YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Son pişmanlık akçe etmez
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 27/02/2009 | Saat: 00:38

22 Temmuz seçimlerine gidilirken AKP karşıtı seçmenlerin eğilimlerini şöyle bir hatırlayalım; “AKP’ye dur demek üzere, solcular CHP’ye, sağcılar MHP’ye oy versin” değil miydi slogan?

Böylece seçimlerden sonra bir “CHP-MHP Milli Koalisyonu” değil miydi, özellikle DYP-ANAP birleşmesinin suya düşmesinden sonra partisiz kalan merkez sağ seçmenlerin MHP’ye oy verirken, o partiden bu destek mukabilinde isteyip bekledikleri?

Bir de sonrasını anımsamalı; Daha sandık sonuçları henüz açıklanmışken Sayın Bahçeli’nin, 22 Temmuz seçimleri evvelinden beri bütün söylediklerini-vaatlerini unutup, MHP’ye oy verenlerin beklentilerini sıfırlayan, kendini tekzip eden davranışını; MHP olarak Abdullah Gül’ü Çankaya’ya taşımak üzere adeta “açık çek” hükmünde destek verişlerini ibretle hatırlamayan var mı?

Hele, üstüne üstlük, MHP’nin ülkeyi kördüğüm eden, “Türbana serbesti” adına ve sonuçlarıyla AKP için adeta bir tuzak; hepimize kayıp bir dönem demek olan “Anayasayı değiştirmek üzere AKP’ye eklemlenmek” olayını hatırlayıp da 22 Temmuz’da MHP’ye verdiği “ödünç oy” için hayıflanmayan var mıdır ki?                               

Evet, MHP 22 Temmuz seçimlerinde geleneksel olarak güçlü olduğu “İç Anadolu Hilali” denilen bölgede AKP’ye oy kaybederken, öteden beri zayıf olduğu “Kıyı illerinde” kendi ortalamasının üzerine, merkez sağ seçmenin “ödünç oyları” ile öne çıkmış;

Ancak hemen seçimlerden itibaren gösterdiği destek tutumuyla bu oyların sahiplerinin gözünde “AKP’nin payandası” olarak algılanmıştır. Açıktır ki sırf bu neden dahi MHP için bu yerel seçimlerde daha düşük bir oy yüzdesi tahminini isabetli kılmaktadır.

Durak’ın kendi başkanlığı için oyunu MHP’ye istediği seçmen, öyle davranırsa yaşayacağı “son pişmanlığın akçe etmeyeceğinin” bilincinde görünüyor!

Adana’da, bu seçim de şansını MHP’den aday olarak deneyecek Sayın Aytaç Durak için hesap yapanların kısaca değindiğimiz vaziyeti dikkate almamaları halinde önemli ölçüde yanılacakları, seçimlerden sonra görülecektir.

Olaya, bir de 29 Mart seçimleri için düzenlenen “Belediye Meclisi aday listeleri” ışığında bakarsak görülen; Sayın Durak’ın MHP listelerinin üst sıralarına yerleştirdiği “MHP ile uzaktan yakından alakasız kişiler” belki MHP’ye bir miktar oy getirseler dahi, böyle bir listenin MHP gibi doktriner bir kadro partisinden götürecekleri daha çoktur. Yapılacak bileşik muhasebenin sonucunun “artı” olması fazla iyimser bir beklenti olacağı meydandadır.

İşe başlarken ana hatlarıyla böyle görülen tabloyu Sayın Durak açısından olumsuz yapan başka bir faktör daha var; O da MHP’nin 29 Mart ertesinde de, 22 Temmuz sonrasında yaptığının benzeri bir desteği AKP’nin yapmayı tasarladığı “Anayasa Değişiklikleri” için peşinen vermesidir.                                       

Artık biliyoruz ki AKP için, Sayın Başbakan Erdoğan için hedef, 29 Mart seçimlerinde alacağı destekle 2002 yılında başlattığı “değişim”i tamamlayacak son ataktır.

Eğer söz konusu “Değişim” gerçekten olumlu sonuçlar verecek ve faydalı bir değişim olsa mesele yok. Fakat artık sağır sultan bile duydu; Metin Şentürk dahi gördü ki AKP’ye yüklenen misyon bu değişimi “Ilımlı İslam Devleti”ne dönüştürme istikametindedir.

Esasen insanları 22 Temmuz’da MHP’ye oy verdiğine pişman olarak hayıflandırıp, “ellerim kırılsaydı da vermeseydim” dedirten de işaret ettiğimiz yönde yaşadıklarımızdır.

Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde, sırf bir kez daha seçilmek uğruna bu kez de MHP’yi deneyen Durak’ın hesaplarının şaşacağı izlenimini almamak olanaksız.

Her ne kadar büyük bir kampanyayla, adeta beyin yıkarcasına “çok güçlü” izlenimi verilmeye çalışılmaktaysa da Aytaç beyin yeni partisine umduğu kadar oy taşıyamayacağı; hatta bazı tercihleri nedeniyle mevcut MHP oylarında erozyona neden olacağını görmemek, ancak kişinin gözlerini acı gerçeklere kapamasıyla mümkündür.

Bu durumda dahi Adana’da bir “değişim” olası; Yeter ki buna soyunan iyi çalışsın.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>