YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

HASAN ALMAZ, BAKAN ALIR....
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 07/03/2009 | Saat: 14:16

Yazının başlığına bakarak bu söz böyle değildi diye düşünebilirsiniz. Sizlere anlatacağım öyküde böyle yazmak zorunda kaldım. Hasan kim diye soracak olursanız onu da anlatacağım.

Hasan; Memleketin ücra bir köşesinde görev yapan uzman bir doktor. Yıllarca pratisyen hekimlik yapmış, uzunca süre sonra uzmanlık eğitimi yapmaya hak kazanmış, şu anda büyük bir ilçe devlet hastanesinde uzman olarak çalışmakta. Lise yıllarında hep doktor olmak istemiş, girdiği üçüncü üniversite sınavında bunu başarmış bir kişi. Meraklanmayın Tıp Fakültesini tam süresinde bitirdi. Yani beklenilen çift dikiş olayı olmadı. Zorunlu hizmetini deniz kenarı bir ilin, denize hasret bir ilçesinde yaptı. Her hastasını dört dörtlük muayene ve tedavi etti. Hastalarına hep iyi baktı. Uzun uzun baktı, zamandan hiç çalmadı.

Baktı baktı da bugüne dek henüz evlenemedi. Zorunlu hizmetini yaptığı deniz kenarı ilin, deniz görmeyen ilçesinde kendisi gibi zorunlu hizmet yapan meslektaşına aşık oldu. Ona hep baktı. Uzun uzun baktı. Baktı da bir türlü onu sevdiğini söyleyemedi. İçini, derdini açamadı. Hep hastaları ile uğraştı durdu. Hastalarına uzun uzun bakarken meslektaşı bir başkasıyla önce nişanlandı, sonra da evlendi. Hasan baka dururken elin oğlu imzayı bastı, sevdiceğini aldı gitti. Anlayacağınız bakan değil imzayı basan aldı.

Bu olay üzerine deprese olan bünyesi artık oralarda çalışamayacağını söylüyordu. Artık uzman olmalı idi. Çok çalışltı, çok okudu. Sonunda muradına erdi. Uzmanlık eğitimini tamamlayıp gönül yarasına tuz basıp, memleketin ücra bir köşesinde büyük bir ilçe devlet hastanesine tayin yaptırdı. Burada da eski bakma hastalığı devam etmekteydi. Hastalarına çok zaman ayırıp onların dertlerine deva oldu durdu. Devletin kendisine verdiği maaş ve üç ayda bir verilen döner sermaye parasıyla haline şükrediyordu.

Gün geldi, Sağlık Bakanlığı PERFORMANS adı altında aylık döner sermaye ödemeleri sistemini çıkarttı. Yani çok çalış, çok puan topla, çok para.... Yaptığın her işin, baktığın her hastanın puanı var. Ne kadar puan topladın, o kadar köfte, pardon döner sermaye parası alacaksın. Ne var bunda der dediğinizi duyar gibiyim. Hasan bakar, bakar da hastasına uzun uzun bakar. Nasıl toplayacak puanı, böyle uzun uzun bakmakla puan toplanır mı? Meslektaşlarına bakar kendisinin iki, üç katı para alıyor, ne yapsın Hasan onun işi bakmak... Ama uzun uzun bakmak. Öyle şipşak iş yok. Günde 100-120 hasta bakan meslektaşlarının yanında 20-30 hasta bakan Dr. Hasan ne yapsın... İkisi de bakıyor. Günde 100 hasta bakan gözünün ucuyla bakıyor, Hasan uzun uzun bakıyor. Biri 2 dakikacıkta bir hasta bakıyor, bizim Hasan daha hastanın öyküsünü alıyor, derdini soruyor. Biri yüksek performanslı doktor, Hasan düşük performanslı uzun bakan doktor. Hasta bak be kardeşim, ilki gibi bak. Bak,bak ta nasıl bakarsan bak. İster profilden, ister önden bak. Tut çeteleyi. Çarp hastax21 puanı. Unutma bu çarpmayı. Kısa kısa bak, bak ki hastalar seni özlesin, yeniden gelsin. Her gelişte 21 puan cebinde. Her hasta 21 puan. Yazdığın her reçete, attığın her imza puan. Bizim Hasan ne yapıyor derseniz, o yine bildiğini okuyor. Hastalarına uzun uzun bakıyor. Döner sermaye parasını az alıyor. Yani daha az reçete yazıyor, daha az imza atıyor.

Ah be Hasan öğrenemedin gitti. O başlık yanlış. Hasan almaz bakan alır diyerek, bilerek yanlış yazdım. HASAN ALMAZ İMZAYI BASAN ALIR. Bunca yıl öğrenemedin. Gençliğinde kızı da elinden kaçırdın, uzun uzun bakmanın faydasını göremedin. Elin adamı sen bakarken bastı imzayı götürdü kızı. Aklını başına devşir, bırak bu bakma inadını. ARTIK ANLA BE HASAN, "HASAN ALMAZ (imzayı) BASAN ALIR"...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>