YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    5.nci Dünya Su Forumu, Sütlüce Kongre Merkezi ve Atatürk
Yazar: YUKSEL OKTAY | Tarih: 30/03/2009 | Saat: 23:19

Türkiye’de kongre tarihinin en büyük organizasyonu olan 5.nci Dünya Su Forumu’na katılmak fırsatını buldum. Forumun İstanbul’da yapılmış olması, Türkiye ve Türkiyede yasayanlar için çok büyük bir başarı ve Amerika’dan katılan birçok firma ve Amerika’da yaşayan Türkler için de bir gurur kaynağı.

1995 senesinde yapılan Habitat II Kongresi dahil bir çok konferansa katılmış birisi olarak, Forumu düzenleyenleri (Dunya Su Forumu, Devlet Su Işleri başta olmak üzere), Ikon ve Interteks firması çalışanlarını ve forumda hizmet verenleri (Tarsus Amerikan Lisesi mezunu ve Kosovalı bir üniversite ogrencisi dahil), bilhassa herkesin yardımına koşan İstanbul Üniversitesi öğrencilerini, kutlarım.

Su nedir
Yakın bir arkadaşın 4 yaşındaki yeğeni birgün musluktan akan suyu gösterip, "Hala su nedir, nasıl olur?" diye sormuş. Bunun gibi bir çok akıllı soruları soran yeğenine cevap vermekte güçlük çeken arkadaşım oksijen ile hidrojenin bileşiminden diye anlatmış... Hepimiz söylediği gibi "Su Hayattır" ve insanların her döneminde su vardır (uğurlananların arkasından bir kova su döküldüğü gibi) ama pek kymetini bilmeyiz.

Pinarlardan akan su
Safranbolu'da geçen çocukluk yıllarımızda, üç kardeş hemen her akşam Kıranköyden'den Bulak köyü yönüne doğru yürür ve Askerlik Şubesinin bulunduğu yerdeki Çesmeden su testilerini doldururduk. Hemen her gün beş kilometre yol yürüyerek taşıdığımız su, Bağlar'dan küçük boru ile gelen suyun yanında içtiğimiz suydu. Kenya'da bazı köylerde hiç su olmadığı için 20 kilometre yürüdüklerini anlatıyorlar, Cumhurbaşkanı Obama'nın ülkesinden gelen hikayelere göre.. Bazılarının söyledikleri gibi, dünyada bir milyarın üstünde insan sudan yoksunmuş...

Su Forumu
Dedikleri doğruysa, Su Forumuna  140 ülkeden gelenler vardı ve 23,000 üstünde katılımcı…. Bu rakamları bazı gazetelerde ve yayınlarda 180'e ve 35,000'e çıkaranlar oldu, yani katılım çok büyüktü ama Türkiye'de kaç kişi Su Forum'undan ve sunulan bildirilerden haberleri vardı, pek az yazan oldu.  İlmin hemen her dalında çalışıyor olan ve kongrede tecrübelerini ve bilgilerini paylaşmak için ve bazıları Türkiye’ye ilk defa gelen yabancılar ve Türkler, muhakkak ki su, baraj, tabiat ve tahribat üzerine çok şeyler öğrenmişlerdir. Sergiler, şirketlerin tanıtımları, bilhassa şişelerdeki "Tokyo Water", anlatmak icin sayfalar gerekir. Ancak Fuarda Türk firmalarının katılımı az ve birçok makine halen yurt dışından ithal ediliyor. Çok büyük bir olay ama televizyonlarda gazetelerde yazı çok az. İki gazete vardı Forumda, Sabah ve Star. Niye İngilizce çıkan Turkish Daily News veya TodaysZaman yok dedim. Bilmiyoruz dediler. Oturumlar dolu, yerlerde oturanlar vardı... Galiba Tarsus Amerikan Kolejinden Yılmaz Ayata katılmış, umarım O da izlenimlerini anlatır. Talas Orta Okulu ve TAC mezunu başka bir çok arkadaş da katılmışlardır muhakkak.

Istanbul'da bir de Alternatif Su Forumu vardı, Bilgi Üniversitesinin Santral İstanbul kampusunda. Birçok yabancı katıldı ve Amerikalıların ilk sordukları soru, "Türkiye sularını satıyormuş, doğru mu?" oldu. Üzerinde en çok konuşulan meselelerden birisi, yapılmakta ve planlanmış olan Barajların (çoğu hidroelektrik santralları ile beraber) yarattığı tehlikeler ve tahribat. Tarsus Amerikan Lisesinde 1953-1956 yılları arasında öğrenciyken, Adana'ya gider ve Seyhan Barajının yapımını izlerdim... Genç bir mühendis olarak calıştığım Keban Barajının kültürel varlıkları yok edeceği hiç aklıma gelmemişti. Ama bu Forum'da Ilısu barajinin 12,000 yillik Hasankeyf'i sular altında kalmasına gönülleri razı olmayan insanlar vardı.

Sutluce Kongre Merkezi
52 seneden beri Amerika’da yaşayan fakat Türkiye’ye çok sık gelen bir İnşaat Mühendisi ve Yöneticiyim. Forum’un açılışına ve birçok toplantılara katıldım. Forum’da birçok tanıdığım şahıslarla da karşılaşmak çok hoş bir sürprizdi, hepsi heyecanlıydılar.

Japon Prensinin de konuştuğu bir panelden çıkınca, tesadüfen karşımda bulduğum kıymetli bir öğretim üyesi olan Tarsus Amerikan Lisesi mezunu arkadaşımla, Forum’un yapıldığı Kongre Merkezi üzerine konuşurken, bana, “Bak burasını Türk mühendisleri yaptı” dedi. “Evet” dedim, “hakikaten çok güzel… Organizasyonu da Türk firmaları yapmış, ama bir eksiği var” demekten de kendimi alamadım. “O ne?” diye sordu. Ben de, “Hemen her Kongre Merkezinde ve daha çok yabancıların kaldıkları otellerin lobilerinde olan Atatürk resmi yok” dedim. “Herhalde Merkezin açılışı acele olduğu için belki unutmuşlardır” dedi. “Her şeyden önce Atatürk resmi konulmalıydı ki, belki bu Foruma 140 ülkeden gelen 23,000 yabancı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve böyle kongrelerin yapılması için zeminin hazırlanmasına büyük katkısı olan (Forum sponsorlarından Devlet Su İşlerinin kurulması dahil) ve tüm dünyanın takdir ettiği bir insanı tanıma fırsatı bulsunlar” dedim ve biraz daha konuşup ayrıldık.

Katılımcıların genel kullanımı için kurulmuş bilgisayarların bir kısmına bakmak fırsatım oldu ve bu bilgisayarların ilk açılışında görüntülenen fotoğraflar ilginç geldi. Birisinde “1453 İstanbul'un Fethi” yazısıyla Fatih Sultan Mehmet'in resmi, bir kaçında “camiler” ve bazılarında Atatürk resmi vardı. Dört gün sabahları, bir gün öğleden sonra ve Cumartesi tam gün katıldığım Su Forum'unda, kendi kendime bir anket yaptım. Konuştuğum her kişiye, “şimdi bulunduğunuz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu kim” diye sordum.

Filipinli, alçak sesle, Mustafa Kemal Atatürk dedi. El Salvadorlu kadın bir mühendis, her kes biliyor, Atatürk dedi. Etiyopyalı üç çevreci mühendis, “Mustafa Kemal Atatürk tabii” diye cevap verdiler ve ilk defa katıldıkları Su Forumundan ve ilk defa geldikleri Türkiye’den çok memnun olduklarını anlatmakla bitiremediler. Bir de Arnavut asıllı bir Türk'ün Atatürk'ü ne kadar çok takdir ettiğini ve sevdiğini heyecanla anlatması vardı. Daha önemlisi, Meksiko gurubundan birisi, niçin açılış programında Türkiye hakkında bir gösteri yoktu diye sordu. İlk defa geliyoruz Türkiye'ye, pek çok şey bilmiyoruz, bazı kültürel etkinlikler vardı ama yerlerini bulamadık dediler. Sonra da eklediler, tabii Atatürk'ü biliyoruz. Hele Nijerya'dan, çok güzel İngilizce konuşan bir profesör, “nasıl olur Atatürk'ün resmi olmaz” dedi. Ama İsviçreli ve Fransız katılımcılar, ''hatırlayamadım, kimdi” dediler. Böyle bir toplantıda yapılan tesadüfi sohbetlerin istatistiki anlamı olmayacağı, dolayısıyla İsviçreli ve Fransız katılımcıların Atatürk'ü bilmemeleri bütün Avrupalıların Atatürk’ü bilmediği anlamını vermeyeceği açıktır.

Dünya Su Forumu’nun Türkiye’de başarı ile yapılmış olması çok büyük bir kazanım ve fırsattır, Türkiye’ye değişik yönlerden getirisi çok olacaktır. Bilhassa Forum’daki “Youth Forum - Genclik Forumu” programları çok güzel oldu. Bu başarılı organizasyonunu, daha önce yazdığım gibi bir eksiği vardı: hiç bir salonda Atatürk resmi yoktu. Konuştuğum birçok kimse, bilhassa hizmet veren üniversite talebeleri, haklısınız dediler. Ümit ederim, Atatürk’ün hiç olmazsa bir resmi, hem Sütlüce hem de Feshane salonlarından birisine konur[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>