme töreni vardı. Gurur duyduğum anlardan bir tanesi daha sergilendi. Bu muhteşem tören sonunda hekim olarak  yemin ettiler. Hipokrat yemini aslından tercümesi şöyle başlar:

Hekim Apollon Asklepius, Higiya, Panacea ve bütün tanrı ve tanrıçalar huzurunda yemin ederim ki, yeteneğim ve gücüm elverdiğince bu and ve sözleri tutacağım

diye başlıyarak işini ve öğretileri sıralıyarak şu satırlarla sona erer:

Bu yeminime sağdık kalırsam hayatımı ve mesleki uygulamalarımı insanların tümünden ve her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim, ama ona ihanet eder yada çiğnersem tam tersini yaşayayım.

Bu töreni izleyenlerin dinlediği hekimlerin ettiği ise yemin bu değildir. Hekimlik mesleğine adım atan doktorlar kep giyme törenlerinde ettikleri yemin metni şöyle başlamakta:

Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkca bildiriyor ve söz veriyorum.

Diye başlıyarak hekimlik görevi yaparken nerelere dikkat edeceklerini sıralamakta. Sonunda ise şu cümle ile bitirmekteler:

İnsan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında bile tıp bilgilerimi  insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmıyacağıma, açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim. 

Böyle yeminler bir kaç meslekte de bulunmakta. Askerliğimi yaptığım zaman hatırlarım, eğitim sonunda silah kuşanma töreninde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Askeri bir yemin metni vardı. Ellerimizi silahların üzerine koyarak verilen bu and metni şöyle başlamakta :

Barışta ve şavaşta, karada,denizde ve havada her zaman ve her yerde Milletime ve Cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle hizmet ve kanunlara, ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerin namusunu Türk sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan,Cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda edeceğime namusum üzerine and içerim.

Bir başka meslek kuruluşu olan polislerinde benzer yeminleri vardır. Polislerin yeminleri ise şöyle başlar:

Türkiye Cumhuriyeti anayasasına, Atatürk ilke ve inkilaplarına anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetciliğine sadakatle bağlı kalacağıma ,

diye başlıyarak vazife dökümünden sonra yemini şu sözlerle sona erdirir:

Türkiye Cumhuriyeine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim

Bu ülkeyi yönetmek için halkın seçtiği, Milletin Vekili olduğuna inanmak mecburiyetinde olduğumuz insanların Yüce Meclis önünde ettikleri bir yemin bulunmakta. Bu yeminde şu sözlerle başlamakta:

Devletin Varlığı ve bağımsızlığı , vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü , milletin kayıtsız şartsız eğemenliğini koruyacağıma ; Hukukun üstünlüğüne,

diye devam ederek sonunda şu sözlerle sona erer:

büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim. 

Birde ülkenin başında bulunan Cumhur’un Büyük Millet Meclisi önünde ettiği bir yemin vardır:

Cumhurbaşkanı sıfatı ile Devletin varlığı ve bağımsızlığını , vatanın ve milletin bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne demokrasiye , Atatürk ilke inkilaplarına  ve Laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma , milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmıyacağıma , Türkiye Cumhuriyeti nin şan ve şerefini korumak , yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Bütün yeminleri dinlerken hep gözlerim nemlenir , damlaların düşmesine engel olamam . Kimileri bu yeminlerine sadık kalır, kimileri ise bu sözleri laf olsun diye ederler ve hiçte ettikleri yemine sadık kalmazlar. İnsanlar hayatı şeref ve namusları için yaşadıklarına inanırım. Bu değerlerden yoksun olan kişiler, yemin etse ne olur etmese diye düşündüğümde olur.

Hani geçenlerde sonsuzluğa uğurladığımız bir büyük usta vardı ya . Kayahan . Onun şarkılarının sözleri beni her zaman etkiler. Bir şarkısını herzaman hatırlarım , Bir  Yemin Ettim ki Dönemem, keşki yukarıda  belirtilen mesleklerdeki insanlar namus ve şeref  üzerine ettikleri yeminde,  Kayahan’ı örnek alıp  ettikleri  andı yerine getirseler, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer

https://www.youtube.com/watch?v=flkr0MLYsc4[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>