YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Erdek Güncesi !..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 20/07/2014 | Saat: 17:58

Erdek Güncesi !..

Bu yıl, Bandırma ile Erdek arasındaki kıstası aşarak güzel kenti tepeden görebileceğimiz noktaya gelişimin 43. Yılını aşarak, geleneksel yolculuğumu sona erdirmiştim.  Bu noktayı artık yeniden aşmamak ve Erdek yaşamımı bir anlamı ile sona erdirmek kararımı vererek tamamlamış olduğum yolculuğumun birkaç gün geride kaldığını bilerek, yeniden bir şeyler karalamam gerektiği bilinci ile klavye başına oturuyorum.

Olur mu diyeceğinizi biliyorum.  Ama; Halikarnas Balıkçısı bile bir zaman sonra nasıl Bodrum’u geride bıraktı ise, AK-ŞAKA’da Erdek yaşamını sona erdirebilir diye düşünüyorum.  En azından tapuya kayıtlı olmadan!

Kente girince, benim için çok sürpriz olmayan bir tenhalık içinde yolu aşarak sitemize vardığımda da aynı tenhalığın sitemizin meydanına yansımış olması beni şaşırtmıyor.

Bu yıl arka arkaya yaşanan iç ve dış siyasi olaylara bir de Ramazan Ayı katılınca, insanlarımız belli ki kendi yaşam alanlarında kalmayı tercih etmişlerdir diye düşünüyorum.  Hele bir de 10 Ağustos seçimini, ülkemizin Cumhurbaşkanı’nı seçeceğimiz özel günün dayanılmaz ağırlığını üzerinizde hissediyorsanız, Erdek tabii ki ikinci plana bırakılabilirdi.

Hoş, gelenlerin bir kısmı da, aynen benim gibi tıpış tıpış geri dönecekler ise, varsın bu yıl da ertelensin, özlemi duyulan maviliklerin ve dostlukların!

Sabahın erken saatlerini ve akşamın serinliğini size sunan ana yolun sağlıklı yaşam bilinçli yazlıkçıları da yürürken omuzları bir diğerine çarpmadan rahatça yürüyebiliyorlar bu yıl.  Belli ki Şeker Bayramı gelinceye kadar devam edecek bu rahat adımları.

Kent esnafı ise doğal olarak yakınıyor bu kısmen unutulmuşluktan.  Yıllar boyu senelik kazançlarını yazlıkçılara endekslemiş Erdek esnafı, yandım anam demese de dükkânın hesabı tahminlerle örtüşmediği için tabii ki şikâyetçi.  Gözleri yaşlı değilse de cüzdanları ağlıyor, bilirim onları!  

Kıyı lokantaları hafta sonunun bir iki günü dışında boş sayılmasa bile, ancak birkaç masalık müşteri ile geçinmeye çalışıyor.  Herhalde bu bir iki masanın konukları da tenhalığın ceremesini ödemekten sorumlu tutulmaktadır, diye düşünmemek elde değil!

Bu aylar sardalyenin yağlanarak balıkçı ağlarına kendisini teslim ettiği günlerin başlangıcıdır.  Ağustos ve hatta eylül ayı da bu keyif içinde mangalla yaşanır bu yörelerde.  Cızırdayan balığın pullarının kalanını elinizle şöyle bir temizleyerek, salata eşliğinde ağzınıza atmak bilenlerin unutamadığı bir lezzettir.  Aynı zamanda da ucuz ve doğru bir beslenme türüdür.

Eskiden küçükmüş diyerek denize saldığımız kıraça ise şimdi masanın baş konuğu sayılıyor.  Tüketilen denizin belki de son ikramıdır bizlere.  O denli güncellik kazanmış ki, çöp şişlere saplanarak pişiriliyor ve tabakta yerlerini öylece alıyorlar.  Neyse ki, yanında da bir iki dal roka ve bir dilim kızarmış domatesle.

Yazarınızın yaz sezonunu süsleyen ıstakoz ile artık müzelik olmuş.  Top atan fabrikanın malları misali, artık anılara bırakmış varlığını!

Hava serin, güneşten gölgeye kayarken ürpermemek elde değil.  Ancak bedensel özgürlüklerinin tadını çıkarmak isteyen gençleri ise pek etkilemiyor bu iklimsel değişim.  Genç kızlar ve babayiğit delikanlılar, mayoları ile her dem karşınızdalar, ‘sizi gidi moruklar sizi’ demedikleri kalmış haldeler.  Keyifle izliyorum onları.  Bir zamanlar bende kartaldım havasını anımsayarak!

Bazen sakillikleri olanlarına da; “ Gün gelir; keser döner, sap döner!” dememek için kendimi zor tutuyorum.  Ne de olsa merhum pederden kalıt kalan zarafetimizi bozmamak adına!

Bu keşmekeş içinde, aklıma Cumhurbaşkanlığı seçimi takılıyor, itiraf edeyim sizlere özel tümcelerle aktarmaya çalıştığım bu sihirli dünyam dağılıyor birden!

Belli ki, gelecek yazılarımız ile bu konuya dokunarak bizim de içimizi boşaltmamız gerekecek.  Siz gariban okurlarım da, gazete ve TV kanalarının esiri olmanız yetmezmiş gibi, benim tarafımdan da cezalandırılacaksınız güncel konu ile.  Hele internet sevdalıları ise karşılıklı atışmaları ve hatta nerde ise küfürleşmeye varan yazışmalardan bıkmadılar ise, AK-ŞAKA’da geliyor; “Dayanın bre, ben de yettim!” diyerek!

Bugünü böyle kapatalım, ağız tadımız ve nostaljik duygularımızla!..

                                                                                                  Erdal Akalın (20.07.2014)   

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>