YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Kıt’a Avrupa Ekonomisi Dünyanın En Önemli İktisadi Sorunu mu?
Yazar: MAHİR FİSUNOGLU | Tarih: 02/11/2014 | Saat: 13:31

Dünya ekonomisinin genel olarak iyi bir durumda olmadığı bir ortamda, bu sorunun cevabı “evet” olmak durumunda. Amerika ve İngiltere ekonomileri göreli bir iyileşme içinde görünürlerken Japonya’dan gelen haberler iyi değil. Çin ekonomisi ise 2000 yılından beri en düşük büyüme oranını gösteriyor. Bununla birlikte en büyük endişe Kıt’a Avrupa’sı ekonomisinin durumu.

Kıt’a Avrupa’sının en önemli ekonomisi Almanya’da büyümede yavaşlama var. Avro bölgesi son altı yıldır üçüncü kez resesyona girmenin eşiğinde duruyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin avroyu kurtarmaya yönelik bütün çabalarına rağmen Kıt’a Avrupa yöneticileri iki yıldır gerekli adımları atmıyorlar. İtalyan ve Fransız ekonomileri yapısal reformlarla uğraşırken, Almanya enflasyon endişesi ile genişleyici para ve maliye politikalarına karşı çıkıyor. Avrupa Merkez Bankası üzerindeki ağırlığını kullanarak da bunu sağlayabiliyor. Sekiz Avrupa ülkesinde fiyatlar düşmekte ve bu üreticilerin ve tüketicilerin  harcamaları sürekli erteliyor olması demektir. Bu durum 1929 Büyük Krizi sırasında da olmuştu ve Almanya 1930’lu yıllarda bu durumun acı sonuçlarına katlanmak zorunda kalmıştı.  Avro bölgesinde enflasyon yüzde 0.3. Kıt’a Avrupa’sı dünya ekonomisinin beşte biri büyüklüğünde ve adım adım deflasyon (enflasyonun aksine fiyatlar genel seviyesinin  gerilemesi) ve duraklamaya doğru gidiyor.

İyimserler, Japonya ekonomisinin 1990’lu yıllarda düştüğü deflasyonun gerek Japonya ve gerekse dünya ekonomisi için felaket olmadığını söylüyorlar. Ancak, avro bölgesi Japonya’nın aksine homojen bir bölge değil ve bu kadar ülke uzun süreli bir deflasyona dayanamayabilir. İtalya ve Yunanistan gibi ağır borçlu ülkeler var. Yatırımcıların baskısı ile popülist politikaların izlenmesi  tehlikesi her zamankinden daha olası.

Bu günlerde sadece petrol fiyatlarındaki gerileme “iyi” bir haber olabilir:  Petrol fiyatlarındaki gerileme, tüketim harcamalarını arttırabilir. Ancak ücretlerdeki duraklama ve gerileyen diğer fiyatlar talebin zayıflamasına yol açar. Zengin OECD ülkelerinde (çoğu Kıt’a Avrupa’sında) 45 milyon kadar işsiz var. İtalya ve İspanya’da gençler arasında işsizlik oranı ise yüzde 40 civarında. Kıt’a Avrupa’sı için iki kötü haber daha var:

a) Amerika’daki düşük enflasyona rağmen iyileşme, yatırımcıların Amerika’ya yönelmesine yol açabilir ve b) nerede ise sıfır seviyesine gerilemiş kısa dönem faizlerin daha fazla gerileyeceği ve böylece harcamaları arttırabileceği bir alan kalmadı. Kısa dönemde merkez bankalarının elleri kolları bağlı.

Aslında çözüm yine Almanya’nın ikna olmasından geçiyor. Almanya’nın ancak avronun tehlikede olduğuna ikna olduğu zaman harekete geçme kararından vazgeçmesi gerekiyor: Avrupa Merkez Bankası  özellikle alt yapı harcamaları için tahvil/bono alarak para arzını genişletmeli, miktar kolaylaştırmasına gitmeli. İtalya ve Fransa ise sıkı maliye politikaları izlemekten vazgeçmeli, bir yandan kamu harcamalarını arttırırken diğer yandan yapısal reformlara devam etmeliler. Almanya ise negatif faiz oranlarından bile borçlanabilir ve altyapı harcamaları ile ekonomi canlandırabilir.  Bu arada Avrupa Birliği’nin bütçe açığı tanımlarını gözden geçirerek yeni tanımlar getirmeli. Bir kez deflasyona girildikten sonra, çıkmak daha zor ve daha maliyetli olacak.

 Prof. Dr. Mahir Fisunoğlu[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>