YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    NURÇAY TÜRKOĞLU

KEMAL ASLAN’IN İKNA EKRANLARI KİTABI
Yazar: NURÇAY TÜRKOĞLU | Tarih: 31/07/2014 | Saat: 22:51

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde uzun yıllar birlikte çalıştığımız Kemal Aslan’ın İKNA EKRANLARI kitabı, İstanbul, Anahtar kitaplar yayını olarak henüz piyasaya çıktı. Haber kanallarında karar verme süreçlerinin nasıl işlediği hakkında hem içeriden hem de akademik bir mesafeden inceleyen kitap, alanda çok önemli bir boşluğu dolduracak nitelikte.

 

Doğrudan tanık olmadığımız gerçekler hakkında bilgi almak üzere, medyada iletilen haberlere bakarız. Haberlerin, anlık, geçerli ve doğru bilgi içermesini bekleriz. Haberleri hazırlayan, yazan ve aktaran habercilerin de bu gerçekler karşısında yolumuzu ararken bize kılavuzluk etmesini bekleriz. Endüstrileşme öncesi dönemde gezgin tarihçilerin yaptıkları ‘gerçekleri aktarma’ işini artık son derece çetrefilli bir medya endüstrisi içinde çalışan gazeteciler üstlenmiş durumda. Eski zaman gezginlerinin özgürlüğü ve özgünlüğü bugün yeni kültürel üretim ortamlarında çalışan gazeteciler için son derece kısıtlanmıştır. Söz konusu 'gerçekleri aktarma' işlerinin meslek haline dönüşme sürecinde ortam, sosyo-ekonomik koşullar, kurumlar ve kaçınılmaz olarak politik koşullar tarafından belirlenir. Editoryal yapı, bu koşullarla, habercinin de içinde yer aldığı haberin üretim ve sunum sürecini biçimlendirir.

Habercilerin kültürel ortamını belirlemede mesleki eğitimin yeri ise öteden beri tartışmalıdır. Pratikte yaşananlar ile idealin öğretildiği okul arasında hep bir çekişme olmuştur. Kendi adıma bu çekişmenin büyük ölçüde yapay bir çekişme olduğunu düşünmüşümdür. Akademik bakış ile gazeteci bakışını kalem kavgalarına götüren didişmelere itibar etmeden, yaşam ritimleri farklı olan bu iki bakışı birbirini anlamaya yaklaştıran bir medya düzeninin ve bir eğitim düzeninin mümkün olduğuna inanmada yalnız olmadığımı da biliyorum.

Kemal Aslan, kişisel yaşamını mesleğinden ayırmayan (Gazetecilik mezunu, muhabir, İletişim Fakültelerinde habercilik ve programcılık dersleri verir, edebiyatla, şiirle iç içedir, çok okur, çok yazar, dayanışmacıdır ve dosttur) hem okullu hem de alaylı bir habercidir. Akademiyi ve medyayı birbirine yaklaştırma azmi, elinizdeki bu devasa incelemede kendini gösterir.

Neoliberal Dönemde Haber Kanallarında Editoryal İşleyişi incelediği Doktora tez çalışması süresince yukarıda parantez içinde sadece kısaca değindiğim işlerini sürdüren Kemal Aslan, İKNA EKRANLARI’nın nasıl oluşturulduğunu işin mutfağından bilir ama bununla yetinmez. Haberciliğin çılgın temposuna bir ara verip, işleyişe belirli bir mesafeden bakmayı başarabilen Kemal Aslan, böylece aslında tam da eleştirel iletişim çalışmalarında arzu edilen, ideal teori-pratik dengesini yakalamıştır.

İKNA EKRANLARI, Türkiye’de Neoliberal yayın politikalarının nasıl oluşturulduğunu ve nasıl işlediğini TRT ve NTV karşılaştırması üzerinden, hem medya içeriği hem de bizzat bu politikaları uygulayanlarla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanarak ortaya koymaktadır. Bu kitap, medyanın ekonomi-politiği üzerinde çalışmak isteyenlerin olduğu gibi, haber örnekleriyle, eleştirel söylem çözümlemesi yapmak isteyen iletişim araştırmacılarının da yararlanabilecekleri değerli bir akademik çalışma modeli sunmaktadır. Ayrıca, içinde bulunduğumuz dönemde, 'medya biziz' diyerek kişisel bloglarda, sosyal medyada, tanık oldukları olayları internet ortamında paylaşarak 'tarihe not düşen' gençler de, bu kitapla, çeşitli kısıtlamalar altında çalışan gazetecileri daha iyi anlama şansına kavuşacaklardır.

Kemal Aslan: 1955 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1977 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1978 yılında Akşam Gazetesi’nde başladı. 1980-2011 yılları arasında TRT’de muhabir olarak görev yaptı. Akademik ortama 1995 yılında M.Ü İletişim Fakültesi’ne bağlı MİHA görüntülü bölümünde televizyon haberciliği alanında ders vererek başladı. 2002 yılına kadar bu görevini gönüllü olarak sürdürdü. 1999- 2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı olarak habercilik alanında ders verdi.  1996 yılında tecimsel televizyonlarda çalışan arkadaşlarıyla birlikte Televizyon Muhabirliği Derneği’ni kurdu. 5 yıl süreyle bu derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.  2012-2014 yılları arasında İ.A.Ü İletişim Fakültesi’nde çalıştı. Kemal Aslan’ın Tarih Siz Aşk (1993), Dilim İmlâ,Yoksun, Kimim (1998) adlı şiir kitapları ile Haberin Yol Haritası (2002), Haberim Var, (2003), Ben de Yazarım (2004), Haber Nasıl Okunur (2004), Soru Nasıl Sorulur (2005- Haberciler İçin Soru Tekniği-2013), Değişen Teknolojiler ve Habercilikte İstihbarat (2008), Türkiye’de SMS Haberciliği (2010) adını taşıyan inceleme kitapları bulunuyor.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Nurçay Türkoğlu,Önsöz,s.15-16, Kemal Aslan,İKNA EKRANLARI 2014, İstanbul, Anahtar kitaplar)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>