YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

KARGA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 19/03/2015 | Saat: 10:31

KARGA

Her önemli insanın birçok konuda fikirlerine baş vurduğu danışmanları olduğu bir hakikattir. Bir insan her konuyu mükemmel bildiğine inanmam. Bir insan bir konuda belki üç konuda bilgi sahi olabilir. Hatta gelişen dünyada her gün olmasada zamanla bilgilerin güncellenmesi gereklidir. Bilgisayarlar bile kullanım zamanı içinde bir çok kerre güncellenmesi gerekmektedir. Kullandığımız telefonlar bile, bir sene içinde yeni tür yazılımlarla güncellemesi mümkün olmaktadır.

Bazı konuları güncellemek kabil olmamasına rağmen, gelişen dünyada tekamül eden bilimle bildiklerimizi yenilemek, bilmediğimiz konuları öğrenmemiz kendi yaşamımızı kolaylaştırma adına gereklidir.  Ben ilime inanan bir insanım. İnsaoğlunun yaşamı sürecince hayatı kolaylaştırma adına bilim ve bilginin dışında yaşam sürmesi mümkün görünmemektedir. Artık her konu bilimle yönetildiği bir dünyada, bilim dışı yaşamak kolay olmadığı muhakkak.

Basit bir iş olarak gördüğümüz pazar yerlerinde çalışan insanlarımız sebze ve meyvayı tarttıkları elekronik teraziler, tartım sırasında  girilen kilo değerine göre ederini anında müşterinin gözü önüne koymakta.  Bu basit işlemden hareketle uçak yolculuğu sonunda bagaj etiketlerini okuyan lazer okuyucuları bavulların hangi bankodan sahiplerine ulaştıracağını seçip hatasız servis  yapmaktadır. Bir uçağın uçması, binlerce uçağın gökyüzünde kendi rotaları içinde yol alması inanılmaz bir teknolojiyi gerektirmektedir. 

Bir ülkenin ekonomisi bir evin ekonomisine benzemesede bir birlerine benzer yanları bardır. Biri mikro düzeyde diğeri ise makro düzeyde çalışır. Makro düzeyde çalışan bir ekonomide bir çok enstruman bulunur. Bu endstrumanları doğru zamanda ve doğru sırada kullanmak gereklidir. Yalnış yerde ve yalnış zamanda bu entrumanları kullanırsanız bir evin batağa düşmesi,  bir şirketin iflasın eşiğine gelmesi gibi olur. Hani amiyane bir tabir vardır : ‘’ Uçkur çıkmışşa kısmetten peşkir dokuz yerden çözülür’’ derler, işte öyle bir şey olur.

Bir çok ekonomi tahsil etmiş insanların bile enflasyona bağlı faiz ve döviz kurları arasındaki yumuşak dalga ve dengelemelerin sağlanmasında, hangi konuda hangi sıra ile işlem yapılacağını bilmemesi doğaldır. Kaldıki bu konularda hiç eğitim görmemiş yetkili kişilerin, olur olmaz yerde fikir beyan etmesi , yabancı yatırımcıları ülkeden kaçırmaya yetmekte. Sadece kaçırmaya kalmamakta, yeni yatırımcılarıda bu ülkeye gelmekten vaz geçirmekte. Kaçan yatırımcılar sıcak paralarını döviz olarak toparladığı zaman, yabancı para birimi değeri yükselmeye başlamakta. Bir kerre bu sistem içine endişe girdimi, bu endişeyi ortadan kaldırmanız zor olmakta.

Güven , ve itimat bir kerre sarsılmışsa bunu geri kazanmak pek kolay olmaz. Aylardır Istanbul’da yapılması planlanan üçüncü Atatürk Hava Limanı için yurt dışında bir yandan SerVekil , diğer yandan Cumhur çalmadıkları kapı bırakmadılar. Kimse Türkiye’de siyasetin bulaşabileceği Bağımlı Merkez Bankası ve keyfi Para Politikalarına güvenip bu ülkede ciddi yatırım yapmayı düşünmez.

Bir taraftan polis devleti için hazırlanan güvenlik yasa taslağı adı altında faşist anayasa alt yapı kanunu ve bu çarpık hukukun topluma dayatılmasına isyan eden yurdum insanları, sonunda yasanın komüsyona gönderilmesinde muvaffak oldular. Diğer taraftan her gün ekranlarda güncel kalmak adına olur olmaz konuşan bir Cumhur, son günlerde Merkez Bankası Başkanı nı yıpratıp kendi elemanı olan Tom Mixs yüzlü ekonomi danışmanını bu kurumun başına geçirmeyi düşleyen bir Saraylı, ne birinde nede diğerinde başaramadı, Para İdaresi konusunda Sarayda ihanetle suçladıklarından ders aldılar. Ne   günlere kaldık.

Dedimya okumayı, öğrenmeyi, araştırmayı sevmeyen ve hangi okuldan mezun olduğu bilinmeyen bir Cumhurun eğer kılavuzu Karga olursa, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>