YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUHTAR
Yazar: MUZAFFER CANDANER | Tarih: 13/03/2009 | Saat: 01:07

Yerel seçimler yaklaşmakta. Geçmiş seçimlerle kıyaslandığında, adaylar açısından daha az rağbet edilen bir kurum var :  Muhtarlık.   İsteksizliğin nedeni malum: Gelirlerinin azalması.

İşlevlerinin değişiklik göstermesi nedeniyle ikiye ayırabiliriz: Köy Muhtarları, Kent Muhtarları. Yazımızın konusu: Kent Muhtarları.

Ben şahsen, seçilerek gelen ve (en alt düzeyde de olsa) Devleti temsil eden bu müesseseyi önemsiyor; ancak, hizmetlerinden yeterince yarar sağlayamadığımızı düşünüyorum.

Eski muhtarlarımız; az nüfus avantajıyla, mahalledeki hemen herkesi tanır, kimin, hangi evde ikamet ettiğini bilir, çantasındaki mühürü ve ıstampasıyla; terzi, berber gibi bir mahalle esnafının mekânına takılır, müracaatları orada kabul ederek, görev yapardı.

Sonra, kendilerine derme, çatma yer edindiler. Senelerce böyle çalıştılar. Nice on yıllar sonra, yani şimdilerde ise, müstakil çalışma mekânına ve bilgisayar gibi bazı teknolojik imkânlara da sahip olabildiler. Çok da iyi oldu.

Ancak, halen noksanlar ve yapılması gerekenler var. Amaç: Maksimum ve kaliteli hizmet üretilmesini temin ise; oluşum, görev, yetki ve sorumluluklarını belirleyen ilgili yasa ve yönetmelikler tekrar düzenlenebilir. Bu göreve vasıflı kişilerin talip olmasını temin için burası, bir cazibe merkezi haline dönüştürülebilir.

Seçilen, ancak daha sonra ortalarda hiç görünmeyen AZA lar aktif hale getirilmeli, başkaca bir işle meşgul olmadan, muhtarın koordinasyonunda çalışan profesyonel ve faal bir ekip niteliğine kavuşturulmalıdır.

Bahsedilen isteklerin gerçekleştirilmesi, her şeyden önce maddi olanaklar temini ile mümkündür. Muhtarlık, vatandaştan hiçbir şekilde para kabul etmemelidir. Ancak, çok cüzi haldeki maaşları,  örneğin; Azalar: Asgari ücret.  Muhtar: Asgari ücretin iki katı şeklinde düzenlenebilir. Elektrik, su, telefon giderleri karşılanmalı, bilgisayarı ve faksı bulunmayanların tedariki gerçekleştirilerek, ücretsiz internete bağlanmaları sağlanmalıdır.

Bu maddi olanakların sağlanmasının ve yeni organizasyonların yapılmasının nedeni: Muhtarlık, her ne kadar Devleti temsil eden bir organ ise de; Vatandaşı da temsil etmesinin temini içindir. Yani, kamusal hizmetlerin aksaması esnasında, halkın ulaşmakta zorlandığı; özellikle Valilik, Belediyeler ve Emniyette vatandaş adına hareket edebilmeli, sorunların giderilmesinde aktif rol üstlenebilmeli, böyle bir potansiyele ve takip gücüne sahip olabilmelidir.

Muhtar ve ekibi, mahallesindeki her sokağı ayda bir behemehal gezmeli. Buradaki mevcutsa olumsuzlukları tespit etmeli. Örneğin, her üç ayda bir mahalledeki apartman veya bina yönetimlerini de ziyaret ederek kamusal ihtiyaçları belirlemeli. Bunları, derhal gereken mercilere taşıyarak, problemin giderilmesini sağlama görevini üstlenmelidir.

Böylelikle, vatandaşın hayatının kolaylaştırılmasına katkıda bulunulmalıdır.

Muhtar adaylarımıza başarı dileklerimizle.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>