YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







Hakkaniyete uygun mu?
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 04/05/2009 | Saat: 17:47

Yeni oluşturulan Çukurova Belediyemiz, Seyhan Belediyesinden bölündüğünden, ilgili yasa uyarınca Seyhan’dan Çukurova’ya eleman, araç ve borç/alacak devri yapıldı.

İşlemlerin Valilikçe belirlenen görevli başkanlığında, Seyhan Belediyesiyle birlikte yapıldığı anlaşılıyor. Bu işlemler 29 Mart 2009 tarihinde yeni belediyeler oluşturulmadan tamamlanmış. Bir başka ifadeyle işlemler Çukurova Belediyesinin iştiraki olmadan yapılmış.

29 Mart seçimlerinde Çukurova Belediye Başkanı olarak seçilip yetkilendirilen Sayın Yıldıray Arıkan’ın şikayetlerinden anlaşılan, bu işlemler sonucu Çukurova Belediyesi, yani sonuçta Çukurova’lı hemşehrilerimiz zarara uğratılmış!

Daha işe başlarken böyle büyük bir borç, yüklü personel ücreti ve şişik kadro Çukurova’dan beklenen hizmetler için önemli bir engeldir.

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Seyhan Belediyesi'nden 18 milyon 932 bin TL borç transferi ve norm kadronun üzerindeki personel aktarımının iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Bu konuyu açıklarken Arıkan, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk ile borç ve personel durumunu görüşmek için bir araya geldiklerini ve personel konusunda dahi "listeyi deldirtmem" diyerek katı tavır sergilediğini ileri sürdü ve “Yeni kurulan bir ilçe belediyesinin yaklaşık 19 trilyon borcu olur mu? Borç devri yapılırken, bir tek kuruş alacak devri yapılmamış. Devredilen borç vergi, SSK primleri ve İller Bankası'ndan kullandırılan kredinin parası. Faizli borç belediyemizin sırtına yüklenirken, Çukurova Belediyesi'nin kurulmasına ilişkin kanun çıktıktan sonra ilçede büyük oranda belediye arsaları satılmış. Şimdi belediye hizmet binası için dahi arsa bulamıyoruz” demiş.

İlk akla gelen soru şudur: Bu aceleye sebep neydi? Bekleseydiniz de “alacak” olanla  “verecek” olan oturup yüz yüze, görüşüp değerlendirseydi daha iyi olmaz mıydı?

Böylesi, üzerine borç yüklenen Çukurova Belediyesinin katılımıyla yapılsa daha adil, hakkaniyete daha uygun olmaz mıydı? Komisyona başkanlık eden Vilayet temsilcisi, Çukurova Belediyesinin itirazları hakkında ne düşünmektedir?

Sayın Yıldıray Arıkan’ın itirazları ciddiye alınması gereken önemde, anlaşılıyor.  

Olay Yargıya taşındığına göre, eğer Mahkeme Sayın Arıkan’ın davasını kabul ederse, İdarece görevlendirilen kişinin başkanlığındaki komisyonun işlemleriyle mağdur edilen Çukurovalıların sorumlusu, bir ölçüde Devletin tarafsız, objektif ve hakça davranması gereken görevlileri olmayacak mıdır?

Acaba bu durumu düzeltmek üzere mahkemeye gitmeden bir ara yol bulunamaz mı?

Çok temel yasalarda dahi başka konularda yasa çıkarırken bir madde ekleyerek gerekli görülen değişiklikler sürekli yapıldığına göre, bu konuda eğer yasal engel varsa onu da böyle çözmek düşünülemez mi?

Çünkü neresinden bakarsak bakalım olay bütün Adanalıları ilgilendiriyor.

Gerçi Başbakanın Adana seçimleriyle ilgili açıklamasından sonra bizimki hayal görmek gibi; YSK kararıyla kesinleşen bir seçim için “kara leke” gibi, “şaibeli” gibi çok ağır sözler edebilen ve açıkça YSK’yı töhmet altında bırakan zihniyetten CHP yönetimindeki Çukurova Belediyesi için “iyileştirici adım” beklemek çok fazla iyimserliktir.

Hem baksanıza 3. AKP Hükümetinde de Adana’ya bir bakanlık yok!

Büyükşehir bünyesindeki alt belediyeler birbirine rakip değil; birbirini tamamlayan, bütünün uyumlu parçaları olmalıdırlar. Zaten geçmişte sorun olan ilçe ve Büyükşehir belediyelerinin uyumsuzlukları değil miydi? Şimdide birinin içinden çıkmış komşu iki belediyenin zıtlaşmasından ne fayda üretilir ki?

 “Çukurova”ya norm kadronun üzerinde ve yüksek maliyetli işçiler ile eski model araçları yollayan zihniyet, açık ki “işbirliği” anlayışından uzak; kardeş ilçeyi zora sokma anlayışındadır.

Dileriz mahkeme yanlıştan dönülmeyi sağlar; Azim bey de Çukurova ilçesine “hasım” gözüyle bakmaktan vazgeçer…



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>