YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Bana 'CHP'li AMCA' Dediler !..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 10/01/2015 | Saat: 16:02

Genel seçimler yaklaşıyor.  Ki; bu genel seçimlerin ülkemiz için bir kader seçimi olacağını da biliyoruz.  Bu nedenle, özellikle Sayın Tayyip Erdoğan’ın ‘ötekiler’ gözü ile baktığı biz T.C. Vatandaşları arasında da bir tedirginlik başladı.  Ayrıca bu arada gariban ötekilerin safları sıkılaştırması çabaları da gözden kaçmıyor.

Safları sıkılaştırmak amacındaki bu ötekiler, ana muhalefet partisine göz atarak, sanki gene hüsrana uğrayacakları korkusunu da yaşamıyor değiller.

Şarkının aklımızda kalan sözlerine koşut olarak; “AKP’ye gene iktidar yolu, bize ise kurşunlar!” endişesi ile birbirlerine sokularak kendilerince çözüm yolu arıyorlar.

Bu havanın etkisi ile ötekilerden bir dostum benden olumlu haberler beklercesine sorgulamaya başladı beni; “Söyle bakalım CHP’li Amca!” deyince, rahatlatıcı somut yanıtların benden beklendiği sıkıntısı ile işi şakaya vurmak gereği duydum.  İlk yanıtım gene bir reklam repliği ile oluverdi birden; “Eyvah, bana Amca dediler!”.

Beni sorgulayarak, ana muhalefet partisi hakkındaki son günlerin yarattığı kuşkulardan arınmak isteyen dostum, AK-ŞAKA’nın bir CHP üyesi ve bir zamanların Yenişehir Delegesi seçilmiş olması hasebi ile çok bilgili (!) olabileceğime inanıyordu belli ki.  Heyhat!

İtiraf etmeliyim ki, siyasetçi mantığım çok zayıftır.  Hani bir sınav yapılsa, eminim bütünlemeye kalırım.  Hatta bütünleme sınavında da başarılı olamayarak sınıfta kalırım.

Ancak neyse ki siyaset konusunda ilgileri olan ve siyasetçi üslubu ile düşünebilen arkadaşlarımız vardır.  Bize zihin açıcı yorumları ile katkı sağlıyorlar.  Örneğin; Mersin İmece Gazetesi köşe yazarlarından Sayın Mithat Fahlioğlu, bu yaklaşımıma doğru bir örnektir.  Son iki yazısı ile CHP il yönetimi yönünden kayda değecek eleştirilerini bizlerle paylaşıyor.

Şu kadarını söyleyebiliyorum, CHP yönetimi genel merkezi ile ve ülkeye yayılmış yönetim kadroları ile henüz seçim havasına girememiş görünüyor.  CHP’ye umut bağlamış seçmen kitlesi de bu uyuşukluktan payını almış görünümdedir.

Örneğin; bir ilçe başkanının aday olabilmek için istifa etmiş olması, maalesef aradan geçen iki haftalık süre içerisinde halen çözülemiyorsa, ortada bir sıkıntı var demektir.  Gün, ince eleyecek ve sık dokuyacak zaman değildir.  Merhum Metin Toker’in ünlü vecizesi ile yapılması gereken “Normali makulde aramak”ilkesine uyumla çözümlenebilirdi.  Ki, halen çözümlenemediğini duymaktayız.  İl yönetimi mi yavaştan alıyor, yoksa genel merkez çok mu müdahale ediyor, bilemiyoruz.

Mersin CHP İl Başkanlığı görevine yeniden seçilen değerli il başkanı, herhalde elini çabuk tutarak, CHP seçmenini sahaya alıştırmak zorundadır.  Tabii bu yaklaşımım sadece Mersin için değil, tüm illerimiz temelinde uygulanmak zorundadır.

Kişisel önerim; hemen her ay, hatta becerilebilirse ayda iki kez salon toplantılarına başlanmalıdır.  Uygun salonlar sağlanarak, her toplantıda bir genel başkan yardımcısı ve bir milletvekili yanında, kentimizde kendisinde yeni dönem için aday adaylığı heyecanı olan CHP’li kent insanlarımız konuşmacı olarak halkımızın önüne çıkmalıdırlar.

Konular ise her toplantı için ayrı ayrı saptanarak, mikrofondan yansıtılacak somut önerilerin öne çıkacağı bir ülke meselesinden seçilebilir.  Örneğin; ilk toplantının konusunun “CHP’nin Kadın Sorununa Bakışı ve Kadına Şiddetin Önlenmesi İçin Somut Öneriler” olmasını bir üye olarak öneriyorum.

Sırası ile “Kürt Ayrışmasına Somut Öneriler” veya “Ülkemizin Ekonomisinin Yakın Gelecekteki Darboğazı” gibi konular, hem CHP’ye ilgi duyanların ve hem de kararsız seçmenlerin ilgisini çeker diye düşünürüm.

Tabii ki bir başka gündem maddesi olan “Ön Seçim veya Genel Merkez Atamaları” gibi ikircikli konulara da en kısa zaman da açıklık getirmek gerekir kanısındayım.

CHP, son yerel seçim sırasında yaptığı yanlışlardan ve kısır çekişmelerden sıyrılarak, 2015 genel seçimleri için umut olmak zorundadır.  Bu yola çıkarken, kendisini “Yeni CHP” diye tanıtmaya devam etmektense, “Altı Ok’la Simgeleşmiş CHP”olarak sahnede yerini alması gerektiğini kişisel kanaatim olarak ifade etmek isterim.

Yönetime yeni katılan Prof. Mehmet Bekâroğlu’na ‘hoş geldiniz’ demiş olsak bile, demokrasinin laiklik ilkesinden fedakârlık yapacak bir “Y- CHP”, gene hüsranla çıkabilir sandıktan.  Mehmet Bekâroğlu ve benzeri yeni katılımcılar belki CHP yelpazesi için renk olabilirler, ancak seçim sırasında asla ivme kazandıracak aktörler olamazlar, diye kişisel kanımı buraya kazımak zorunda hissediyorum kendimi.

CHP’nin Sevgili İl ve İlçe Başkanları, buyurun artık top sizde.  Biz CHP seçmenlerine de lütfen ‘passolig’ uygulaması yapmadan becerinizi ortaya koyunuz!..Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>