YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Sandıkta kazanıp masada kaybetmek
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 20/02/2009 | Saat: 07:36

Osmanlı tarihinde sıkça rastladığımız bir tespit ve yakınmadır: “Savaş alanlarında kazanıp, sulh masasında kaybetmek.” Bunun bir benzerini şimdilerde, siyasal yaşamda “sandıkta kazandı, masada kaybetti” şeklinde oldukça sık duyarız.     

Gerçekten de önemsenmesi ve 29 Mart seçimlerinde benzeri bir duruma düşmemek üzere, en çok da muhalefet partilerinin önlem alması gereken bir meseledir söz ettiğimiz!

Şöyle bir 22 Temmuz seçimlerini anımsayalım; Sandık düzeyinde seçmen bazında canlı izlenen tasnif sonuçlarıyla, bilgisayarla gerçekleştirilen “birleştirme işlemleri” sonrası açıklanan sonuçların farklılığı Ulusça hayret ve kuşku uyandırmamış mıydı?

Üstüne üstlük, kuşkuları doğrulayan örneklerle sonucu değiştirecek ölçüde yanlışlar delillendirilmişken; itirazlar dikkate alınmadı; bu da 22 Temmuz sonuçlarının spekülasyon konusu olmasını sebepledi, değil mi?

Evet, YSK itirazları ceffel kalem reddetti. Yurt genelinde itirazlarda örneklenen yanlışlığın aynı oranda vaki olup olmadığını saptamak üzere tüm sandık sonuçlarının elde birleştirilmesi önerisi kabul edilmedi. İtirazlar doyurucu olarak karşılanmadı.

O halde şimdi sütten ağzı yananların yoğurdu üfleyerek yeme zamanıdır. En başta ana muhalefetin… 

Hele şimdiki gibi, adı üzerinde “Yerel” seçimlerde dikkatler dağınık, muhtelif ( 5 ayrı sandık) sonuçlara çevrileceğinden, başta adaylar, sahada (sandıkta) kazanacaklarını masada kaybetmemek üzere işi sıkı tutmalı!

 Üstelik sandıkta alamadığı sonucu masa başında maharetiyle(!) kotarıp, hak edenin elinden mebusluğunu kapıvermekle maruf olanların dillerde ve yarışta olduğu Adana’da…

Binaenaleyh, seçime giren adaylar, hem kendileri hem de kendilerine oy verecekler adına çok duyarlı olmalıdırlar. Unutulmasın, son pişmanlık akçe etmezmiş…

Herhalde en güvenilir yöntem; Sandık kurullarının tasnif tutanakları örneklerinin, özellikle iddialı muhalefet partilerince oluşturulacak bir nev’i “Paralel Seçim Kurulları”nda birleştirilmeleridir. Böylece sandık başında halkın gözü önünde alınan sonuçların toplamı gönül rahatlığıyla öğrenilmiş olur. Ayrıca Seçim Kurullarının birleştirme işlemlerinde, 22 Temmuz benzeri durumların olup olmadığını denetlemek olanağı da yakalanacaktır. 

Örgütlerin çabalarının daha ziyade sandık hâkimiyeti tesisi ile masada kaybetmemek üzere önlemler almak olması yönünde yoğunlaşması gereğini bir kez daha yineleyelim. Esasen “örgüt”, bir anlamda seçim dahil, siyasetin bu teknik yönlerinde uzmanlaşmışlardan oluşturulmamış mıdır?

Parti örgütleri, bütün bu gerçekleri göz önüne alarak “teknik konular”a yoğunlaşırken, seçim çalışmaları ve propagandada tekelci, “hegomonik” yaklaşımı bir tarafa bırakmalılar. Seçim çalışmalarının planlanıp yürütülmesinde, adayların inisiyatifine önem verilip, en geniş zeminde “âkil adamlar heyeti” manasında bir “kapsayıcı ve bütünleştirici” evsafta “Seçim Komitesi” kurulması lüzumu göz ardı edilemez.

Adı üzerinde “Yerel” Seçimlere gidiyoruz; Aday önemlidir; “Kendi bütününü seferber edebilmek” elzem; “Dışarıdan” oy almak da kazanmak için çok gerekli!

Bu seçimde propaganda süresi kısa, muhatap olunan seçmen kitlesi çok kozmopolit. Adeta her semtte dahi farklı beklenti ve tercihlere sahip, bir diğerinden değişik yaklaşımlarla kazanılma durumu olan seçmen kitleleri karşısındaki adaylara en iyi hizmet, “ekmeği ekmekçiye vermek” ilkesini benimseyerek olur. Tabii eğer görünen ve gizli maksat salt  “kazanmak” olup, bir başka şey değilse…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>